Powrót do mieszkania z dzieciństwa 

Jak rozpoczynać nowe życie, to najlepiej pod dobrym adresem. Nazwa warszawskiej dzielnicy, Szczęśliwice, to idealne miejsce na pierwszą Gwiazdkę w nowym wnętrzu. Dla Karoliny to powrót do mieszkania z jej dzieciństwa. Ponieważ potem razem z rodzicami przeniosła się do domu jednorodzinnego, teraz wraca do starego-nowego lokum już w charakterze gospodyni.

Gdy rodzice Karoliny urządzali swój dom, skorzystali ze współpracy z jedną z najlepszych warszawskich pracowni projektowych, Hola Design. Studio prowadzone przez Monikę i Adama Bronikowskich znane jest z idealnego panowania nad przestrzenią, miłości do szlachetnych materiałów i perfekcyjnego wykończenia realizacji swojego autorstwa. Współpraca rodziców przy projektowaniu i urządzeniu domu była na tyle satysfakcjonująca, że projekt przebudowy dawnego mieszkania na potrzeby córki postanowili powierzyć właśnie pracowni Hola Design.

Obszerna część salonowa płynnie przechodzi w jadalnianą. Centrum strefy wypoczynkowej zajmuje rozłożysta sofa Carlton wraz ze stolikiem Madrid od BoConcept. Dywan Attraction NO 3 8096 firmy Reza’s. Architektoniczne oświetlenie SternLight, model MR Cute Round.

Mieszkanie powstało z połączenia dwóch lokali

Realizacja nie była wcale łatwa. Apartament dla rodziny powstał z połączenia dwóch lokali. Teraz należało go dostosować do potrzeb młodej, dynamicznej kobiety. Stare mieszkanie było ciemne i urządzone dość ciężko. Po remoncie miało nabrać lekkości, przestrzeni i zmienić swoją stylistykę, a także układ funkcjonalny, tak by Karolina poczuła się w nim prawdziwie na swoim. Zaletą mieszkania jest jego położenie, tuż przy jednym z warszawskich parków. Dlatego zieleń, zaglądająca do okien, jest wielkim atutem i też należało ją umieścić w projekcie.

Przystępując do rearanżacji przestrzeni projektanci musieli mierzyć się z różnymi wyzwaniami. Jednym z nich było szukanie kompromisu między tym, co należy zostawić, a co zmienić. Pierwotnie mieszkanie urządzone było w bardzo wysokim standardzie wykończeniowym, jednak stylistycznie wymagało co najmniej odświeżenia. Oczywiście każdy, kto kiedykolwiek remontował wnętrze, wie, że nawet najmniejsza zmiana uruchamia całą kaskadę kolejnych.

W części jadalnianej zachowano wyposażenie ze starego wystroju, czyli stół z krzesłami będące od dawna w posiadaniu rodziny. Całość oświetla efektowna lampa Mimosa marki Atelier Areti. W tle obraz autorstwa Joanny Pyrskały „Wybrzeże”, akryl na płótnie.

Remontowe wyzwania czekające na architektów

Zadanie projektantów polegało zatem nie tylko na przedstawieniu nowych rozwiązań, ale umiejętnie pogodzenie ich z sytuacją zastaną. Postanowiono, że nie zmieni się funkcjonalność kuchni z kącikiem jadalnianym łączącym się z rozległą strefą dziennego wypoczynku. Rozjaśniono ją jednak wprowadzając przytulną beżową kanapę Carlton BoConcept wraz z jasnymi stolikami kawowymi tej właśnie marki.

Piękną grupę w przestrzeni tworzy zestaw szezlong Ohio marki Sits oraz stylowa komoda z pięknym zaokrągleniem, dzieło pracowni Hola Design.

Biblioteka została ukryta w zabudowie za ścianą wyłożoną okładziną drewnianą. Na jej tle ustawiono designerski regał autorstwa projektantów wnętrza, który służy jako podręczny mebel do przechowywania aktualnie czytanej literatury i czasopism, eksponowania sezonowych designerskich drobiazgów, czy prac plastycznych na papierze. To rodzaj zmieniającej się stale domowej galerii, która żyje w rytm życia domowników.

Najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko Alys, któremu towarzyszy ławka Caratos oraz stolik nocny Amphora, Maxalto. Lampa wisząca przy łóżku Knot, Brokis, natomiast kinkiet to model Ascoli, Astrolighting. Ściany wyłożono panelami skórzanymi marki Alphenberg. Zabudowa meblowa na zamówienie.

Rewolucyjne zmiany zaszły w łazienkach, które urządzono w zgodzie z trendami oraz w strefie sypialni. Teraz sypialnią jest dawny gabinet pana domu. To pomieszczenie urządzone zostało ze szczególnym pietyzmem, zostało też podzielone na strefy. Oprócz części przeznaczonej na sen, gdzie króluje wygodne łóżko, powstała także relaksacyjna strefa komfortu z designerskim szezlongiem. Ten mebel jak kwintesencją zmian wprowadzonych po to, by żyło się lepiej.

Autor
Pierwsza Gwiazdka po raz drugi - tak właścicielka urządziła swoje mieszkanie z dzieciństwa
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...