Kamienica Kameralna - nowe budownictwo na mapie Krakowa

Mieszkanie znajduje się w centrum Krakowa, w powstałej w 2019 roku Kamienicy Kameralnej. Niekonwencjonalna bryła łącząca klasykę i nowoczesność, przy swojej zrównoważonej proporcji oraz elegancji z zaskakującymi formami architektonicznymi, idealnie wpisuje się w układ zabudowy skrzyżowania ulic Wrocławskiej i Świętokrzyskiej. Czteropiętrowy budynek wykonano w nowoczesnym stylu minimalistycznym.

Elewację utrzymano w połączeniu jasnych odcieni bieli i ciemnego kamienia, zastosowano dużo elementów przeszklonych. Budynek jest o współczesnej kaskadowej formie. Części wspólne zaprojektowane są z wykorzystaniem kamienia naturalnego, okładzin drewnianych, zabudowy meblowej oraz tapet.  

Układ funkcjonalny 50-metrowego mieszkania

Mieszkanie ma zaledwie 50 m2 i ma układ z wyraźnym podziałem na dwie stery-prywatną i wspólną. Założeniem architektki Patrycji Morawskiej było między innymi to, by wygospodarować jak najwięcej miejsca na przechowywanie. Dzięki niewielkim, lecz istotnym zmianom w układzie funkcjonalnym - nadbudowie ścianki od strony korytarza i dostosowaniu instalacji w łazience - powstały dwie pojemne szafy wnękowe na ubrania i rzeczy gospodarcze.

Zaletą całego układu jest duża kuchnia i sprytnie ukryte miejsce do przechowywania w całym mieszkaniu, a dzięki połączeniu stref kuchni, jadalni i salonu oraz zastosowaniu dobrych proporcji kolorystycznych i materiałowych, mimo niewielkiej powierzchni wnętrze sprawia wrażenie przestronności.

Art deco czy minimalizm? Jak połączyć tak odległe od siebie style?

Jednym z głównych założeń stylistycznych było nawiązanie wnętrza do stylu całej kamienicy - atmosfery kameralności i elegancji. Właściciel mieszkania jest miłośnikiem stylu art deco, dużą wagę przywiązuje do detali. Jego marzeniem było wnętrze nowoczesne, eleganckie i jednocześnie praktyczne w użytkowaniu, dlatego zostały tu zastosowane wysokiej jakości materiały takie jak między innymi blaty kamienne, akrylowe fronty, mosiężne uchwyty czy tapeta w perłowym wykończeniu.

Pomysł na to wnętrze polegał na połączeniu prostych form z oryginalnymi detalami. - Od początku założyliśmy, że chcemy stworzyć wnętrze spójne, stonowane i z klasą, dlatego w każdym pomieszczeniu jest kontynuowany wątek kolorystyczny i wysokiej jakości materiały - mówi arch. Patrycja Morawska

Motyw Krakowa

To mieszkanie kryje w sobie ciekawe motywy pełne analogii i ukrytych znaczeń. Jednym z nich jest motyw pawia, który był znany już od starożytności, ale też bardzo popularny w epoce art deco, gdzie motywy zwierzęce były tak lubiane. Paw jest również symbolem charakterystycznym dla Krakowa-pawie pióro zdobi "krakuskę" w krakowskim stroju ludowym.

Tapeta pięknie komponuje się z musztardowym zagłówkiem łóżka, ale też w pewnym sensie opowiada historię tego mieszkania. Kolorystyka widoczna na tapecie była punktem wyjścia do doboru kolorystyki dla całego mieszkania. Widzimy tu pięknie przenikające się kolory, od grafitów przez granaty, zielenie, niebieskości po ugry, sieny, brązy, beże, biel, a nawet złoto.

Ekologiczna, wysokiej jakości tapeta o subtelnej fakturze i perłowym wykończeniu pięknie odbija promienie słoneczne jak i oświetlenie sztuczne. Egzotyczna, tajemnicza, a zarazem niezwykle elegancka. Ozdobny, wytworny motyw pawia, zachwycająca kolorystyka oraz kryjący się w detalach kunszt wykonania, dodaje wnętrzu blasku, tworząc intymny, lekko orientalny klimat.

Złota wstęga

Złote detale są motywem nie tylko zaczerpniętym z kolorystyki tapety, ale też nawiązaniem do całej stylistyki Kamienicy Kameralnej. Motyw “złotej wstęgi” widzimy tuż po wejściu do budynku w postaci między innymi pochwytów. Ta "złota nić" jest kontynuowana w mieszkaniu między innymi na zabudowie meblowej.

Kolorystyka, materiały i światło

Ciekawym efektem kolorystycznym jest zastosowanie tego samego odcienia grafitu w strefie otwartej na ścianie oraz zabudowie meblowej w kuchni i w salonie. Kolory bazowe w otwartej strefie to mocny grafit i szarości przełamane złotem, ale też ważnym, ocieplającym całość akcentem jest też motyw drewna. Strefa jadalni została wydzielona poprzez tapetę.

Każda ze stref ma inne oświetlenie-zarówno bezpośrednie jak i kierunkowe co przyczynia się do kameralności tego wnętrza i ma znaczący wpływ na jego klimat o każdej porze. Ideą charakterystyczną dla epoki art deco jest to, że przedmioty są nie tylko piękne, ale przede wszystkim użyteczne. Zastosowane w tym wnętrzu materiały-akrylowe fronty, kamienne blaty, przyjemne w dotyku mosiężne fakturowane uchwyty, zapewniają plamoodporność i trwałość.

Na kameralny klimat tego wnętrza ma wpływ kilka kwestii. Po pierwsze - różnego rodzaju oświetlenie, po drugie - stonowane kolory przełamane złotem, ale też ważnym, ocieplającym całość akcentem jest motyw drewna w zabudowie meblowej oraz w postaci jodły francuskiej na podłodze. Przytulności dodaje wreszcie trzeci wyrazisty element, czyli piękne tapety.

Blat w łazience to granit antykowany-szczotkowany, czyli poddany specjalistycznej obróbce która wydobywa piękno kamienia i nadaje mu nieco postarzany efekt. W łazience zarówno na ścianach jak i na podłodze zostały zastosowane te same płytki. Pierwszoplanową rolę w tej kompozycji gra spiek kwarcowy na ścianie pod prysznicem uzupełniony czarnymi dodatkami w postaci armatury i detali.

Wnętrze pełne zaskakujących połączeń

To mieszkanie to dobry przykład na to, że można wracać do historii, inspirować się minioną epoką, nadając jej współczesny ton. Znalazło to swój wyraz w użytych materiałach wykończeniowych oraz niestandardowych połączeniach i motywach pełnych znaczeń. Poprzez kameralny klimat mieszkanie może stać się intrygującym zaproszeniem do spaceru po okolicznych krakowskich uliczkach i zanurzenia się w klimacie miasta.