Mieszkanie podróżników - to tu wracają po miesiącach spędzonych poza domem

Joannę i Petera łączy wielka pasja, jaką jest podróżowanie. Znaczną część roku spędzają w drodze zbierając pamiątki z różnych części świata. Warszawa jest jednym z trzech miejsc stałego pobytu właścicieli i spokojną ostoją, do której wracają po miesiącach tułaczki, zamiast inwestować w wynajem hotelu w stolicy. Zależało im więc na komfortowej przestrzeni, w której będą mogli odpoczywać i regenerować siły po intensywnych wojażach. 

W salonie zastosowano płaskie grzejniki, tak, aby wtapiały się w ścianę. Pierwsze skrzypce grają tu natomiast pamiątki z podróży właścicieli i kolekcjonowana sztuka.

Inwestorzy przede wszystkim oczekiwali przytulnej sypialni, jakościowych materiałów w kuchni i łazience oraz wkomponowaniu w projekt posiadanych obrazów i klasyków designu m.in. lamp PH5, krzeseł Wishbone oraz tzw. „fotelu hiszpańskiego”. O pomoc w realizacji tego projektu poprosili Joanna Lemkę-Wójcik, właścicielkę pracowni architektonicznej jlw studio.

Jak osiągnąć spójność kolorystyczną i materiałową w mieszkaniu?

Całe mieszkanie jest kolorystycznie i materiałowo bardzo spójne: delikatny marmurowy wzór spieku kwarcowego zastosowany na blacie i panelu międzyszafkowym w kuchni powtarza się jako parapet w sypialni, szarość dolnych szafek kuchennych jest kontynuowana na ścianie salonu i dalej na drzwiach do łazienki. Płytki zastosowane w łazience przechodzą dalej do strefy wejściowej.

W niewielkim mieszkaniu nie zabrakło miejsca na klasyki designu - z sufitu zwisa kultowa lampa PH5 od Louisa Poulsena, krzesła jadalniane to model Wishbone produkowany nieprzerwanie od 1950 roku przez duńskiego producenta Carl Hansen & Søn, a w strefie wypoczynkowej stanął tzw. fotel hiszpański projektu Børge Mogensena.

Dominuje kolorystyka „soli z pieprzem” i naturalnego, bielonego drewna, przełamana kolorowymi obrazami i pamiątkami z podróży. Zastosowane zostały liczne, spójne kolorystycznie dodatki w odcieniu stali szczotkowanej m.in. armatura łazienkowa i kuchenna, klamki, gałki i uchwyty.

W sypialni ściany zdobi stonowana tapeta strukturalna marki Muraspec. Na podłodze jodełka francuska w odcieniu dębu bielonego od Jawor Parkiet.

W apartamencie powtarza się subtelny motyw ćwierci koła - jako łuk na granicach parkietu i płytek podłogowych, na tapecie za wezgłowiem łóżka, w efektownym kształcie lustra z podświetleniem LED w łazience, w zakończeniu półek przy aneksie kuchennym. Dopełnieniem motywu są zaokrąglone włączniki i kontakty marki Vectis.

Motyw ćwierci koła powtarza się w całym mieszkaniu. Architektka zastosowała ten zabieg w graniach posadzek (parkiet / płytki), na tapecie za wezgłowiem łóżka, a także w łazience. Armatura wykonana została ze stali szczotkowanej.

Sposób na brak okna w kuchni

- Wyzwaniem projektowym było dla mnie stworzenie jasnej, widnej kuchni mimo braku okna w części kuchennej strefy dziennej. - przyznaje architektka. - Wspólnie uznaliśmy, że kuchnia 2-rzędowa zamiast często stosowanej w takich przestrzeniach kuchni w kształcie litery L czy U będzie najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu wszystkie urządzenia (płyta indukcyjna, zlew, zmywarka, lodówka) zmieściły się po stronie pionu instalacyjnego i są ukryte za lodówką schowaną w wysokiej zabudowie. - podsumowuje.

Blat w kuchni i panel międzyszafkowy zdobi marmurowy spiek kwarcowy od Laminam. Aby aranżacja nabrała spójności, szary odcień frontów kuchennych powtórzono także na ścianie w części dziennej oraz na drzwiach do łazienki.

Lewa część zabudowy kuchni to wygodny blat roboczy i przeszklone szafki wiszące na szkło i porcelanę. Żeby optycznie powiększyć przestrzeń, architektka zaproponowała zastosowanie w aneksie kuchennym tej samej deski podłogowej co w salonie, a jedynie przy sprzętach po prawej wąski pas płytek - techniczne 20cm. Dzięki temu cały apartament jest spójny, przejrzysty i czeka na przyjęcie kolejnych oryginalnych suwenirów z podróży. A z pewnością jeszcze trochę ich przybędzie!

Chcesz wiedzieć jak wyglądało to mieszkanie przed metamorfozą? Zajrzyj do naszej galerii!

 

Autor
Metamorfoza mieszkania na warszawskich Zawadach [zdjęcia przed i po]
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....