140-metrowy dom dla dwójki

Jak „udomowić” parę zapracowanych ludzi po trzydziestce, dla których dotąd istotą życia były dalekie podróże? Na to pytanie odpowiedzieli swoją kreatywnością architekci Justyna i Patryk Ławrynowicz ze studia 3XEL. Ich odpowiedź: stworzyć taką przestrzeń domu, że przebywanie w niej stanie największą przyjemnością.

Szkło w obszernych drzwiach między łazienką a sypialnią otwiera przestrzeń i tworzy jedną komfortową strefę prywatną. Łóżko i dekoracje łóżka pochodzą z NAP, oświetlenie przy łóżku to Chors.

Właścicielom tego domu o powierzchni 140 metrów kwadratowych zależało na przestrzeni tylko nich, dla dwóch osób, tak więc na piętrze powstała duża strefa sypialniana z otwarciem łazienki na sypialnię, a zamiast dodatkowego pokoju powstała wygodna garderoba przy sypialni.

Szklane drzwi do łazienki mogą być przysłaniane od zewnątrz zasłoną. Wanna wolnostojąca podnosi odczucie elegancji i komfortu, podobnie jak pomysł na ukrycie za drzwiami przesuwnymi WC i pisuaru. Lampa przy lustrze LEXAVALA.

Przeszklona strefa dzienna sercem domu

Tymczasem strefa dzienna na parterze miała korespondować z ogrodem, ze względu na duże przeszklenia, a częściowo otwarta na salon kuchnia stała się prawdziwym sercem domu i doskonałym miejscem spotkań z przyjaciółmi. Architekci z 3XEL tchnęli w te wnętrza ogromnie dużo naturalnych materiałów. - Drewno, stal, szkło, beton, kamień, forniry drewniane to elementy, które są w większości naszych realizacji, ponieważ zależy nam, żeby nasze projekty nie były inspirowane tymczasową modą, ale by były ponadczasowe i „godnie” się starzały - przyznaje Justyna.

Fornirowane fronty dolnej zabudowy, szary cętkowany blat akrylowy i małe płytki z wzorem lastriko – to wszystko w dyskretny sposób buduje nastrój luksusu i przytulności.

Właściciele pragnęli też industrialnych elementów typu szklane drzwi i beton. - Nam z kolei zależało, żeby nie zamykać się w sztywnych ramach stylu loftowego, właśnie by nie podążać ślepo za modą - dodaje Patryk. - Efektem jest więc przytulny minimalizm, którym to mianem opisujemy nasze projekty.

Stonowana paleta barw - dominują tu naturalne materiały!

Paleta barw w tych wnętrzach jest stonowana, a motywem przewodnim stały się biele, czernie, szarości i odcienie naturalnego drewna. Jedynym w zasadzie elementem mocniejszym kolorystycznie jest sofa, której ciekawa barwa pojawiała się z inspiracji właścicieli. Ważną częścią całego projektu okazało się także szkło - zwykłe i ornamentowe. - Sporo jego rodzajów mamy w tym domu - mówią architekci.

Duża wygodna sofa marki Sits o sztruksowej tkaninie w kolorze ceglastym od razu zwraca na siebie uwagę w tym wyciszonym kolorystycznie wnętrzu. Za sofą lampa Flos. Dekoracje okienne to lekkie jasne firany o lnianym splocie oraz grube ciężkie zasłony w mocnych odcieniach grafitu.

Szkło zbrojone w szafkach kuchennych nadaje lekkości wiszącej formie i wprowadza detal w postaci rozmytego obrazu szklanej i ceramicznej zawartości. Szkło zbrojone w drzwiach w holu i do garderoby wpuszcza światło do pomieszczeń, jednocześnie przysłaniając niechciane widoki. Szkło zwykłe w obszernych drzwiach pomiędzy łazienką a sypialnią otwiera przestrzeń i tworzy jedną komfortową strefę sypialnianą. W tym domu bowiem liczy się najbardziej właśnie komfort i otwartość pary ludzi, która po licznych podróżach odnalazła miejsce na świecie - swój idealny szklany dom.

Autor
Szklany dom pod Warszawą. Tu króluje drewno!
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...