Górzysta Tinos to jedna z wysp Cyklad. Miasteczko Tinos znane jest z licznych pielgrzymek do sanktuarium Najświętszej Marii Panny – mówi się na nie Lourdes bądź Fatima prawosławnego świata. Wyspa przyciąga turystów swoim dziedzictwem kulturowym i gastronomicznym zapleczem. Jedna z wielokrotnie nagradzanych restauracji na wyspie, Marathia, znajduje się zaledwie siedem minut spacerem od hotelu Pnoēs Tinos.

Pnoēs Tinos na wyspie Tinos.

Tinos jest także domem dla 46 tradycyjnych wiosek, w których odbywają się coroczne festiwale - można wtedy spróbować pochodzących z wyspy karczochów czy miodu. Na Tinos dociera tylko prom: podróż drogą morską z Aten zajmuje około dwóch godzin szybkim promem kursującym od maja do października; przejazd z Mykonos, gdzie znajduje się najbliższe lotnisko, to 30 minut. Pnoēs Tinos znajduje się 10 minut od portu na wyspie.

Pnoēs Tinos inspirowany naturą

Projekt willi zainspirowany został trzema żywiołami: ziemią, wiatrem i wodą. Ziemia to główne sypialnie, które znajdują się na najniższych poziomach willi: wyrzeźbione z kamienia pokoje utrzymane są w odcieniach ziemi i przypominają jaskinię ze specjalnie zaprojektowanym oświetleniem i wydrukowanymi w 3D rzeźbami. Wiatr to jasne i przewiewne tkaniny oraz bielona sześcienne bryła willi, które wydają się unosić na wodzie. A woda – no cóż, to Morze Egejskie, które ciągnie się aż po horyzont.

Pnoēs Tinos zdaje się unosić nad wodą.
Z salonu rozciąga się malowniczy widok na Morze Egejskie.

Oprócz naturalnych elementów Pnoēs Tinos został stworzony zgodnie z mottem „z szacunkiem dla przeszłości, krytycznym podejście do projektowania dla teraźniejszości i odpowiedzialnych budowaniem dla przyszłości”. Wszystko zostało stworzone na miejscu we współpracy z lokalnymi rzemieślnikami i młodymi projektantami. Wśród nich wyróżnia się szczególnie artystka Alexandra Papadimouli, założycielka marki The Round Button. Papadimouli, zainspirowana trzema żywiołami, którymi podyktowany był projekt, stworzyła wyjątkową serię dzieł sztuki - znalazły się one na ścianach każdej z willi.

W cały hotelu stoją rzeźby.

Tymczasem meble i wyposażenie wnętrz zostały zaprojektowane przez ADA, a następnie zrobione ręcznie przez stolarzy z wyspy. Same wille są częściowo wykonane z lokalnie wydobywanego kamienia, a jego resztki zostały wykorzystane jako mury oporowe i elementy krajobrazu w ogrodach. Typowe dla cykladzkiej architektury ściany obiektu mają powierzchnie pokryte wapnem, a detale są ze stali i drewna.

Tradycyjna cykladzka architektura - ściany są pokryte wapnem.

Pnoēs Tinos - luksus i elegancja

Każda willa ma 73 metry kwadratowe powierzchni wewnętrznej i 67 metrów kwadratowych powierzchni zewnętrznej oraz około 100 metrów kwadratowych prywatnych ogrodów. Wewnątrz znajdują się dwie dwuosobowe sypialnie z łazienkami oraz część dzienna z aneksem kuchennym i kominkiem. Łazienki były inspirowane stylem łaźni tureckiej. Główna z nich ma głęboką wannę z prysznicem.

W łazience panuje minimalizm podkreślony wszechobecnym szarym kamieniem..
Wnęka z ceramiką w sypialni hotelu.

W łazience przygotowane jest dla gości pudełeczko upominkowe z kosmetykami do kąpieli wyprodukowane zgodnie z zasadą zero waste we współpracy z lokalną marką Ena Karo. Na zewnątrz znajduje się część wypoczynkowa i jadalna pod pergolą oraz basen o dwóch głębokościach - głębsza część ma wbudowane jacuzzi. Ogrody zaprojektował Richarda Gerritsena, holenderski architekt krajobrazu specjalizujący się w permakulturze. W ogródkach warzywnych, dostępnych dla gości, uprawiane są śródziemnomorskie owoce i warzywa.

Zrównoważony rozwój w Pnoēs Tinos

W kompleksie Pnoēs Tinos pojawiły się naturalne materiały, od koszyków na śniadanie po elementy architektury, aby w ten sposób zmniejszyć ślad węglowy. Hotel oczyszcza również własne ścieki i ponownie wykorzystuje je do nawadniania. Ogrody i dodatkowe elementy krajobrazu zostały zaprojektowane w taki sposób, aby gleba sama się regenerowała. Zadbano również o system recyklingu. Tym, którzy chcieliby zwiedzić wyspę, hotel proponuje samochody elektryczne. Wkrótce na terenie obiektu znajdą się dostępne stacje ładowania elektrycznego.

Autor
Ziemia, wiatr i woda w hotelu Pnoēs Tinos na Cykladach. Przyjedźcie tu, a zakochacie się od pierwszego wejrzenia!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...