Slow life w stonowanym mieszkaniu w Łodzi

Wnętrze mieszkania to miks minimalistycznej estetyki, naturalnych materiałów, stonowanych barw, inspiracji stylem japandi oraz industrialnych akcentów. O spójny charakter tej przestrzeni zadbali Justyna i Patryk Ławrynowicz z 3XEL Architekci. 

W ciemnym, aczkolwiek niezwykle przytulnym wnętrzu dominuje drewno, forniry, a także oryginalne formy w postaci nieszablonowych mebli niszowych artystów. Pierwsze skrzypce odgrywa tutaj częściowo ukryta kuchnia, ze sprytnie wydzielonym miejscem do przygotowywania ciepłych posiłków. Kulinarne życie domowników skupia się jednak na wyspie kuchennej, wykończonej wybarwionymi kawałkami drobnego forniru, tworzącymi trójwymiarowy efekt. Zdobienia zaprojektowała sama Patricia Urquiola.

Oszczędna ilość mebli jest dokładnie zaplanowana - tu nie ma miejsca na przypadek. Każdy element tego wnętrza ma swoją historię. Stolik kawowy marki Lawa jest na przykład ukłonem w stronę twórczości łódzkiego artysty - Władysława Strzemińskiego i jego abstrakcyjnego przedstawiania obrazów.

Tuż obok stoi szafka, powstała w stalowym module meblowym szwajcarskiej marki USM, który królował wśród modernistycznych wnętrz. Podstawą konstrukcji jest opatentowany przegub kulowy oraz stalowa rurka, dzięki którym dany mebel można dostosowywać i konfigurować zaspokajając różnorodne potrzeby lub uzyskując wymarzone proporcje.

Jadalnia to odosobnione miejsce między przeszkleniami, do którego światło dostaje się pośrednio przez mgliste firany i ryflowane szkło. Dla tej jasności mocnym kontrastem jest okrągły stół MAS polskiej marki Lawa i zestaw rozstawionych wokół czarnych krzeseł. Ten przytulny zakątek to ulubione miejsce domowników na długie śniadania i popołudniowe rytuały kawowe.

Najbardziej intensywne aromaty obudzą jednak kogoś, kto śpi tuż za szklanymi drzwiami. To właśnie za pomocą szklanych drzwi architekci zdecydowali się wydzielić sypialnię. Otwierając ich skrzydła na całą szerokość dostaniemy się do intymnej części nocnej, gdzie symetrycznie ustawione łóżko uzupełniają rzeźbiarskie półki w kolorze japońskiej czerwieni. Tuż za ścianą znajduje się łazienka, która w swojej przytłumionej szarości jest łagodnym dopełnieniem dla mocnych form i ciemnych barw pozostałych pomieszczeń.