Zanim jednak udało się uzyskać pożądany efekty, architektki musiały nie tylko skrupulatnie przeanalizować i zaplanować każdy metr kwadratowy mieszkania o metrażu 58m2, ale również wprowadzić drobne zmiany w zastanym układzie funkcjonalnym. Ze względu na niedużą łazienkę, przebudowano ściany w przedpokoju, gdzie w praktycznej wnęce swoje miejsce odnalazły pralka i suszarka. Ukryte zostały za lustrzanymi taflami frontów zabudowy.

- Z uwagi na dość małą łazienkę, wnękę na zabudowę pralki i suszarki wygospodarowano w holu. To coraz bardziej popularne rozwiązanie, które pozwala ergonomicznie wykorzystać przestrzeń kąpielową. Dodatkowo zastosowane tu lustra dają elegancki efekt i rozświetlają przestrzeń - mówi arch. Ewa Masztakowska z pracowni Decoroom.

Funkcjonalność przede wszystkim

Dzięki dużym taflom luster, przedpokój wizualnie nie stracił na wielkości. Wręcz przeciwnie, lustrzane powierzchnie optycznie go powiększają, tworząc efekt głębi. Podobne rozwiązania zastosowano w połączonym z salonem aneksie kuchennym, gdzie delikatne przepierzenie w formie lamelowej ścianki dyskretnie oddziela przestrzeń wypoczynkową od strefy przygotowywania posiłków.

O skrupulatnie przemyślanym charakterze funkcjonalnym wnętrza świadczą też liczne zabudowy stolarskie, które maksymalnie wykorzystują miejsce. Pojemne szafy w przedpokoju, zabudowa garderobiana w sypialni oraz zabudowa stelaża WC i szafka pod umywalkę w łazience, meble kuchenne, a nawet ścianka telewizyjna w salonie - wszystko to zostało zaprojektowane pod indywidualne potrzeby wnętrza i wykonane przez autorską pracownię stolarską Decoroom.

Naturalnie i przytulnie

Równie ciekawy jest koncept wystroju wnętrz, gdzie przytulną, naturalną atmosferę budują kolory inspirowane paletą barw ziemi oraz drewno. W części dziennej swoje miejsce odnalazła wygoda sofa w kolorze oliwkowej zieleni, na której można odpocząć po długim, męczącym dniu z ulubioną książką w dłoni lub po prostu relaksując się przed telewizorem. Otwartą przestrzeń salonu subtelnie uzupełnia tu kuchnia w formie aneksu, która dodatkowo została wizualnie oddzielona od części wypoczynkowej ażurową ścianką z drewnianych lameli. Łącząc elementy w kolorze drewna z beżem, tworzy subtelne tło dla całej aranżacji.

Całość jest zarówno estetyczna, jak i bardzo funkcjonalna. Architektka Katarzyna Fotek przy projektowaniu kuchni zadbała o zagospodarowanie miejsca do przechowywania produktów i akcesoriów oraz wygodne w użytkowaniu blaty robocze.

Drewno w roli głównej

Przestrzeń kuchenną z salonową i jadalnianą spaja stonowana kolorystyka, matowe wykończenia powierzchni mebli, a przede wszystkim wodoodporna podłoga hybrydowa Barlinek, która zdobi wszystkie pomieszczenia w domu, włącznie z łazienką.

- Łazienka to ciekawe połączenie pastelowych płytek z podłogą hybrydową, którą można stosować w przestrzeniach kąpielowych z opcją wanny, bądź strefach poza prysznicem. Dzięki jej właściwościom użyta została w całym mieszkaniu, także w strefie wejścia, holu oraz kuchni - wyjaśnia arch. Ewa Masztakowska z pracowni Decoroom.

W stylu SPA

Sama łazienka urządzona została jako strefa relaksu. Stąd poza drewnem i jasnym kolorami, pojawiają się tu subtelne tony zieleni, które odnajdziemy także w sypialni (tapeta z motywem natury). W tym naturalnym kolorze są zarówno płytki Paradyż w strefie umywalki, jak i fronty szafek oraz zabudowa stelażu WC.

Zieleń w połączeniu z drewnem buduje tu klimat domowego SPA bliskiego naturze. O tej funkcji łazienki przesądza także starannie dobrane wyposażenie. Okrągłą umywalkę Roca uzupełnia bateria OMNIRES, a do wanny RIHO Julia dobrano baterię Grifería Loft-Tres oraz parawan prysznicowy Radaway. Z kolei w strefie WC zamontowano stelaż podtynkowy GROHE z przyciskiem tego samego producenta oraz miskę podwieszaną Roca Meridian.