Dom można przyrównać do wielu rzeczy. Stojąc na jednej nodze, wygląda jak wielka ambona na skraju lasu, jak chatka Baby Jagi, jak litera C, jak budynek rodem z Minecrafta. Z tego prefabrykowanego domku o wysokości 9 m rozpościerają się wspaniałe widoki na rozległe estońskie pola i łąki.
Dom na jednej nodze wykończony sosną
Dom ma powierzchnię 19 metrów kwadratowych. Zarówno stalowy wspornik (rzeczona „noga”), jak i zawieszony nad nim moduł tworzą zwartą konstrukcję. “Noga” wykończona jest typową dla Estonii nieobrobioną, modyfikowaną termicznie sosną - materiałem, który wymaga niewielkiej konserwacji i z czasem zwietrzeje, przybierając barwę srebrnoszarą.
Zastosowanie okładziny przeciwdeszczowej o kwadratowym przekroju dodaje wizualnej głębi - filtruje światło i powietrze do budynku, nadając mu monolityczny wygląd. Dzięki tym rozwiązaniom dom wtapia się zgrabnie w sosnowy las.
"Noga" obejmuje schody umieszczoną na zewnątrz oraz sklep ze sprzętem sportowym. Zawieszona nad nią sypialnia to część prywatna z niewielkim kącikiem wypoczynkowym i sypialnią.
Estońskie widoki
Główną atrakcją jest antresola z hamakiem. A raczej siatka rozpostarta nad sypialnią. Tworzy ona miejsce, w którym można się poczuć jakbyśmy kołysali się wśród wierzchołków drzew.
Wnętrze zrobione jest w całości z bielonego dębu. Dom jest w pełni wyposażony w biurko do pracy zdalnej, łóżko, dwa stoły, aneks kuchenny i pojemne ukryte schowki.
Łazienka ma podświetlaną kabinę prysznicową z czarną armaturą - wyłożona deskami przypomina saunę. Tym bardziej, że znajduje się w niej wygodna ławeczka. Dodatkowo do kabiny wpada naturalne światło, które rzuca świetlik.
Mobilny dom
Wszystkie elementy Piil są zaprojektowane tak, aby można je było wykończyć w fabryce poza terenem budowy, a następnie przenieść na miejsce docelowe, gdzie są składane w całość.
Produkcja poza miejscem budowy oznacza wyższy poziom wykonania, w wyniku czego powstaje dobrze izolowany budynek z potrójnymi szybami niskoemisyjnymi.
Technologia w domu na jeden nodze
Wydajna powietrzna pompa ciepła zapewnia wentylację, ogrzewanie, chłodzenie i ciepłą wodę przez większą część roku, z dodatkowym wsparciem w postaci zintegrowanego grzejnika i zewnętrznego skraplacza, które przydają się w wyjątkowo zimne lub gorące dni. Pierwsza, prototypowa wersja Piil została ukończona na początku 2023 r. W sumie na miejscu zaplanowano cztery Piil, które zostały starannie rozmieszczone tak, by rozpościerał się z nich widok na zachód słońca nad rzeką Jägala.