Dom został wbudowany w skarpę i jest położony nad Wisłą. To najnowszy projekt polskiej pracowni 77 Studio Architektury z Warszawy. Budynek jest przykładem świadomego wykorzystania unikalnych walorów przyrodniczych. Horyzontalna bryła niemal wrasta w zieloną skarpę, a rzeka, do której nawiązuje, staje się ważnym punktem odniesienia.

Co jest cechą charakterystyczną domu w skarpie?

Ten nowoczesny, przestronny dom znajduje się pod Warszawą i położony jest nad brzegiem Wisły. Z działki, na której został wybudowany, rozpościera się malowniczy widok na rzekę i rozciągające się po horyzont równiny Mazowsza. To właśnie te wyjątkowe cechy otoczenia zainspirowały właścicieli do wyboru tego miejsca na budowę domu. 

Architekt postanowił subtelnie zintegrować bryłę budynku z naturalnym kształtem skarpy. Poszczególne poziomy domu, niczym warstwy ziemi, wnikają w strukturę skarpy, stając się niemal niewidoczne z przeciwległej strony nabrzeża. Wydaje się, że znikają pod fałdem ziemi. Budynek wtapia się w otoczenie i staje się ledwo zauważalny z ulicy i z sąsiednich domów, zapewniając mieszkańcom poczucie intymności.

Jak wygląda bryła domu?

Architektura nie konkuruje z krajobrazem. Wchodzi z nim w interakcję, czasami wtapiając się w otoczenie, innym razem dyskretnie ustępując mu miejsca. Natura otacza budynek ze wszystkich stron, a nawet wspina się po jego zboczu na dach z naturalnym ogrodem, z którego roztacza się szeroki widok na całą okolicę. Wszystko w domu wydaje się być podporządkowane widokowi.

Bryła willi rozciąga się panoramicznie wzdłuż linii brzegowej i otwiera dużymi przeszkleniami na Wisłę. Właścicielom zależało na basenie. Dla architektów było to wyzwanie, ale też ciekawa przygoda. Stworzyli basen infinity, przylegający do salonu i sypialni, który z perspektywy wnętrza całkowicie zlewa się z rzeką znajdującą się 35 m i 35 cm poniżej (stąd nazwa budynku - 35:35 House).

W ten sposób osiągnięto efekt ostatecznego połączenia architektury z zastanym krajobrazem - bezpośredniej bliskości Wisły, która zdaje się niemal przenikać do wnętrza domu. Dodatkowo wysunięty w stronę rzeki taras, otoczony wodą basenu, został zawieszony w przestrzeni niczym drewniany most.

Gdzie znajduje się patio i pokoje?

Układ budynku został uformowany na kształt litery C, tworząc osłoniętą, zaciszną strefę, niezbędną ze względu na silne podmuchy wiatru występujące na otwartej przestrzeni. W ten sposób powstało patio z kominkiem, które przed deszczem i palącym słońcem chroni żagiel rozwinięty na metalowym maszcie. 

Dom ma bardzo czytelny podział funkcji. Większość pomieszczeń użytkowych znajduje się na piętrze z malowniczym widokiem. Znajduje się tam salon z jadalnią, kuchnia, gabinet oraz główna sypialnia z otwartą łazienką. Pozostałe pomieszczenia znajdują się na poziomie -1, z bezpośrednim dostępem do przytulnego ogrodu na skarpie.

Dom jest raczej wąski. Meble, takie jak długa kanapa czy konsola znajdująca się z tyłu sofy, podkreślają jego panoramiczną formę. Kształty poszczególnych elementów we wnętrzu są przeważnie geometryczne, ale zmiękczone przez basen i widok na rzekę, które uspokajają i wprowadzają do domu harmonię.  

Autor
Luksusowa willa z widokiem na Wisłę! Ma infinity pool na skarpie!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...