Siła kontrastów

Z przestronnego, ponad 100-metrowego apartamentu roztacza się widok na zieleń rozciągającą się aż po horyzont. Widok z okna przypomina suprematyczne kompozycje Malewicza, w których rytmiczne pasy układają się w ziemisto-zielone tony natury w harmonii z błękitem nieba. Zamiłowanie właścicieli do industrialnych, masywnych rozwiązań zderza się z potrzebą stworzenia ciepłego i przytulnego wnętrza. Kluczem do zharmonizowania tych dwóch odmiennych stylów stało się konsekwentne zestawianie przeciwstawnych elementów.

Surowa sklejka w formie gładkich frontów meblowych kontrastuje z chropowatą okładziną ścian z betonowych płyt. Ciemne meble kuchenne współgrają z granatowymi, welurowymi kanapami, a stalowa ścianka oddzielająca gabinet, wypełniona zbrojonym szkłem, została przełamana prostokątnym ornamentem okładziny ze sklejki brzozowej. W łazienkach surowe płytki o strukturze cementu harmonizują z białymi zabudowami oraz strukturą płytek.

Choć mieszkanie zostało zaprojektowane w sposób funkcjonalny - z uwzględnieniem każdego detalu, od układu po klamkę - pozostawiono przestrzeń dla właścicieli, aby mogli wprowadzać osobiste akcenty, które rozwijały się wraz z ich życiem. Zaproponowana stylistyka nadała kierunek, a osobiste uzupełnienia właścicieli idealnie wkomponowały się w całość.

Zrównoważone wykończenia i minimalistyczny design

Ważnym elementem wykończenia tego wnętrza były trwałe materiały, które stanowią tło dla codziennego życia. Oświetlenie podstawowe, w postaci klasycznych lamp marki AQform, zostało uzupełnione efektowną oprawą włoskiej firmy Flos nad stołem. Drewniana okładzina, przygotowana przez lokalnego stolarza Pana Tomasza, charakteryzuje się precyzyjnym rzemiosłem. Szklane ścianki z zbrojonym szkłem oraz szafka-barek są dziełem umiejętnych ślusarzy z pracowni Skot Metal.

Masterlight zadbał o odpowiednie natężenie światła, umożliwiając mieszkańcom kształtowanie atmosfery zgodnej z ich potrzebami. W głównej łazience trójwymiarowe heksagonalne płytki firmy Wow Ceramica otaczają wolnostojącą wannę producenta Ravak. Grzejniki firmy Jaga ukryto w podłodze, a drzwi prowadzące do garderoby, łazienki i pokoi, dzięki minimalistycznemu detalowi, optycznie powiększają przestrzeń.

Przemyślane rozplanowanie przestrzeni

Układ funkcjonalny, zaprojektowany przez łódzką pracownię Kanon, wymagał jedynie kilku drobnych przekształceń, aby dostosować przestrzeń do oczekiwań inwestorów. W mieszkaniu znalazły się przestrzenie takie jak salon, kuchnia, jadalnia, gabinet, garderoba oraz sypialnia z prywatną łazienką.

Serce wnętrza stanowi narożny salon, który otwiera się na największy taras przynależny do mieszkania, a także posiada dwie funkcjonalne kieszenie: aneks kuchenny z reprezentacyjną wyspą oraz jadalnię, która płynnie przechodzi w gabinet. Dodatkowe przejście do jadalni skróciło komunikację i stworzyło miejsce na zabudowę mieszczącą szafę gospodarczą oraz wielofunkcyjny mebel z zabudową stereo i dekoracyjną szafką-barkiem.

Harmonia funkcji, formy i koloru

Wzornictwo przemysłowe, pasja do maszyn oraz możliwości kreowania estetyki z ich udziałem stanowią nowoczesne podejście do architektury, jak również do projektowania wnętrz. Le Corbusier mawiał: "mieszkanie to maszyna do mieszkania". Choć od czasów modernizmu trudno całkowicie uciec od jego wpływu, współczesne wnętrza wciąż starają się maksymalizować funkcjonalność.

Wyspa kuchenna pełni funkcję kredensu z półką na książki dostępną z kanapy. Szafa z sprzętem audio staje się miejscem przechowywania sprzętu gospodarczego, a rozbudowane i dekoracyjne wezgłowie łóżka ukrywa szafę garderobianą. Zabudowy w łazienkach spełniają funkcje schowków na pralkę oraz środki czystości, zapewniając łatwy dostęp do niezbędnych przedmiotów.

Współpraca i zaufanie

Architektura, niezależnie od skali projektu, wymaga uważnego słuchania inwestorów i wszystkich, którzy uczestniczą w jego realizacji. Nadzory autorskie umożliwiły sprawne przeprowadzenie projektu, nawet w najtrudniejszych etapach. Projekt zrealizowano w częściach, a wiele prac wykonano po zakończeniu nadzorów, co świadczy o zaangażowaniu wykonawców i zaufaniu do rozwiązań zaproponowanych przez projektantkę.

Dopracowane detale to efekt doskonałego rzemiosła oraz precyzyjnych rysunków, które stanowiły podstawę wykonania elementów. Wysokiej jakości materiały i klasyczne rozwiązania, w połączeniu z intuicją projektantki oraz preferencjami właścicieli, zapewniły, że mieszkanie zachowało swoją urodę przez wiele lat.

Projekt: r_au_m* grupa projektowa - Edyta Skiba, Aleksandra Strąk, www.instagram.com/r_au_m/
Zdjęcia: Paweł Lipka, https://pablolipka.pl/
Ślusarka: Skot-Metal
Oświetlenie: Masterlight
Stolarstwo: Tomasz Banasiak 

Autor
Łódzkie wnętrza - połączenie industrialnego stylu z przytulnością
Redakcja portalu
Redakcja portalu CzasNaWnętrze.pl to zespół pasjonatów designu i aranżacji wnętrz. Dzielimy się inspiracjami, poradami i najnowszymi trendami w urządzaniu przestrzeni....