Akwarium jest niezwykłym elementem wystroju domu, który zachwyca wiele osób. Chętnie umieszczamy je w salonach czy gabinetach, gdzie nie tylko ozdabiają, ale także pomaga w zrelaksowaniu. W nowoczesnych domach coraz częściej wkraczają także do kuchni i jadalni, gdzie prezentują się doskonale i urozmaicają wygląd tych pomieszczeń.

Nowy trend wnętrzarski: akwarium w kuchni

Dawniej akwarium kojarzyło się z nudnym dodatkiem do PRL-owskiego domu, który miał być często domem dla “zwierzątek dla dziecka” - zresztą niejednokrotnie domem dla zwierzątek, których dziecko nie chciało, marząc o kotku czy piesku. Nic więc dziwnego, że było traktowane nieco po macoszemu.

Jednak obecnie akwaria zupełnie zmieniły swoje cechy i nabrały nowego znaczenia. Są elementem designerskim, wyjątkowym, dodającym szyku do pomieszczenia - a przede wszystkim bardzo pomysłowym. Akwarium w kuchni to właśnie wynik tych zmian, który jasno pokazuje, że obecnie nawet to użytkowe pomieszczenie powinno mieć swój własny klimat.

Bez wątpienia umieszczony w nim zbiornik świetnie sprawdza się w tej roli. Odwraca uwagę od typowo kuchennych sprzętów i zachwyca kolorowym, ciekawym wyglądem. Ożywia i bawi, a przy okazji spoglądanie na rybki na pewno pomoże zrelaksować się niejednej pani domu podczas wyczerpującego dnia. Efekt? Jest praktyczne, estetyczne i bardzo pożądane!  

Akwarium jako ozdoba kuchennej wyspy

Domy, w których kuchnia płynnie łączy się z jadalnią i salonem, są jednymi z najczęściej spotykanych w nowoczesnym budownictwie. Duża, otwarta przestrzeń zapewnia nie tylko sporą ilość światła, ale także sprawia, że cała rodzina i zaproszeni goście mogą spędzać czas razem, zajmując się swoimi sprawami. Przygotowanie obiadu czy kolacji łączy się dzięki temu z oglądaniem telewizji, wypoczynkiem czy odrabianiem lekcji.

Jednocześnie, często decydujemy się na zaznaczenie granic pomieszczeń, na przykład poprzez ustawienie wyspy czy półścianki pomiędzy kuchnią a salonem. Właśnie to miejsce, na które spojrzenia będą padać ze wszystkich stron, może stać się też idealnym punktem dla akwarium. Będzie ono wówczas przyciągać wzrok wszystkich zebranych i na pewno zapewni dodatkowe tematy do rozmowy. To zachwycająca propozycja, która może nabrać unikatowych cech, doskonale dopasowując się także do całej przestrzeni, która ją otacza.

Aranżacja wnętrza zbiornika stojącego w kuchni

Istotną kwestią jest nie tylko miejsce, w jakim znajdzie się akwarium. Równie ważny, a może nawet jeszcze ważniejszy, jest wybór odpowiedniego wyposażenia i ozdób, które będą zachwycać mieszkańców i gości.

Pierwszym krokiem będzie oczywiście wybranie podłoża do akwarium. Może być jasne, ciemne lub wielobarwne, dzięki czemu nada odpowiedniego charakteru całemu zbiornikowi. Do niego warto dobrać ciekawe rośliny: zarówno takie, które pasują do całego wystroju, jak i sprzyjające rozwojowi rybek. Do tego dochodzi jeszcze kwestia oświetlenia, które wyeksponuje roślinność, ryby, a także ewentualne inne ozdoby, które umieścimy w środku. Tak przygotowane akwarium na pewno nie zawiedzie naszych oczekiwań!