W jakich kuchniach najlepiej sprawdza się półwysep? Przede wszystkim otwartych, a więc też takich, które mają formę aneksu kuchennego w większej strefie dziennej. Półwysep kuchenny można wygodnie zaaranżować, jeśli zabudowa zaplanowana jest w formie litery L, U bądź C.

Półwysep kuchenny kontra wyspa - czym się różnią?

Wyspa kuchenna jest typem mebla wolnostojącego, tak więc należy przewidzieć do niej dostęp ze wszystkich stron. Z kolei półwysep - tak jak jego pierwowzór w świecie geografii - przylega jednym bokiem do zabudowy, a podejść można do niego z trzech stron. Dzięki temu zajmuje też mniej centymetrów kwadratowych. Należy tylko przewidzieć co najmniej 120 cm wolnego miejsca z każdej strony, tak żeby wygodnie przy nim pracować oraz np. bezkolizyjnie otwierać zamontowane w nim szafki czy wysuwać szuflady.

Półwysep najlepiej sprawdza się w niedużej kuchni. Jeśli dysponujemy solidnym metrażem, również możemy pomyśleć o takim rozwiązaniu, niemniej wyspa kuchenna prezentuje się wtedy bardziej efektownie i zwykle zapewnia więcej opcji w projekcie wnętrza.

Kuchnia z półwyspem i jej zalety

Jakie zalety ma kuchnia z półwyspem? Oto kilka przykładów:

 • Dodatkowa przestrzeń robocza w postaci blatu.
 • Dodatkowe miejsce do przechowywania, jeśli wyposażymy półwysep kuchenny w szafki, szuflady czy półki.
 • Wizualna granica między strefą kuchenną a jadalnianą bądź salonową - lekka optycznie i funkcjonalna.
 • Możliwość zamontowania wielu sprzętów: od zlewozmywaka po AGD (np. płyta grzewcza).
 • Możliwość zaaranżowania na półwyspie kuchennym miejsca do jedzenia - w ten sposób mebel ten przejmuje jednocześnie funkcję stołu, co znacznie pozwala zaoszczędzić miejsce na małym metrażu.
 • Mebel sprzyjający integracji - wygodne jest przy nim wspólne gotowanie, które można - zależnie od jego rozmiarów - połączyć też z jednoczesnym spożywaniem posiłków.

Półwysep kuchenny na kilka sposobów

A jak konkretnie zaaranżować półwysep w kuchni? Warto pamiętać, że mebel ten może przyjmować różnorodne formy:

 • Przedłużenie zabudowy meblowej - jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Dzięki temu półwysep kuchenny zapewnia więcej miejsca do przechowywania, i to z dwustronnym dostępem. Od strony kuchni mogą to być np. szafki i szuflady, a od strony salonu - otwarte półki. W ten sposób mebel sprytnie integruje się z obydwiema strefami, a jednocześnie wyznacza efektowny i funkcjonalny podział między nimi.
 • Dodatkowy blat roboczy - wtedy najlepiej przewidzieć jego minimalną głębokość od ok. 60 cm. Półwysep jako blat nie wyklucza oczywiście umieszczenia w nim także przestrzeni do przechowywania!
 • Półwysep jako barek kuchenny - świetny sposób na wprowadzenie do aranżacji powiewu nowoczesności. Taki mebel można traktować zarówno jako blat roboczy, jak i miejsce do spożywania posiłków. Ponadto warto do niego dobrać ciekawe hokery, czyli stołki barowe, które podkreślą styl aranżacyjny dominujący we wnętrzu (np. nowoczesny, industrialny, vintage, ale też skandynawski czy prowansalski).
 • Półwysep jako stół - w takiej sytuacji rezygnujemy z przestrzeni do przechowywania (lub mocno ją ograniczamy). Półwysep staje się stołem połączonym z resztą zabudowy kuchennej.
 • Półwysep dwupoziomowy - aranżacyjny majstersztyk, który daje jeszcze więcej opcji ciekawego aranżowania przestrzeni. Niżej może znajdować się blat roboczy, wyżej zaś - blat przeznaczony z myślą o barku.

Jak oświetlić półwysep kuchenny?

Kwestia oświetlenia kuchni z półwyspem zależy w dużej mierze od jego formy i funkcjonalności. Na przykład jeśli montujemy na nim płytę grzewczą, rolę podstawowego oświetlenia może przejąć znajdujący się nad nią okap kuchenny. Wiele też zależy od wymiarów i kształtu półwyspu. Jeśli jest bardziej symetryczny, o zbliżonej długości i szerokości, zwykle wystarczy jedna lampa umieszczona nad nim centralnie. W przypadku jednak gdy jest dłuższy, może się przydać ciąg kilku lamp (wiszących lub LED-ów montowanych w suficie), tak by perfekcyjnie doświetlić całą jego powierzchnię.

 

Autor
Kuchnia z półwyspem - idealny pomysł do małych wnętrz
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...