Zagadnienia w artykule:
  • Jak wygląda lodówka side by side?
  • Lodówka side by side do zabudowy - czy to możliwe?
  • Wymiary i przydatne funkcje lodówek side by side
  • Ile kosztuje lodówka side by side?

Jak wygląda lodówka side by side?

Jest to specyficzny typ lodówki, która tak naprawdę składa się z dwóch komór i każda z nich ma osobne drzwi otwierane do zewnątrz niczym dwudrzwiowa szafa. Jedna z nich (większa) to chłodziarka, z boku zaś jest zamrażarka. Wolne tłumaczenie „side by side” oznacza po prostu „obok siebie”, co idealnie oddaje charakter tej lodówki. Ogromne drzwi również mają powierzchnie do schowania wielu produktów, dzięki czemu w lodówkach typu side by side można zmieścić naprawdę sporo.

Lodówka side by side może mieć zarówno dwoje drzwi, co oznacza, że drzwi otwierają całą powierzchnię jednego boku, ale także istnieją modele, które mają czworo niezależnych drzwi, dzięki czemu możemy otwierać tylko jedną czwartą powierzchni lodówki/zamrażarki powodując mniejsze straty energii używanej do ponownego schłodzenia wnętrza.

Lodówkę z linii Bespoke można dowolnie konfigurować dopasowując ją do indywidualnych potrzeb rodziny. Model ten wyposażono także w innowacyjne technologie takie jak Cool Select+, szufladę Humidity Fresh+ czy komorę zero Optimal Fresh+. SAMSUNG

Lodówka side by side do zabudowy - czy to możliwe?

Na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi nie ma, ponieważ z jednej strony takie rozwiązanie jest możliwe, a z drugiej nie. Dlaczego? Bo znalezienie w zabudowie lodówki side by side do zabudowy w formie takiej, jaką znamy ze sklepów, czyli jedno urządzenie dwudrzwiowe ze wszystkimi funkcjami lodówki side by side jest praktycznie niemożliwe. Z drugiej jednak strony w ofercie wielu producentów jak np. Sharp czy Gorenje znajdziemy tzw. „zestawy side by side do zabudowy”, czyli osobną lodówkę do zabudowy z drzwiami otwieranymi w jedną stronę oraz osobną zamrażarkę do zabudowy z drzwiami otwieranymi w drugą stronę.

Wszystko to w zabudowie wygląda jakby to rzeczywiście była lodówka side by side, pomimo, że są to dwa osobne urządzenia. Funkcję spełnia praktycznie taką samą. Dlaczego to rozwiązanie jest tak rzadkie i prawie niespotykane? Nie tylko ze względów trudu zabudowania tak ogromnego, dwudrzwiowego sprzętu, ale także ze względu na właściwości lodówek side by side. Są to urządzenia z najwyższej półki, których drzwi pełnią wiele funkcji – jest tam dozownik wody, kostkarka do lodu, ekran do zarządzania czy szyba pokazująca wnętrze lodówki. Zabudowanie takich lodówek nie miało by sensu, dlatego też przeważająca większość to wolnostojące lodówki side by side.

Lodówka side by side NRS9181MX została wyposażona w duży i przejrzysty wyświetlacz LED umożliwiający natychmiastową kontrolę ustawień temperatury. Funkcje takie jak FastFreeze i HolidayMode można włączyć jednym dotknięciem. W przypadku nagłego wzrostu temperatury zintegrowany alarm natychmiast nas ostrzeże. GORENJE

Wymiary i przydatne funkcje lodówek side by side

Lodówka side by side to produkt dla osób, które potrzebują naprawdę sporej powierzchni do chłodzenia i zamrażania. Dlatego też przy planowaniu kuchni należy liczyć się z tym, że będzie to sprzęt duży. Najczęściej lodówka side by side wymiary ma w granicach wysokości niecałych 180 centymetrów, jednak zdarzają się także takie o wysokości 190 lub 200 cm. Jeśli chodzi o szerokość, to minimalny wymiar ma 70 cm (dość rzadko spotykane), najczęściej w ofercie znajdziemy szerokość 91 cm, a najszersze tego typu sprzęty mogą mieć nawet 120 cm szerokości.

Lodówka side by side dzięki dwóm szerokim drzwiom bardzo często oferuje takie funkcje jak kostkarka do lodu, dozownik wody czy ekran na drzwiach do zarządzania lodówką. Wykorzystanie tak dużej powierzchni jest kluczowe i naprawdę warto wybrać lodówkę z takim wyposażeniem. Nie będziesz marnować czasu na filtrowanie wody, chłodzenie jej i przede wszystkim zrezygnujesz z ręcznego przygotowywania i mrożenia lodu w zamrażarce, bo ten będzie zawsze gotowy.

Chłodziarko-zamrażarki MultiDoor zostały wyposażone aż w cztery oddzielne drzwi, dzięki czemu korzystanie z nich będzie niezwykle komfortowe. Łącznie mamy do zagospodarowania aż 600 litrów miejsca - możemy zatem przechowywać w nich zdecydowanie więcej produktów niż w normalnych lodówkach. SIEMENS

Oprócz funkcji charakterystycznych dla lodówek side by side, warto także wybrać te, wyposażone w system no Frost, by nie wymagały one rozmrażania i nie osadzał się wewnątrz szron. Wiele lodówek wyposażonych jest także w funkcje szybkie mrożenie i szybkie chłodzenie, jest to specjalny tryb, który w ciągu dosłownie kilku-kilkunastu minut jest w stanie schłodzić nam napoje, produkty spożywcze czy zamrozić np. ręcznie robione lody.

Ile kosztuje lodówka side by side?

Lodówka side by side ceny ma bardzo zróżnicowane. Najtańsze wersje znajdziemy już w granicach 2 tysięcy złotych, a najdroższe nawet powyżej 10-15 tysięcy. Najtańsze lodówki side by side nieznanych marek to koszt około 2-2,5 tyś zł. Jest to rozwiązanie dla tych, którym zależy tylko na dużej pojemności bez dodatkowych funkcji (kostkarki, dozownika wody czy ekranu zarządzania).

W granicach 3-3,5 tyś zł otrzymamy już lodówki side by side znanych marek takich jak Gorenje, Hisense czy Samsung, jednak próżno jest tam szukać również funkcji dodatkowych wymienionych wyżej. Za 4 tysiące zł i więcej otrzymamy już pełnoprawne, świetnie wyposażone lodówki side by side, z dozownikiem wody czy kostkarką do lodu. Lodówki takie będą miały funkcję szybkiego chłodzenia i mrożenia czy komorę zero.

Za ponad 10 tysięcy zł możemy otrzymać już lodówkę side by side z WiFi, możliwością zarządzania i podglądu co jest w środku z poziomu telefonu, z wbudowanym tabletem w drzwi lodówki (z możliwością używania internetu, wyszukiwania przepisów czy puszczania muzyki) i głośnikami. Tutaj nie ma co ukrywać, że ceny tych najdroższych modeli są spowodowane głównie dodatkowymi bajerami. By kupić świetną lodówkę, dobrze wyposażoną w przydatne funkcje najlepiej będzie przeznaczyć około 4-5 tysięcy złotych.