Okap wyspowy - w jakich wnętrzach ma sens?

Okap wyspowy montuje się centralnie nad płytą grzewczą, umieszczoną pośrodku wyspy kuchennej. Ma to zastosowanie najczęściej w kuchniach o sporym metrażu oraz odpowiedniej wysokości pomieszczenia. Zdarza się, że wysypy kuchenne są montowane również w mniejszych pomieszczeniach, w takich sytuacjach okap wyspowy również ma zastosowanie. Okap wyspowy pozwala na szybkie odprowadzanie oparów i zanieczyszczeń powstałych w trakcie gotowania na płycie grzewczej. Okap wyspowy filtruje lub usuwa zanieczyszczone powietrze, wszelkie aromaty oraz zapachy powstałe w wyniku przygotowywania potraw. Dzięki przemyślanemu designowi nadaje pomieszczeniu nowoczesnego wyglądu. Pełni zatem funkcję użytkową i zarazem estetyczną.

Na rynku są dostępne okapy w różnych stylach, znajdziemy modele nieco rustykalne, nowoczesne, industrialne, minimalistyczne - wszystko, czego dusza zapragnie. Okapy wyspowe występują w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Bogactwo modeli sprawia, że z łatwością dobierzemy odpowiedni okap pasujący do wnętrza naszej kuchni. Niektóre modele są wyposażone w dodatkowe oświetlenie oraz np. funkcję samoczynnego uruchamiania.

fot. Falmec

Warto przed zakupem dokładnie przeanalizować własne potrzeby w tym zakresie oraz właściwości i funkcje danego modelu okapu wyspowego. W przypadku okapów wyspowych bardzo często przyjmują one postać funkcjonalnej tuby, która nie przytłacza wizualnie pomieszczenia, a wręcz przeciwnie - dodaje mu lekkości i lekko industrialnego charakteru. Dobrze dobrany okap może być swoistą dominantą pomieszczenia, czymś, na co od razu zwracamy swoją uwagę po wejściu do środka.

Rodzaje i ceny okapów wyspowych

Na rynku są dostępne zazwyczaj dwa rodzaje okapów wyspowych: okap wyspowy typu pochłaniacz i okap wyspowy typu wyciąg. To rozróżnienie bierze się z różnicy w systemach odprowadzania zanieczyszczeń kuchennych. Okap wyspowy typu pochłaniacz pochłania dym, kropelki tłuszczu i aromaty powstałe na skutek gotowania, przepuszcza je przez specjalne filtry i oczyszcza powietrze. W swoim wnętrzu ma zamontowane dwa rodzaje specjalistycznych filtrów: przeciwtłuszczowe i węglowe.

fot. Elica

Okap kuchenny typu pochłaniacz świetnie sprawdzi się w domach pasywnych, w których nie ma możliwości podłączenia okapu do układu wentylacyjnego. Specjalistyczne filtry pozwalają na gruntowne oczyszczenie powietrza. Okap wyspowy typu wyciąg montuje się na suficie z połączeniem do szybu wentylacyjnego. Okap wyspowy typu wyciąg nie filtruje zanieczyszczonego powietrza, tylko wyprowadzania zanieczyszczone powietrze na zewnątrz. Zazwyczaj jego wydajność i skuteczność jest większa niż w przypadku okapów typu pochłaniacz. Oba rodzaje okapów występują w różnych przedziałach cenowych w zależności od danego producenta, wydajności i głośności pracy.

Na jakiej wysokości zmontować okap wyspowy? Normy i przepisy

Montaż okapu wyspowego dobrze zaplanować na wysokości 60-70 cm bezpośrednio nad płytą grzewczą elektryczną lub 70-75 cm nad płytą gazową. Wynika to z norm budowlanych i przepisów polskiego prawa, a także z praktyki. Wysokość okapu należy dopasować do warunków panujących w danej kuchni. To bardzo ważne, aby okap zamontować prawidłowo. Jedynie poprawne zamontowanie okapu wyspowego umożliwi jego sprawną pracę i swobodę ruchów w trakcie gotowania.

Jak zamontować okap wyspowy? Instrukcja montażu krok po kroku

Montaż okapu wyspowego zależy od rodzaju wybranego okapu: nieco inaczej będzie wyglądało zamontowanie okapu pochłaniacza, a nieco inaczej będzie wyglądał montaż okapu wyspowego wyciągu podłączanego do systemu wentylacyjnego. Istnieją jednak uniwersalne zasad montażu, których należy się trzymać krok po kroku:

1. Dobierzmy okap o wysokości odpowiedniej do wysokości pomieszczenia.

2. Jeśli jest możliwość podłączenia do wentylacji, staramy się postawić na okap typu wyciąg - to rozwiązanie ma o wiele większą skuteczność.

3. Upewnijmy się, że wyciąg, do którego podłączamy okap, jest wyciągiem wentylacyjnym: podłączenie okapu do niewłaściwego wyciągu może nawet grozić zaczadzeniem.

4. Sufit, do którego montujemy okap, musi być mocy i stabilny.

5. Przed montażem sprawdźmy, czy wydajność okapu odpowiada wielkości pomieszczenia.

6. W trakcie montażu używajmy jedynie dedykowanych do tego części, oferowanych przez danego producenta okapu, nie modyfikujmy ich oraz nie używajmy zamienników.

7. Przed montażem zapoznajmy się dokładnie z instrukcją obsługi zamieszczoną do okapu oraz postępujmy zgodnie z nią. Stosując te zasady, masz pewność, że okap zostanie zamontowany prawidłowo, będzie świetnie działał oraz zdobył wnętrze naszej kuchni.

Zdjęcie otwierające artykuł: Falmec