Z uwagi na ilość sprzętu AGD i małego AGD wykorzystywanego w kuchennych przestrzeniach ilość gniazd elektrycznych w tym pomieszczeniu jest duża. Zanim zaplanujemy, ile ich tak naprawdę musi być, zastanówmy się, jakiego rodzaju sprzęt AGD i mniejszego wyposażenie będziemy wykorzystywać w tej przestrzeni. Dobrze jest podliczyć ten, który montujemy wraz z przeprowadzką, jak i taki, który pozostaje na razie w sferze planów na przyszłość.

Gdy podliczymy ilość koniecznych gniazd, dodajmy do niej jeszcze ze 2 lub 3 gniazdka, które będą stanowić zabezpieczenie w wypadku pojawienia się nowego wyposażenia i małej zmiany naszych pierwotnych planów. W kuchniach zawsze lepiej jest mieć o kilka gniazd zbyt dużo, niż podłączać później wszystko przez rozdzielacze czy przedłużacze. Lepiej więc, gdy ta ilość jest zbyt wielka niż zbyt mała. 

Jak rozmieścić gniazda elektryczne w kuchni?

Przed przystąpieniem do ich montażu należy mieć rozrysowany plan tego pomieszczenia z uwzględnieniem pełnej jego zabudowy. Na tym planie znajdziemy więc i miejsce na lodówkę, kuchenkę, okap kuchenny czy zmywarkę do naczyń. Ponadto powinny znaleźć się na niej wszelkie szafki i blaty kuchenne, w których lub ponad którymi również będziemy montować gniazdka. W zależności od wielkości tego pomieszczenia, naszych planów i stworzonego projektu powinniśmy mieć już pojęcie, które z blatów przeznaczymy na miejsce ułożenia małego AGD, a które będą służyć stricte w celach przyrządzania napojów i posiłków. To już na wstępie ułatwi nam podjęcie decyzji o miejscu montowania kuchennych gniazd.

Czy warto odłączać sprzęt AGD od gniazdek?

Najważniejsze urządzenia AGD odłączamy tylko w nagłych przypadkach. W blokowiskach mogą być to odwiedziny spółdzielczego elektryka, który przychodzi na cykliczną kontrolę. Może być to również nasz dłuższy wyjazd na zaplanowany urlop, podczas którego nikt nie będzie doglądał naszego majątku. Wyłączenie i rozmrożenie pustej lodówki w takim przypadku pozwoli na jej odświeżenie i jednocześnie zmniejszy pobór prądu elektrycznego podczas naszej nieobecności.

Wysokości gniazdek elektrycznych w kuchni

Podłączenie do gniazd naszych urządzeń AGD najlepiej jest przeprowadzić w miejscach, gdzie będą one ulokowane. Tym sposobem ukryjemy gniazdo za lodówką, w szafce bezpośrednio sąsiadującej z kuchenką elektryczną, w największej bliskości do zmywarki i ponad lub w szafce nad kuchennym okapem.

  • Za lodówką, metr nad ziemią lub minimum 30 cm nad poziomem podłogi.
  • W szafce obok kuchenki na podobnej wysokości, 30 do 50 cm nad podłogą.
  • Do piekarnika na wysokości, na jakiej jest on zamontowany.

Pamiętajmy także o możliwość zalania pomieszczenia, szczególnie gdy mieszkamy w wielorodzinnym bloku. Jest to powód, dla którego wysokość 30 cm nad podłogą powinna być zachowana.

Kontakty w ramkach wielokrotnych najlepiej montować po obydwu stronach kuchennego blatu na wysokości 20, 30 cm nad nim. Będzie to więc wysokość 100 do 120 cm nad podłogą. Najlepiej jest grupować je w tych ramkach po 2 lub 4 tak, by w razie konieczności mieć ich więcej niż to konieczne. Nieco inna sytuacja będzie w kuchniach o kształcie „L” czy „U”. Tutaj powinniśmy dobrze zaplanować miejsca, które przeznaczymy na podłączenie mniejszego AGD, biorąc oczywiście pod uwagę pozostałe wyposażenie.

Odległość gniazdek elektrycznych od zlewozmywaka

Zlewozmywak jest miejscem, gdzie występuje duże zagrożenie, gdy nieprawidłowo umiejscowi się gniazdko w jego pobliżu. Polecana jest odległość umiejscowienia gniazd elektrycznych od zlewozmywaka nie mniejsza niż 60 cm. Choć żadne przepisy tego nie regulują, to lepiej zadbać o zachowanie tej odległości i czuć się bezpiecznie w kuchni, niż zbagatelizować zagrożenie.

Gniazda ukryte w szafkach kuchennych

Kuchenne gniazda z powodzeniem możemy schować w stojących i wiszących szafkach. To pomoże zaprojektować lepszą estetykę pomieszczenia. Ponadto istnieją i inne rozwiązania. Jest nim choćby ukrycie ich w kuchennym blacie. Wśród rodzajów gniazd elektrycznych znajdziemy także takie, które mogą okazać się dobrym dodatkiem do ogólnego wystroju pomieszczenia. Gniazda elektryczne z powodzeniem zamaskujemy także małym AGD lub doniczkowymi sadzonkami, wykorzystywanymi w tym przypadku jako typowa „maskownica”.

Umiejscowienie gniazd w kuchni nie jest łatwym zadaniem. Dobre planowanie przestrzeni pomoże nam sprostać wymaganiom tego pomieszczenia i ułatwić nam korzystanie z każdego z zamontowanych tam sprzętów AGD i małego AGD. Najlepszym sposobem na kuchenne gniazdka jest podłączenie ich większej ilości. Znacznie lepiej, gdy będzie ich zbyt dużo niż za mało.