Jaki piekarnik wolnostojący wybrać?
Piekarnik elektryczny wolnostojący działa identycznie, jak standardowe piekarniki, a więc pozwala zarówno na przygotowywanie zapiekanek czy pieczeni, jak i na podgrzewanie jedzenia. Konkretne modele różnią się jednak wielkością i funkcjami, dlatego przed wyborem sprzętu warto zastanowić się do czego będzie na co dzień używany. Jeśli w gospodarstwie żyje jedna lub dwie osoby, a piekarnik ma służyć głównie do podgrzewania potraw, pieczenia zapiekanek w niewielkich naczyniach żaroodpornych czy małych porcji mięsa, to zdecydowanie wystarczy piekarnik o pojemności 10 litrów z dwiema grzałkami.
Zupełnie inny model będzie potrzebny dużej rodzinie, która często przygotowuje pieczone dania. W tym wypadku o wiele wygodniejszym rozwiązaniem będzie piekarnik o pojemności od 35 do 42 litrów z termoobiegiem. Wbrew pozorom taki piekarnik może z powodzeniem służyć nawet w niewielkiej kuchni, a niektóre modele zawierają również bardzo praktyczną płytę grzewczą.
Wymiary piekarników wolnostojących
Wolnostojące piekarniki produkowane są tak, aby zajmować jak najmniej miejsca. Większość z nich ma mniej więcej takie wymiary, jak standardowa kuchenka mikrofalowa, a w związku z tym nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca dla takiego urządzenia. Pojemność piekarników waha się od ośmiu do czterdziestu dwóch litrów, przy czym ten drugi wariant ma mniej więcej 52 centymetry głębokości, 43 centymetry szerokości i nieco ponad 36 centymetrów wysokości.
Dodatkowym walorem urządzeń tego rodzaju jest ich waga. Zdecydowana większość z nich jest lekka, przez co można bez problemu zmieniać ich położenie w kuchni tak, aby użytkownikom przestrzeni roboczej było wygodniej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki piekarnik zabrać ze sobą na dłuższy wyjazd. Nie tylko wymiary i ciężar zachęcają ludzi do kupowania piekarników wolnostojących. Ważne są również walory estetyczne i duży wybór modeli, które z łatwością można dostosować zarówno do kuchni urządzonych w tradycyjnym stylu, jak i tych nowoczesnych.
Piekarnik wolnostojący - wyposażenie
Wyposażenie sprzętu jest zależne przede wszystkim od wybranego modelu. Im droższy i bardziej zaawansowany, tym większe prawdopodobieństwo, że piekarnik będzie lepiej wyposażony. W zestawie standardowo znajdują się ruszt oraz blacha, na których można układać jedzenie lub naczynia żaroodporne, a także rożen, który sprawdzi się w przypadku pieczenia drobiu z rożna, domowego kebabu czy innych pieczonych na ruszcie potraw. Komplet obejmuje również praktyczne uchwyty, które sprawdzą się podczas wyciągania z piekarnika rozgrzanych naczyń.
Wielkim walorem wolnostojących piekarników elektrycznych są szczelne drzwi z kilkuwarstwowymi szybami, dzięki którym ciepło pozostaje w środku, a nie grzeje całego pomieszczenia, co ma wielkie znaczenie w letnie dni. Niektóre modele są wyposażone w elektroniczny system schładzania oparów, dzięki czemu ryzyko poparzenia jest znacznie mniejsze.
Programy i funkcje
Nowoczesne piekarniki elektryczne są w dużym stopniu skomputeryzowane, dzięki czemu ich obsługa jest łatwa i intuicyjna. Niektóre z nich pozwalają na przykład na wybór konkretnego dania z długiej listy i samodzielnie dobierają odpowiednią temperaturę do jego przyrządzenia. Dziesiątki zaprogramowanych przepisów opracowali kucharze, którzy w konkretnych przypadkach doskonale wiedzą, jaka jest wymagana temperatura czy wilgotność.
Najmniejsze z wolnostojących piekarników najczęściej nie są aż tak zaawansowane, ale pozwalają na samodzielną regulacje temperatury w zakresie od 60 do 230 stopni, mają timer, a czasem również opcję automatycznego wyłączania się po określonym czasie. Jeśli chodzi o funkcje, to droższe modele wyposażone są w tak zwaną termosondę, która pozwala kontrolować temperaturę wewnątrz potrawy, wygodne prowadnice teleskopowe, funkcję utrzymywania temperatur, podświetlany panel sterowania czy też system samooczyszczania się piekarnika.
Wybór odpowiedniego modelu powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i preferencjami, a także przeznaczonym na zakup budżetem. Ceny takich urządzeń wahają się bowiem od kilkuset złotych do kilku tysięcy.