Zagadnienia w artykule:
  • Zalety beżowej kuchni
  • Z czym łączyć beż w kuchni?
  • Beżowa kuchnia w stylu nowoczesnym
  • Beżowa kuchnia w stylu klasycznym
  • Inne kierunki stylistyczne

Wielki renesans beżu we wnętrzach dobrze świadczy o tym, że chłodny minimalizm i achromatyczna paleta barwna mocno się nam znudziły. Biała kuchnia jako jeden z „gotowców”? Warto się nad tym dobrze zastanowić, ponieważ beż może zapewnić o wiele ciekawsze efekty aranżacyjne. 

proj. Sobkowiak Architektura, fot. Wiktoria Wasiak

Zalety beżowej kuchni

Beż jest barwą delikatną, subtelnie ciepłą, kojarzącą się z naturą, a przy tym dość wszechstronną. Ponadto ma wiele różnych odcieni - od mlecznych i kawowych po miodowe, szampańskie i wpadające w brąz. To także kolor licznych popularnych gatunków drewna. Wszystko to sprawia, że zwyczajnie jest w czym wybierać.

Ponadto beż zarówno na frontach kuchennych, jak i w roli tła na ścianie czy materiałach wykończeniowych dodaje wnętrzu wizualnej lekkości. Dzięki temu może śmiało zastąpić zarówno biel, jak i nowoczesną szarość. Jego dużym atutem jest także wrażenie przytulności z naturalnymi konotacjami. Wreszcie - da się go efektownie łączyć z wieloma kolorami.

proj. 3XEL Architekci, fot. Mood authors

Z czym łączyć beż w kuchni?

Dobrym towarzystwem dla koloru beżowego w kuchni są inne stonowane i uniwersalne barwy - zwłaszcza biel oraz szarość. Z tą pierwszą tworzy świeże wizualnie kompozycje, z drugą - nowoczesne i szykowne. Kolor beżowy doskonale wypada również w zestawieniu z popularnymi, naturalnymi materiałami wykończeniowymi, czyli drewnem oraz kamieniem. Pasuje do niego szlachetny marmur, bardziej wyrazisty granit czy pstrokato lastryko.

proj. Pracownia LBWA, fot. ONI Studio

A może nieco mocniejsze kolory? Warto poruszać się w gamie czerwieni i brązów z całym bogactwem ich odcieni. Ciekawy efekt zapewnia też zestawienie beżu z pudrowym różem albo, jeśli chcemy być bardzo na czasie, z kolorem roku 2024 - brzoskwinią Peach Fuzz. Godne polecenia są również wszelkie niebieskości i fiolety.

proj. Pracownia LBWA, fot. ONI Studio

Beżowa kuchnia w stylu nowoczesnym

Choć beż może się kojarzyć przede wszystkim z wnętrzami sprzed kilkudziesięciu lat, to bardzo dobrze odnajduje się we współczesnych konwencjach aranżacyjnych, takich jak soft minimalizm albo japandi, czyli skrzyżowanie stylistyki skandynawskiej z japońską filozofią zen. Tu najlepiej postawić na odcienie beżu na naturalnych materiałach bądź mocno nimi inspirowane.

proj. Decoroom, fot. Yassen Hristov

Równie interesująco wypada beżowa kuchnia w wersji typowo nowoczesnej, czyli z gładkimi, jednolitymi, lśniącymi frontami. Jeśli chcemy ją wizualnie ocieplić, warto dodać odrobinę drewna, a gdy zależy nam na współczesnej surowości - przyda się porcja szarości. Zawsze dobrym towarzystwem dla beżu w takiej odsłonie kuchni jest biel. Chromowane akcenty także działają na plus!

proj. Vzorovo, fot. Tom Kurek

Beżowa kuchnia w stylu klasycznym

W takiej konwencji aranżacyjnej kluczowe są klasyczne zdobienia na frontach - zwłaszcza płyciny i frezowania. Doskonałym wyborem są także ozdobne uchwyty i gałki (złociste, mosiężne czy ceramiczne). Do beżu warto dodać jasne blaty np. z rysunkiem marmuru.

proj. Habitat Wnętrza, fot. Martyna Soul Studio / Fotografia Wnętrz

Z kolei na podłodze dobrze odnajdzie się albo drewno, albo płytki drewnopodobne. Klasycznego szyku doskonale dodaje także wzór jodełki. Nie można przy tym zapominać o odpowiednim wyposażeniu - z tradycyjną porcelaną i ceramiką na czele.

Inne kierunki stylistyczne

Nowoczesność i klasyka w różnych wydaniach to nie jedyne możliwości aranżacyjne, jakie zapewnia beżowa kuchnia. Oto więcej przykładów:

• Beżowa kuchnia w stylu glamour: choć ta konwencja kojarzy się głównie z bielą, czernią, blaskiem różnych metali i szkła, również beż może być ciekawą propozycją kolorystyczną. Stawiajmy przy tym albo na klasyczną elegancję, albo lśniące wykończenia. Inna opcja godna rozważenia? Na przykład biało-beżowa szachownica na podłodze.

• Beżowa kuchnia w stylu rustykalnym: warto akcentować efekt surowości, stawiając na tradycyjne materiały wykończeniowe oraz dobre rzemiosło. Towarzystwem dla beżu może być postarzane drewno, cegła, kamień o łagodnym wybarwieniu i niejednolitej strukturze. Do tego koniecznie lniane i bawełniane tkaniny.

• Beżowa kuchnia w stylu loftowym: dobry wybór na dużych metrażach. Beż ma moc ocieplania wystroju, co może być bardzo pożądane przy surowych, industrialnych materiałach.

Zdjęcie otwierające artykuł: proj. Magda Jagnicka, fot. Mood Authors 

Autor
Beżowe kuchnie to aranżacyjny hit! Jak je urządzić?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...