Zagadnienia w artykule:
  • Kuchnia 2024: miękkie kształty
  • Przestrzenne faktury
  • Malowniczy upływ czasu
  • Trendy kuchenne 2024, czyli zabudowa niestandardowo
  • Więcej metalu
  • Zabawa kolorami

Projekt kuchni to wieloaspektowa, niemal inżynieryjna praca. Bierzemy pod uwagę funkcjonalność, ergonomię, estetykę, a wszystko powinno być jak najbardziej skrojone na miarę potrzeb. Te ostatnie zaś bywają zmienne w czasie. Dziś szukamy we wnętrzach nie tylko wygody, lecz także wizualnego ukojenia. Stąd typowo nowoczesne rozwiązania, oparte na liniach prostych i chłodnej palecie kolorystycznej, nie są już jedynym oczywistym wyborem.

Kuchnia 2024: miękkie kształty

Ze względu na swoją specyfikę kuchnia zawsze ma w sobie pewien element matematycznego rygoru. Nie znaczy to jednak, że geometria oparta na kątach prostych musi dominować w tym pomieszczeniu. Widać to zresztą w trendach na 2023 rok. Obłe kształty, zaokrąglone krawędzie czy subtelne dekory 3D coraz mocniej zaznaczają swoją obecność w projektach kuchni.

Dobry przykład? Niezmiennie popularne wyspa kuchenna. Nie musi mieć tylko formy prostopadłościennego bloku. Półkoliste wykończenie krótszych boków wprowadza do wystroju więcej łagodności i naturalności - proste, doskonałe figury geometryczne właściwie nie występują w przyrodzie.

Przestrzenne faktury

Kolejny przejaw trendu to urozmaicenie faktur na materiałach - przede wszystkim frontach kuchennych. Blaty pozostają najczęściej gładkie (choć zamiast idealnie lśniącej powierzchni można zastosować aksamitny mat), co ułatwia ich czyszczenie. Ale już np. drzwi szafek mogą się wyróżniać bardziej przestrzennymi dekorami. Do łask wracają też klasyczne płyciny, z kolei przykładem nowoczesności w wersji 3D są rytmiczne ryflowania i lamele. Ponadto projektanci coraz bardziej uwzględniają zmysł dotyku, stąd popularność lekko chropowatych faktur, czasem stylizowanych na wiekowe czy industrialne.

Malowniczy upływ czasu

Styl wabi-sabi - o dalekowschodnim rodowodzie - już kilka lat temu stał się dużym odkryciem w naszym kręgu kulturowym. Próba uchwycenia naturalnej niedoskonałości, a także śladów upływu czasu wydawała się czymś nowym, zwłaszcza gdy zestawimy to z długo królującym minimalizmem we wnętrzach i jego wizualną sterylnością. Nic zatem dziwnego, że do wabi-sabi ciągle wracamy, a w 2024 roku będzie to jeszcze silniejszy trend.

A jakie są jego najciekawsze przejawy w kuchni? Przede wszystkim dekory z chropowatą strukturą - z wzorami postarzanego, wysłużonego drewna, rysunkiem surowego betonu czy spatynowanego metalu. Warto to uzupełnić o ceramiczne i kamionkowe naczynia - autentycznie rzemieślnicze lub stylizowane (wizualna „kraftowość” z nierównościami, cieniowaniem, efektem zanurzenia w farbie).

Trendy kuchenne 2024, czyli zabudowa niestandardowo

Wybierając zabudowę kuchenną, często jesteśmy ograniczeni metrażem - stąd staramy się maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Popularnym rozwiązaniem jest więc zabudowa dwurzędowa, czyli z szafkami dolnymi i górnymi. Ale czy to jedyne słuszne rozwiązanie? Wiele zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli np. potrzebujemy mniej przestrzeni do przechowywania, warto zrezygnować z górnego rzędu mebli. Takie projekty kuchni zresztą są coraz bardziej modne i w 2023 roku mocniej zaznaczą się w trendach.

„Uwolnienie” części ściany dodaje wnętrzu lekkości, poza tym ściana może mieć efektowny wygląd, jeśli postawimy na przyciągające wzrok płytki, ciekawą fototapetę czy inny, mniej oczywisty materiał wykończeniowy. Rozluźnianie zabudowy kuchennej to także wykorzystywanie mebli wolnostojących - kolejny silny trend na 2023 rok. Do łask wracają chociażby klasyczne kredensy, a także bufety. Takie meble mogą być zarówno nowoczesne, jak i bardziej tradycyjne, w tym efektownie odnowione. To zresztą łączy się z tendencją do poszukiwania autentyczności, naturalności czy zaznaczania śladów upływu czasu w konwencji wabi-sabi.

Więcej metalu

Metal we wnętrzach to właściwie temat rzeka. Może być bardzo elegancki (srebro, złoto, miedź) albo surowy (nowoczesny inox bądź industrialna patyna). Co więcej, do metalu przekonaliśmy się jeszcze bardziej z uwagi na jego higieniczne aspekty (pandemia!) - jest łatwy w czyszczeniu oraz ma dobre właściwości antybakteryjne. W kuchniach na 2024 rok metalu będzie jeszcze więcej, i to w wielu postaciach. Chodzi m.in. o metalowe blaty i zlewozmywaki, ale też efektowne uchwyty i relingi, aż wreszcie wykończenie ścian. Ciekawym pomysłem nad blat jest zresztą zestawienie różnych metalicznych powierzchni, np. przeplatanie błysku miedzi ze srebrzystościami. Poza tym możemy spodziewać się większej popularności dekorów imitujących metal chociażby na płytach meblowych.

Zabawa kolorami

Instytut Pantone postawił na wyjątkowo ciekawy kolor na 2024 rok - Peach Fuzz. To też pokazuje, że coraz mniej boimy się pomarańczy we wnętrzach. A może zabudowa kuchenna w tej barwie? W bieżącym roku takich projektów należy się spodziewać więcej niż zwykle.

Pastelowe czy lekko przygaszone odcienie pomarańczy można zresztą ciekawie łączyć z wzorami drewna, betonu czy metalu. Więcej kolorystycznej energii w kuchni to kolejny trend, który mocniej zaznaczy swoją obecność w 2024 roku.  

Zdjęcie otwierające artykuł: Marta Behling/Pion Poziom, proj. TO BE DESIGN, całe mieszkanie dostępne tutaj.

Autor
Już nie geometryczne kształty! Jakie kuchnie będą modne w 2024 roku?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...