Większość z nas uwielbia sentymentalne pamiątki. Z czasem jednak potrafią szarzeć, śniedzieć oraz mieć coraz więcej rys. To jednak nie powód do tego, aby się ich pozbyć. Odpowiednio wypielęgnowane mogą odzyskać blask i dawną świetność. Tak też zrobiłam z zestawem, który odziedziczyłam po dziadkach. Po wyczyszczeniu tym jednym sposobem są znów jak nowe. Jeżeli jesteście ciekawi, co należy zrobić, aby zyskały dawną świetność, sprawdźcie poniższą poradę.

Jak usunąć osad ze sztućców? Domowy sposób, który zda egzamin

Wiem, jak lubicie różnorodność i nie chcecie odnosić się tylko do jednej metody. Przygotowałam dla was zestawienie, które pomoże na uporanie się z osadem na kilka możliwych sposobów. Uwierzcie, ze to, co macie w domu, w zupełności wystarczy. Nie lećcie do sklepu.

Drobinki pod postacią płatków mydlanych możemy wymieszać z 2 łyżkami amoniaku. Wkładamy składniki do garnka i zagotowujemy przez kilka minut. Po tym czasie bierzemy nasz zestaw łyżek, noży i widelców i moczymy w przygotowanej zawiesinie przez około 20 minut. Po tym czasie wyciągami i dokładnie polerujemy szmatką. Może być bawełniana lub z mikrofibry.

Innym sposobem jest połączenie 4 łyżek sody i 3 łyżek mąki ziemniaczanej lub skrobi. Sztućce nacieramy przygotowaną mieszanką, delikatnie rozwadniając, tworząc pastę. Zostawcie w niej łyżki przez około 20 minut, a potem pocierajcie. Powinny być idealnie gładkie i bez zarysowań.

Innym, równie prostym sposobem jest mieszanka 6 łyżek octu z 3 łyżkami sody oczyszczonej. Zagotowujemy całość i zalewamy tym sztućce. Po 30 minutach płuczemy i przecieramy wilgotną ściereczką. Będą błyszczeć, jak nigdy dotąd!

Czy każde sztućce można czyścić w zmywarce?

W dobie coraz częstszego mycia w zmywarce, dostosowujemy swoje komplety sztućców tak, aby nie wymagało to od nas zbytniego poświęcenia. Doskonale to rozumiem. Jednak warto przemyśleć, że zestawy, które wyjmujemy na święta lub specjalne okazje mogą być zbyt delikatne.

O które dokładnie chodzi? Te, które zawierają zdobienia złote nie mogą pojawić się w zmywarce. Wzory zmyją się pod wpływem detergentów i już nigdy nie odzyskają poprzedniego blasku. Zdarza się, ze producenci zapewniają o ich wytrzymałości, jednak radzimy, aby w tym przypadku użyć gąbeczki i płynu do zmywania naczyń.

Nie inaczej będzie z tęczowymi lub czarnymi sztućcami, które stały się wyjątkowo modne za sprawą niektórych portali. Dlaczego ręcznie? Warto raz, na jakiś czas użyć delikatniejszych środków niż te, które mamy dostępne w zmywarce. Przewrócimy im blask i świeżość. Zawartość kwasów w kostkach czy płynach do zmywarki sprawia, że szybko matowieją i mogą być narażone na zacieki.

Autor
Tak usuwam uporczywy osad z sztućców. Nie ma śladu po zabrudzeniu, a wystarczy szczypta tych drobinek
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....