Obecnie umywalki łazienkowe zachwycają swoim wzornictwem. Ale planując aranżację łazienki należy pamiętać nie tylko o prezentacji ich form, lecz również o ergonomicznym umiejscowieniu.

Z jakiego materiału wybrać umywalkę łazienkową?

Umywalki łazienkowe mogą być z przeróżnych materiałów, na przykład ze stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych, szkła, akrylu, corianu, najpopularniejsze są jednak nadal te z różnego rodzaju ceramiki. Dość drogą nowością są umywalki wykute z kamienia lub nawet wytoczone z drewna.

Szklane umywalki produkowane są z twardego, odpornego na tłuczenie i zarysowania szkła o grubości 19 mm. Pokryte są środkiem zwiększającym odporność materiału i dającym efekt hydrofobowy - krople nie pozostają na szkle, tylko spływają w dół do odpływu (zmniejsza to odkładanie się kamienia).

Kształty umywalek łazienkowych

Najpopularniejsze kształty to owal, półkole, koło i prostokąt. Ciekawe wzory to umywalki tworzące całość z blatem, umywalki z pionową ścianką, przypominające miski, bardzo płytkie lub wręcz z odwrotną wypukłością, super nowoczesne lub retro.

Jaki rodzaj umywalki do małej łazienki?

W małych łazienkach warto zastanowić się nad zamontowaniem umywalek narożnych, a dla osób niepełnosprawnych - odchylanych, ze specjalnym wyprofilowaniem z przodu. Typowe wymiary to 50-60 cm szerokości i 45-55 cm głębokości oraz 35 cm szerokości i 25 głębokości dla modeli do małych toalet, często z otworem na baterię stojącą z boku umywalki. Górna krawędź umywalki znajduje się zwykle na wysokości 85 cm.

Sposób montażu umywalki w łazience

Umywalkę można przykręcić do ściany lub stelaża, oprzeć na szafce, wpuścić w blat lub postawić na nim jak miednicę. Jeżeli chcemy osłonić syfon i rury odpływowe, możemy je zamaskować pół-postumentem lub sięgającym podłogi postumentem.

   
Szklane umywalki pokrywane są specjalnym środkiem, zapobiegającym osadzaniu się na ich powierzchni kamienia (fot. Kohler)   Drewniana umywalka pasuje do wnętrz etno i nowoczesnych. Impregnowanie chroni drewno przed destrukcyjnym działaniem wody (fot. Art de Vivre)   Czarna umywalka Memento dedykowana jest osobom odważnym i pewnym siebie (fot. Villeroy & Boch)

Innym sposobem na ukrycie rur doprowadzających wodę i kanalizacyjnych jest zastosowanie stelaża instalacyjnego. Taki stelaż jednym bokiem można zamontować do ściany łazienki i podłogi lub, gdy zamarzyła się nam umywalka na środku łazienki - tylko do podłogi. Gotową konstrukcję można obmurować lub przykręcić do niej wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe, które pokryjemy np. płytkami ceramicznymi.

Umywalkę łazienkową można także ustawić na blacie szafki lub "wpuścić" ją do wnętrza. Takiej całościowej zabudowy nie uwzględnia się raczej przy umywalkach o ciekawych, odbiegających od standardu kształtach - ukrywanie tego, co zdobi byłoby bez sensu. W takich przypadkach szafki są zastępowane przez proste blaty - szklane, kamienne lub drewniane.

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Villeroy & Boch