Kiedyś nie mieliśmy dużego wyboru, jeśli chodzi o akcesoria łazienkowe. W sklepach dostępne były jedynie uchwyty na papier toaletowy, szczotki do WC czy mydelniczki, które nie przyciągały wzroku. Dziś przy urządzaniu salonu kąpielowego możemy wybierać spośród efektownych dodatków, nad którymi głowią się światowi projektanci.
Zakup akcesoriów łazienkowych warto jednak dobrze przemyśleć, bo to od nich w dużej mierze zależy, czy pomieszczenie będzie efektowne.
Z umiarem przede wszystkim
Do wyboru mamy akcesoria łazienkowe wykonane z różnych materiałów (m.in. stali, plastiku, drewna, szkła, ceramiki), różnie wykończone (np. błyszczące, matowe), w rozmaitych kształtach, kolorach, wzorach i stylach, a także o różnym sposobie montażu (np. mocowane do ściany).
Aby przed sklepową półką nie stracić głowy, należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:
- po pierwsze, dodatki łazienkowe powinny być funkcjonalne,
- po drugie zaś - harmonizować z pozostałym wyposażeniem łazienki (płytkami, ceramiką, meblami), być dopełnieniem wnętrza.
Warto więc dopasować je do stylu pomieszczenia, nie mieszać zbyt wielu materiałów, wzorów czy kolorów, bo zamiast ozdabiać, będą szpecić i sprawiać wrażenie bałaganu. Najlepiej zdecydować się na akcesoria z jednej kolekcji (będą do siebie idealnie pasować) i wybrać te, które rzeczywiście są nam potrzebne - unikniemy wtedy "przeładowania", które jest niewskazane zwłaszcza w niewielkich łazienkach.
Akcesoria łazienkowe raz na niebiesko, raz na czerwono
Dzięki akcesoriom łazienkowym nie tylko łatwiej utrzymać porządek. To także doskonały sposób na szybką zmianę aranżacji wnętrza - wystarczy, że wymienimy kilka dodatków, a pomieszczenie nabierze innego charakteru.
Kolorowe, wyraziste akcesoria łazienkowe świetnie sprawdzą się w bardzo jasnych, np. białych, łazienkach - przełamią sterylność i monotonię. Drewniane dodadzą wnętrzu ciepła i elegancji, stalowe nowoczesności, wiklinowe z kolei swojskości. Modne w ostatnich latach dodatki w kolorze czarnym to także dobry pomysł, warto jednak pamiętać, by nie używać ich w nadmiarze, bo mogą przytłoczyć wnętrze. Idealne są zwłaszcza do przestronnych, dobrze oświetlonych łazienek; najlepiej zestawiać je na zasadzie kontrastu (np. czerń i biel).
To na pewno się przyda
W dobrze wyposażonej łazience nie powinno zabraknąć uchwytu na papier toaletowy oraz szczotki do czyszczenia WC - koniecznie powinny się znaleźć w pobliżu sedesu. To także dobre miejsce na niewielki kosz na śmieci. Przy umywalce warto postawić mydelniczkę (lub dozownik na mydło w płynie) oraz pojemnik na szczoteczkę i pastę do zębów, a także powiesić mały ręcznik (na haczyku lub specjalnym uchwycie).
Ręczniki kąpielowe powinny się znaleźć w pobliżu wanny czy kabiny prysznicowej. Niedaleko tych sprzętów warto zaplanować półeczki lub pojemniki na akcesoria do kąpieli (żel pod prysznic, szampon, gąbkę itp.). Nie zapomnijmy także o rozmaitych koszach (np. na brudną bieliznę) i pudełkach, które pozwolą utrzymać porządek, a także o dywanikach łazienkowych, dzięki którym przyjemniej będzie wyjść z wanny czy kabiny. Tym, którzy łazienkę traktują jak miejsce relaksu, na pewno przydadzą się dodatkowe akcesoria, np. kosz na gazety i książki, półeczka na świeczki zapachowe i kadzidełka czy nawet... pojemnik do chłodzenia szampana.
Wybierając akcesoria łazienkowe, warto wiedzieć:
- Uchwyt na papier toaletowy powinien być w zasięgu ręki i na odpowiedniej wysokości (85-100 cm nad podłogą) - dzięki temu bez problemu będziemy mogli z niego korzystać. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są praktyczne stojaki, które nie wymagają mocowania do ściany.
- Dywaniki łazienkowe nie tylko ocieplają wnętrze (w dosłownym i przenośnym znaczeniu), lecz także gwarantują bezpieczeństwo podczas wychodzenia z wanny czy spod prysznica - zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się, gdy mokrą stopą staniemy na podłodze. Warto wybierać zwłaszcza te z gumowanym spodem. Świetnie sprawdzają się także maty antypoślizgowe.
- O akcesoria łazienkowe trzeba regularnie dbać - czyścić je, a niektóre nawet co jakiś czas wymieniać. Dotyczy to zwłaszcza szczotki do WC oraz zasłonki prysznicowej, na których zbierają się bakterie, a nawet może powstawać pleśń. Szczotkę warto czyścić za każdym razem, gdy myjemy toaletę - wystarczy włożyć ją na ok. 30 minut do miski sedesowej po rozprowadzeniu w niej środka do czyszczenia. Zasłonkę po każdej kąpieli dobrze jest rozsunąć tak, aby mogła dokładnie wyschnąć. Jeśli jest wykonana z PCV, raz na jakiś czas można ją przemyć wodą z octem.