Podstawową zaletą tych modeli wanien jest fakt, że mimo mniejszych wymiarów zewnętrznych zapewniają taką samą wygodę jak te prostokątne. Modele 140 x 90 cm są obszerniejsze wewnątrz niż prostokątne o tych samych wymiarach. Dla porównania dno takiej wanny w wersji prostokątnej ma wymiar 85 x 38 cm, natomiast w wersji narożnej o kilkanaście centymetrów więcej z każdej strony.
Zalety wanien narożnych
Dlatego wanny narożne, nietypowe są chętnie wybierane do niedużych łazienek. Ciekawie aranżują przestrzeń, a jednocześnie dają poczucie wygody. Poza tym dobrze zdają egzamin w domach, gdzie mieszkają małe dzieci i osoby starsze. Są bowiem na ogół niższe, więc łatwiej do nich wejść. Powszechne w tych modelach siedziska również pozwalają wygodniej korzystać z wanny i wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. A dla dzieci kąpiel w "dwupoziomowej" wannie to z pewnością atrakcja. I zabawki jest gdzie poukładać...
Zalety asymetrycznych wanien akrylowych
Profilowane modele wanien produkuje się głównie z akrylu, jest to bowiem materiał, który zdecydowanie łatwiej niż stal daje się kształtować. Ciepłe i miłe w dotyku tworzywo może też mieć właściwości antypoślizgowe i termoizolacyjne. Niektórzy producenci dają nawet 15 lat gwarancji na niezmienność barwy akrylu. Akrylowe wanny są dostępne w wersji prawej oraz lewej - to ułatwia dostosowanie ich do układu naszej łazienki.
Kupując wannę asymetryczną, musimy zdecydować, czy obudowa ma być również akrylowa, czy raczej będzie wykonana z płytek ceramicznych. Okładanie półokrągłych ścianek nie jest proste. Często wykorzystuje się do tego mozaikę, czyli drobniutkie płytki, które łatwiej się układają na nierównych płaszczyznach. Jednak najpopularniejsze są gotowe akrylowe osłony idealnie dopasowane do wanny. Warto kupować je u tego samego producenta, z tej samej serii, by mieć pewność, że odcień akrylu będzie identyczny. A to najlepiej sprawdzić od razu w sklepie.
Większość producentów sprzedaje wanny wraz z elementami potrzebnymi do ich montażu, czyli nogami i stelażem. Można je zastąpić nośnikami styropianowymi, ale są one sprzedawane osobno do danego typu wanny.
Podział kształtu wanien: symetria lub asymetria
Podstawowy podział to na wanny symetryczne i asymetryczne. Symetryczne mają dwa boki o tej samej długości - najczęściej od 110 do 160 cm. Trudno więc powiedzieć, że zajmują mało miejsca - potrzebny jest dla nich spory narożnik. Dlatego symetria jest przewidziana raczej do dużych łazienek. Im większa taka wanna, tym kąpiel w niej wygodniejsza. Ale uwaga - niskie osoby powinny "przymierzyć się" do takiej wanny, jeszcze zanim ją kupią. Może się bowiem okazać, że jest za długa i trudno będzie wygodnie się ułożyć.
W wannach asymetrycznych jeden z boków jest krótszy. Najmniejsze wanny mają wymiary 90 x 140 cm i właśnie tego typu modele są polecane do małych łazienek. Te większe spełniają oczekiwania osób szukających nietypowych rozwiązań do łazienki, lubiących obszerne wanny z udogodnieniami, takimi jak zagłówki, półki, siedziska. W dużej narożnej wannie mogą się również kąpać dwie osoby.
Mniej popularne są wanny w kształcie wielokątów. Trapezowe czy sześciokątne modele pasują do łazienek nowoczesnych, urządzonych w prostym stylu. Zajmują sporo miejsca, więc są polecane raczej do pokoi kąpielowych. Wymagają też nietypowej obudowy, ale w zamian pomagają stworzyć efektowne wnętrze.
Duże owalne wanny to już rozwiązanie do obszernych pomieszczeń - najatrakcyjniej wyglądają bowiem odsunięte nieco od ściany, zamontowane jako wolno stojące. Łazienka staje się ekskluzywna.