Czym jest i na czym polega biały montaż?

Biały montaż to po prostu wszelkie prace wykończeniowe w łazience, powiązane z montażem i podłączeniem urządzeń sanitarnych wraz z armaturą. Prace te dotyczą nie tylko łazienek, mogą również być prowadzone w pralni czy pomieszczeniu gospodarczym (gdy niezbędny jest montaż umywalki czy wanny) lub w kuchni (montaż zlewozmywaka). W większości przypadków biały montaż może być przeprowadzany przez ekipy instalacyjno-hydrauliczne, które coraz częściej dla zaspokojenia potrzeb swoich klientów zajmują się również wykonaniem pozostałych prac wykończeniowych.

To bardzo wygodne rozwiązanie dla obu stron, gdyż wykonawcy nie muszą się martwić o komunikacje pomiędzy ekipami wykonującymi poszczególne prace, a zleceniodawca ma wykonane wszystko przez jeden zespół, bez konieczności poszukiwania innych do wykonania pozostałych prac.  

Co wchodzi w zakres prac związanych z białym montażem?

Biały montaż jak już wiadomo, odnosi się przede wszystkim do pomieszczeń takich jak łazienka czy toaleta i obejmuje wiele różnorodnych czynności. Jest to przede wszystkim:

- montaż urządzeń sanitarnych

- umywalek, wanien, brodzików, kabin prysznicowych, misek ustępowych, bidetów, grzejników czy zestawów podtynkowych;

- instalację pralki;

- instalację baterii łazienkowej;

- podłączenie baterii kuchennej;

- podłączenie paneli prysznicowych i wszelkich niezbędnych akcesoriów;

- uszczelnianie i silikonowanie;

- montaż szafek;

- montaż lustra;

- montaż uchwytów;

- układanie płytek lub innych dowolnych materiałów wykończeniowych (zarówno na ścianach, jak i podłodze).

Jeżeli jest taka potrzeba (np. w czasie generalnego remontu), w zakres prac związanych z białym montażem wchodzi również usunięcie całego starego wyposażania.

Jak zamontować brodzik i kabinę prysznicową?

W zakres prac związanych z białym montażem wchodzi między innymi montaż brodzika i kabiny prysznicowej. W tym przypadku prace dla ułatwienia powinny być prowadzone przez co najmniej dwie osoby, gdyż na pewnych etapach jedna może nie poradzić sobie z wykonaniem wszystkich niezbędnych czynności.

Przed przystąpieniem do montażu, należy zgromadzić wszystkie niezbędne narzędzia, takie jak wiertarki, wiertła, śrubokręty, miarki, poziomice, wkręty, kołki rozporowe czy uchwyty montażowe. Zanim zostaną podjęte prace montażowe przy kabinie prysznicowej, należy upewnić się, czy brodzik jest zamontowany stabilnie i został dokładnie wypoziomowany. Jeżeli tak warto przestrzeń pomiędzy nim a ścianą dokładnie uszczelnić. Warto zrobić to możliwie jak najszybciej, gdyż później może być to nieco utrudnione.

Jak wygląda montaż kabiny krok po kroku?

1. Pierwszy etap to skręcenie wszystkich elementów, z uwzględnieniem rozróżnienia na profil górny i dolny.

2. Połączenie profili za pomocą wkrętów tak, by było stabilne.

3. Jeżeli uszczelki nie zostały zamontowane fabrycznie, należy zabezpieczyć miejsce styku profilu z szybą (można zrobić to przy pomocy sylikonu sanitarnego).

4. Montaż szyby - należy pamiętać o tym, że jej zewnętrzne rogi muszą zostać umieszczone w specjalnych zaczepach.

5. Montaż uszczelki pomiędzy profilem pionowym a szybą i uszczelnienie styku górnego profilu i szyby.

6. Ustawienie kabiny na brodziku tak, by na całym obwodzie przylegała do jego powierzchni i ściany.

7. Wyznaczenie miejsc do montażu profili montażowych, które następnie należy przytwierdzić do ściany za pomocą kołków rozporowych.

8. Zabezpieczenie aluminiowych profili silikonem sanitarnym.

9. Skręcenie ścianek kabiny z profilami montażowymi przymocowanymi do ściany.

10. Montaż rolek do drzwi przesuwnych kabiny (w pierwszej kolejności należy przykręcać rolki górne).

11. Uszczelnienie silikonem połączenia kabiny i brodziku (zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej).

Jak wygląda montaż WC?

W przypadku białego montażu jedną z najprostszych czynności jest instalacja kompaktu WC. Prace należy zawsze rozpocząć od połączenia ze sobą miski oraz spłuczki. Po połączeniu obu części konstrukcję należy ustabilizować poprzez dokręcenie nakrętek motylkowych. Niezbędne będzie połączenie misy kompaktu z kanalizacją.

Tu niezbędne będzie zastosowanie prostego sztucera przyłączeniowego (można użyć modelu elastycznego), umieszczonego na końcu miski. Czasem może się zdarzyć tak, że zbiornik będzie nieco odstawał. Wówczas konieczne będzie skrócenie i wyrównanie krawędzi rury.

WC musi być konstrukcją stabilną, więc konieczne jest jego przymocowanie do podłogi. Miska zawiera często specjalne otwory, które należy wykorzystać przy przykręcaniu do podłoża. Na końcowym etapie montażu wykonywane są drobne prace takie jak mocowanie deski sedesowej czy wypełnienie miejsca styku kompaktu z podłożem silikonem.

Jak zamontować baterię umywalkową?

Zainstalowanie baterii łazienkowej, podobnie jak WC nie jest zadaniem nazbyt skomplikowanym. Zanim jednak dojdzie to montażu, należy sprawdzić stan rur i naprawić wszelkie napotkane nieszczelności. Dodatkowo należy sprawdzić wysokość, na jakiej znajdują się rury - to ważne, bowiem to właśnie od tego zależny będzie wybór odpowiedniego modeli baterii. Montaż będzie prosty i nie zajmie dużo czasu, jeżeli odpowiednio wcześnie przygotowane zostaną wszystkie pasujące do siebie elementy. Przebieg prac będzie zależny od tego, czy dotyczy modelu ściennego, czy stojącego.

Jak krok po kroku zamontować baterię umywalkową?

1. Przykręcenie do korpusu baterii wężyków ciepłej i zimnej wody.

2. Umieszczenie baterii w wyznaczonym miejscu.

3. Zastosowanie śrub montażowych, nakładek mocujących i uszczelek. Po upewnieniu się, że bateria znajduje się w odpowiedniej pozycji, należy bardzo mocno dokręcić wszystkie elementy.

4. Przykręcenie wężyków doprowadzających zimną i ciepłą wodę. Po zakończeniu prac montażowych należy sprawdzić szczelność instalacji. Wystarczy po prostu odkręcić wodę i obserwować uważnie, czy w którymś z miejsc nie wydobywa się na zewnątrz.