Drewniane podłogi w łazience
Drewno na podłodze w łazience bardzo ociepla wnętrze. Ponieważ zajmuje dużą powierzchnię, pozostałe elementy i dodatki lepiej dobrać z innych materiałów. Abstrahując od estetyki, drewno w łazience jest bardzo praktyczne. Na drewnie bowiem trudno się poślizgnąć.
Deski z gumą na podłogę w łazience
Bardzo praktycznym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem do łazienki są drewniane deski połączone ze sobą warstwą specjalnej gumy. Dylatacja pomiędzy sąsiednimi elementami zakryta jest warstwą gumy, co pozwala na swobodną pracę klepek pod wpływem zmian temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Dzięki temu nawet gdy na drewnianą podłogę w łazience rozleje się woda, stopy nie ślizgają się po jej powierzchni.
Jakie drewno jest najlepsze na podłogę w łazience?
Nie każde deski podłogowe czy parkiet są odpowiednie dla pomieszczeń narażonych na wilgoć i zmiany temperatury. Do łazienki wybierajmy zatem takie gatunki drewna, które są twarde, wyjątkowo odporne na negatywny wpływ czynników zewnętrznych i zawierają dużą ilość olejków naturalnych. Najlepszym wyborem do łazienek będą deski egzotyczne, nie bez powodu wykorzystywane od wieków do budowy statków.
Zalicza się do nich na przykład merbau - najtwardszy gatunek drewna na Ziemi. Jest tak trwałe i wytrzymałe, że do jego obróbki i produkcji wymagane są specjalne maszyny. Drzewa merbau rośnie w obszarach równikowych i wybitnie wilgotnych. Występuje w lasach tropikalnych Oceanii i południowo-wschodniej Azji. Osiąga nawet 40-45 metrów wysokości.
Kolejnym gatunkiem drewna egzotycznego, które sprawdzi się w łazience jest teak z Indonezji. Dzięki naturalnym olejkom i kwasu krzemowego jest niezwykle trwały i odporny na wodę. W łazience sprawdzi się również lapacho - drewno to pozyskiwane jest z drzew rosnących w zachodniej Afryce równikowej.
Do stylu paryskiego lub glamour pasuje parkiet w jodełkę, ale koniecznie trzeba go odpowiednio impregonować, regularnie czyścić i konserwować olejem. Najlepiej gdy mamy dużą łazienkę i możemy go położyć w części najmniej narażonej na wodę.
Płytki imitujące drewno - dobra alternatywa
Płytki drewnopodobne do złudzenia przypominają naturalne deski, imitując różne gatunki drewna. Wprowadzają do łazienki taki sam ciepły nastrój, a przy tym są niezwykle funkcjonalne. W przeciwieństwie do prawdziwego drewna występują w wielu formatach i wzorach.
Płytki imitujące drewno do łazienki mają liczne zalety:
- są wszechstronne - płytki można położyć w dowolnym miejscu w łazience,
- łatwo utrzymać je w czystości,
- są odporne na wodę i wilgoć,
- są o wiele tańsze,
- dobrze przewodzą ciepło - dzięki nim można pozwolić sobie na ogrzewanie podłogowe w łazience,
- płytki drewnopodobne w łazience są obecnie bardzo modne
Łazienka w drewnie: nowy trend
Nowy trend zakłada, że szafki w łazience mają przypominać szafy w sypialni bądź zabudowę kuchenną. To już nie są stojące czy wiszące słupki, lecz cała zabudowa, która utrzymana jest w stylistyce klasycznej garderoby lub kuchni. I to już nie są szafki o prostej budowie, białe w połysku, z systemem cichego zamykania, ale do łazienki wybieramy szafy z litego drewna, z eleganckimi uchwytami.
Łazienka w drewnie i bieli
Łazienka w drewnie i bieli to ponadczasowe połączenie - klasyczne, eleganckie i sprawdzające się niezależnie od obowiązujących aktualnie trendów. Drewno w łazience lub płytki imitujące drewno przełamują sterylność wnętrza i jego chłód. Drewno i biel w łazience tworzą na tyle uniwersalne zestawienie, że z powodzeniem wpisze się ono w każdy styl - skandynawski, nowoczesny i minimalistyczny.
Sztuką jest zgrabne żonglowanie dwoma materiałami. Drewno zastosowane do wykończenia łazienki może być bejcowane na biało (łazienka będzie wydawała się optycznie większa) lub w naturalnym kolorze (połączenie z bielą będzie wyraźniejsze). Polecam klasyczne rozwiązanie do aranżacji łazienki, czyli drewno na podłodze i białe płytki na ścianach. Co do tych drugich popularne są obecnie takie z ciekawą strukturą, żyłkami przypominającymi marmur bądź dyskretnym patchworkowym wzorem - w ten sposób sprawiają one, że łazienka jest bardziej dynamiczna.
Kolejnym udanym połączeniem w aranżacji łazienki jest drewno połączone w kolorowymi wzorzystymi płytkami na ścianie. W tym wypadku drewno powinno być bielone, bo biel zawsze dobrze wygląda z każdym wzorem i barwą. Zestawienie z drewnem egzotycznym w łazience w takim połączeniu ogóle się nie sprawdzi, bo pomieszczenie wyda się zbyt ciemne, przytłaczające.
Łazienka w drewnie i czerni
Łazienka w drewnie i czerni to odważna i bardzo stylowa propozycja, na którą nie każdy ma odwagę się zdecydować. Jednak jeżeli mamy dużą łazienkę, warto spróbować, bo efekt będzie oszałamiający. Dzięki umiejętnemu zastosowaniu czerni na ścianie, podłodze, a także modnej armaturze łazienkowej uzyska się eleganckie i ponadczasowe wnętrze.
Drewno, czerń i złoto
Jeśli zależy Ci na oryginalnej łazience, wprowadź drewniane lamele na ścianie, czarne ceramiczne płyty na podłodze (z delikatnym rysunkiem kamienia) i czarne drewniane meble (salonowa komoda będzie wyborem ekstrawaganckim). W tej aranżacji oprócz płytek koniecznie trzeba zadbać o właściwe dodatki: złotą baterię, dużą liczbę punktów świetlnych i lustro, które optycznie powiększy pomieszczenie.
Drewno do łazienki w stylu industrialnym
Tutaj drewno zaznaczy się w akcentach - drobnych, lecz zauważalnych. Na przykład w meblach czy w małej przestrzeni jaką jest prysznic (oczywiście w tym przypadku będą potrzebne płytki drewnopodobne ze względu na dużą wilgotność). Resztę przestrzeni zajmie popularny beton architektoniczny i metalowe dodatki.
Łazienka w szarościach i drewnie
Łazienka w szarościach i drewnie to połączenie równie uniwersalne co drewno i biel. Jasne odcienie szarego i drewniana podłoga bejcowana na biało pomogą w aranżacjach łazienek w stylu skandynawskim. Natomiast ciemne, nasycone grafity doskonale pasują do drewna w ciepłym, miodowym kolorze. Dzięki takim połączeniom trochę zimne i smutne szarości staną się bardziej przytulne, nie tracąc nic ze swojej nowoczesności.
Łazienka w drewnie i beżu. Modna na kolor mocha mousse
Mocha mousse został uznany przez Instytut Pantone kolorem roku 2025. To odcień brązu, który jest czymś pośrednim między karmelowym caffè latte, fondantem, czekoladowym musem i kremem do tortów. Intensywny kolor ciekawie będzie wyglądał z jasnym białym drewnem w aranżacji łazienki. Łazienka w drewnie i beżu stworzy relaksujący klimat domowego spa.
Łazienka z drewnianą sztukaterią
W łazienkach w stylu rustykalnym sprawdzą się drewniane sztukaterie. Sztukaterią nazywamy ozdobne elementy ścian i sufitów, które montowane są w postaci listew, gzymsów lub dekoracyjnych ornamentów. Najbardziej eleganckie są sztukaterie gipsowe spotykane zazwyczaj w historycznych kamienicach. W domach czy mieszkaniach możemy spotkać się z listwami naściennymi, które popularnie montuje się w ⅓ wysokości ściany.
Sztukaterie drewniane są jednymi z piękniejszych dekoracji ściany. Wystarczy tylko ona, aby stworzyć wnętrze z duszą. Romantyczne i nastrojowe. Nie mniej magiczną będzie łazienka z oldschoolową wanną ustawioną na drewnianej naturalnej podłodze z desek z dużymi słojami. Albo ustawioną pod drewnianą ścianą z bali.
Drewno to materiał na tyle uniwersalny, że pasuje do wielu stylów łazienki i dobrze łączy się z różnymi zestawieniami kolorystycznymi. Ociepla wnętrze i wprowadza do niego klimat. Jeśli dobrze nim zagramy, otrzymamy łazienkę pomysłową, oryginalną i przyciągającą uwagę.