Urządzanie pokoju chłopca wcale nie jest tak proste jak się wydaje. Najpiękniejsze aranżacje zwykle zarezerwowane są dla pokojów typowo dziewczęcych. Dla męskiej płci wybór dekoracji zwykle jest bardziej okrojony. Dziś wybieramy najpiękniejsze motywy.

Kolory do pokoju chłopca

Stereotypowe przyzwyczajenia utrwalają w naszych głowach przekonanie, że niebieski jest typowo męskim kolorem. W zależności od tego, czy niemowlę jest ubrane w niebieskie, lub różowe ciuszki, rozpoznajemy płeć dziecka identyfikując je tym sposobem z konkretnym odcieniem. A co w przypadku, gdy nasz mały syn lubi róż? Czy to sprawi, że nagle przestanie być chłopcem? Najważniejsze to kierować się zdrowym rozsądkiem i nie ulegać utartym stereotypom.

fot. FERM LIVING

Wybierając odcień do pokoju chłopca skupmy się zatem na własnych preferencjach. Możemy przy tym wziąć pod uwagę aktualne trendy, a są to wszelkie odcienie zieleni (od mięty po butelkowy), beże, brązy, ceglany, ochra, granat, szarości, biel i czerń.

fot. FERM LIVING

Motywy przewodnie do pokoju chłopca:

Aktualne aranżacje pokojów chłopięcych jasno wyznaczają trend powrotu do natury. Modne są wszelakie leśne motywy, zwierzątka,bujna roślinność na ścianach i tekstyliach. Oprócz tego motywem coraz częściej pojawiającym się w pokojach chłopców jest kosmos - najczęściej występujący z odcieniem głębokiego granatu w roli głównej.

Bez względu na to, na jaki motyw się zdecydujemy, nie zapominajmy o zainteresowaniach najmłodszego mieszkańca - być może mały eksplorer każdy wieczór spędza na czytaniu o życiu dinozaurów, albo nie może się rozstać ze swoimi modelami aut. Dostosujmy zatem wystrój pokoju do jego potrzeb, zapewniając przy mu maksymalny komfort i zadowolenie.

Fot. @tintaluhrman

Pomysły na motyw przewodni w pokoju dla chłopca:

 • kosmos
 • motyw marynarski
 • las
 • dżungla
 • safari
 • cyrk
 • indianie
 • środki transportu: samolot, pociąg, auto
 • domki
 • chmurki, niebo, gwiazdki, deszcz
 • balony
 • góry
 • dinozaury
 • mieszkańcy oceanu
Fot. @tthese_beautiful_things

Urządzanie pokoju chłopca - dodatki

Aby dodać przytulności pokojowi chłopca, postawmy na tkaniny - dywany, pledy, pluszowe misie, namiot tipi, zasłony - choć wydawać by się mogło, że wymienione rzeczy będą jedynie "łapaczami kurzu", pamiętajmy, że to właśnie one nadadzą pokojowi przytulności i stylu.

Fot. DEKORNIK

Nie zapominajmy również o dodatkach - drewniane girlandy, ledowe lampki, plakaty, trofea zwierząt, półki w kształcie domku, korkowe tablice. Takie detale uzupełnią nasz pokój i nadadzą mu ostatecznego charakteru.

Fot. @homeofthewildings

Jeśli chodzi o zabawki, podobnie jak w pokoju dziewczynki przypominamy, że bardzo ważną kwestią jest wyznaczenie miejsca do przechowywania - skrzynie, kosze, ukryte schowki - to absolutne must have w pokoju dziecka, niezależnie od płci.

W przypadku zabawek, które będziemy chcieli wyeksponować, postawmy na estetykę i dobrą jakość. Sprawdzą się tutaj drewniane zabawki- garaż z parkingiem, kolejka dla pociągów, sklep, kuchnia lub zestaw majsterkowicza.

Fot. JIMMY CRICKET/ NORDDESIGN

Zdjęcie otwierające artykuł: My Mini Home

 

Zobacz także:

Pokój na poddaszu dla 2 chłopców
Jak podzielić pokój dla chłopca i dziewczynki?
Łóżko piętrowe - z biurkiem, ze schodami, a może w kształcie domku?

 

Autor
Pokój dla chłopca - pomysły na motywy przewodnie
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Prowadzi portal Czas na Wnętrze. Social Media Ninja, dla której Instagram...