Jak podzielić pokój dla chłopca i dziewczynki?

Proszę o pomoc w podziale pokoju na 2 dzieci 11 lat dziewczynka i 5 lat chłopiec.

Porada projektanta:

Pani Iwono,

przesyłam proponowaną przeze mnie aranżację. Uwzględniłam potrzeby dwójki dzieci w różnym wieku i "podzieliłam" pokój na dwie strefy.

Projekt pokoju

Po prawej strony od wejścia przestrzeń dla córki z łóżkiem na antresoli (np. Svarta, Ikea) pod którym zmieści się jeszcze bez problemu biurko oraz pufa lub nieduży fotel. Ciekawym pomysłem mogłoby być umieszczenie szyny sufitowej wzdłuż łóżka, dzięki czemu w szybki i tani sposób córka będzie mogła uzyskać trochę więcej prywatności.

Łóżko piętrowe
Łóżko Svarta, Ikea

Jako zasłona może posłużyć jasny lniany materiał, albo bardziej przezroczysty, który przepuści światło dzienne. Obok łóżka zmieści się jeszcze nieduża sofka na spotkania z przyjaciółmi, zabawę z bratem, a nawet przenocowanie gości. Strefa synka znalazła się po drugiej stronie pokoju.

Przy oknie mogłyby zawisnąć półki ścienne na książki i inne dekoracyjne przedmioty. Dalej zmieści się łóżko dziecięce (np. Kritter, Ikea) i komoda. W tej strefie znajdzie się miejsce również na nieduży stolik i krzesełka - przy komodzie lub bardziej przesunięte w stronę okna.

Łóżko dla dziecka
Łóżko dziecięce Kritter, Ikea

Częścią wspólną jest szafa, w której oboje dzieci może przechowywać swoje ubrania, zabawki, gry i pudełka z akcesoriami. Częsciowo może mieć ona lustrzane fronty, co optycznie powiększy przestrzeń. Aby jeszcze bardziej wizualnie podzielić pokój można pomalować ściany, a nawet sufit, w dwóch różnych pasujących do siebie kolorach - np. jasny beż i błękit, miętowy i pudrowy róż) oraz dopasować oświetlenie do potrzeb dzieci tak, aby każde mogło dowolnie zapalić lub zgasić lampkę w swojej części.

Pomysł na pokój dziewczynki
Inspiracja pokój dziewczynki, homebunch/ cotemaison/ home-designing

Dla ocieplenia klimatu można na środku dodać duży i miły dywan w jasnym kolorze.

Pokój na pomysł chłopca
Inspiracja pokój chłopca, homebunch/ cotemaison/ home-designing