Kameralny apartament w przedwojennej willi

Kiedy projektant ma urządzić swój dom, można przypuszczać, że łatwo nie będzie. Na szczęście Ewelina miała już za sobą doświadczenie aranżacji własnej kawalerki, którą dopracowała w najmniejszych szczegółach. Kupując trzypokojowe mieszkanie w przedwojennej willi, znajdującej się nieopodal Parku Dreszera na warszawskim Mokotowie, wiedziała, że tym razem nie będzie analizowała każdego detalu.

Vintagowe mieszkanie w kamienicy
Lampa Ikono Large, Normann Copenhagen
Nasza propozycja
Lampa Ikono Large, Normann Copenhagen
1441 zł
Plakat „Owady”, HK Living
Nasza propozycja
Plakat „Owady”, HK Living
69 zł
Sofa Abbe, Sits
Nasza propozycja
Sofa Abbe, Sits
3937 zł
Lampa podłogowa Merch
Nasza propozycja
Lampa podłogowa Merch
428 zł
Oprawiony druk cyfrowy Dog from Pablo Picasso
Nasza propozycja
Oprawiony druk cyfrowy Dog from Pablo Picasso
349 zł
Pani domu lubi dawać rzeczom drugie życie. Czarna, metalowa witryna przez lata była w inwentarzu jednej ze szkół. Ewelina wynalazła ją na portalu ogłoszeniowym, kupiła za niedużą kwotę i postawiła w salonie. Znalazł się tu także m.in. fotel z lat 50., zabrany ze strychu teściów oraz oświetleniowe perły designu zaprojektowane przez braci Castiglioni: na stoliku Taccia, przy witrynie Parentesi - obie marki Flos.

Chciała po prostu stworzyć dobrą, klasyczną bazę, która będzie neutralnym tłem dla posiadanych mebli i pozwoli w przyszłości na łatwe zmiany aranżacji. Wypatrzone mieszkanie doskonale się do tego nadawało. Ewelina widziała jego ogromny potencjał i zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia.

I choć wszyscy odradzali jej kupno lokum w budynku, w którym nie ma windy, a klatka domaga się poważnego remontu, Ewelina postanowiła jednak zaryzykować. Choć właściwie trudno tu mówić o ryzyku, skoro projektantka uwielbia przedwojenną architekturę, a lokalizacja pośród bujnej zieleni, na którą wychodzi duży taras, zapiera dech w piersiach.

Retro mieszkanie w kamienicy
Fotel Redfort
Nasza propozycja
Fotel Redfort
2429 zł
Stolik kawowy Bowl Table, śr. 53 cm, Mater
Nasza propozycja
Stolik kawowy Bowl Table, śr. 53 cm, Mater
1949 zł
Kuchnia połączona z salonem dyskretnie wtapia się w całość aranżacji. Pierwotnie znajdowała się w miejscu, gdzie teraz jest łazienka. Została przeniesiona do holu, a za nią wygospodarowano pojemną wnękę na kuchenne sprzęty.

Stumetrowe mieszkanie w miejskiej dżungli

Perspektywa szybkiej zamiany małej kawalerki w nowym budownictwie na sto metrów kwadratowych w doskonale zlokalizowanej miejskiej dżungli, gdzie co rano słychać śpiew ptaków, wydawała się bardzo kusząca i - co najważniejsze - łatwa do zrealizowania. Było to o tyle istotne, że Ewelina większego mieszkania potrzebowała dość pilnie. Nie tylko dla siebie, ale dla całej rodziny, która właśnie się powiększała. Szczęśliwie rozkład mieszkania nie wymagał większych ingerencji, a wszystkie niezbędne prace remontowe przebiegły w ekspresowym tempie dwóch miesięcy.

Niewielka wyspa kuchenna doskonale wpisuje się w stonowany charakter mieszkania. Na ścianie po prawej stronie wisi lampa Delight Ingo Maurera. Właścicielka śmieje się, że pewni jej znajomi próbowali wytrzeć w nią ręce.

Mąż Eweliny jest architektem, ale tu w pełni jej zaufał, pozostawiając jej całkowicie wolną rękę. Projektantka zaś szybko dostosowała lokum do nowych potrzeb rodziny, pozostawiając spore pole manewru dla ewentualnych rearanżacji, które w łatwy i szybki sposób mogłyby odmienić całe wnętrze. Jedyna większa zmiana polegała na przeniesieniu kuchni do holu i urządzeniu w jej miejsce łazienki.

Ewelina nie ma pasji kulinarnej, więc na kuchnię nie potrzebowała dużo miejsca. Chciała też, by ta nie rzucała się w oczy, wybrała więc białą zabudowę i niewielką czarną wyspę kuchenną. Biel jest tu zresztą podstawową barwą, tworzącą neutralną oprawę całości aranżacji.

- Ten biały szkielet pozwala mi na ciągłe modyfikacje. Wystarczy dodać jeden mebel, zmienić zasłony, a zmienia się całe wnętrze - zachwala zalety takiego rozwiązania projektantka.

Pomysł na niewielki przedpokój
Witryna Billy, Oxberg
Nasza propozycja
Witryna Billy, Oxberg
519 zł
Przeszklona ze wszystkich stron szafa stojąca w przedpokoju została zaprojektowana przez Ewelinę. Industrialny charakter pzełamują tu złote zawiasy i gałki.

Kultowe meble w klimatycznym mieszkaniu

Poprzedni właściciele ukryli naturalny urok tego miejsca pod przytłaczającymi kolorami i tkaninami, które sprawiały, że wydawało się mniejsze i mniej słoneczne. Ewelina je rozjaśniła i wpuściła światło. Z urządzaniem nie było problemów, bo większość mebli przyjechała z poprzedniego mieszkania.

Powyżej pokój córeczki, a w nim przemalowana przez panią domu stara dębowa szafa. Sprzęty zostały ograniczone na razie do minimum, żeby pokój można było łatwo przearanżować, dostosowując go do potrzeb rosnącej dziewczynki.

- Nie mamy tu wielu sprzętów, a nasze podejście do nich jest bardzo emocjonalne. Wierzymy, że w mieszkaniu zawarta jest historia właścicieli - mówi Ewelina. Trochę mebli przyjechało z nią z Danii, w której przez pewien czas mieszkała, kilka zostało wziętych ze strychu jej teściów, inne zostały wypatrzone w serwisach ogłoszeniowych.

Oczywiście nie zabrakło klasyki designu. Są krzesła Eamesów, oryginalny Thonet, lampy projektu Achille Castiglioniego i Ingo Maurera. Całości dopełnia sztuka. Obrazy młodych artystów, Irminy Staś czy Magdaleny Karpińskiej, spotykają się tu z nieco starszymi pracami Janusza Orbitowskiego i Jerzego Nowosielskiego.

W oszczędnie urządzonej toalecie, ściany zostały po prostu pomalowane farbą. Na podłodze położono kamień, taki sam jak w przedpokoju.

Ewelina do projektu własnego mieszkania podeszła na luzie, z charakterystycznym dla siebie szacunkiem dla tradycji i upodobaniem do przedmiotów z historią. Dzięki temu powstało wnętrze ponadczasowe, które może ewoluować wraz z mieszkańcami i odpowiadać na ich aktualne potrzeby, zarówno te bardziej praktyczne, jak i czysto estetyczne.

Spokojna sypialnia sprzyja relaksowi. Z naturalnymi tkaninami i ciepłym drewnem zestawiono industrialną w charakterze metalową konsolę i czarne stoliki. Na ścianie plakat do filmu „Policjantka” z 1980 roku.
Autor
Kameralne mieszkanie w bujnej zieleni
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...