Drugie życie modernistycznej willi

Modernistyczna willa z lat 30-tych została zaprojektowana przez Piotra Kwieka. Od początku miała renomę jednej z najbardziej awangardowych w tej dzielnicy. Zainteresowanie wzbudzała syntetyczna, mocno zgeometryzowana bryła z licznymi tarasami, ciekawą linią okien, ale prawdziwą sensacją był wieńczący ją daszek z dowcipnym, okrągłym świetlikiem. Po wojnie zamieniona na budynek użyteczności publicznej popadła w zniszczenie. Spadkobiercy odzyskali ją dopiero w latach 90. i zapragnęli, by znowu przywrócić ją do stanu z czasów świetności.

Salon w stylu paryskim
Czarny stolik marmurowy z chromowanymi nogami TemaHome Gleam, 120 cm
Nasza propozycja
Czarny stolik marmurowy z chromowanymi nogami TemaHome Gleam, 120 cm
2889 zł
Dywan Scout, szary, 160 x 230 cm
Nasza propozycja
Dywan Scout, szary, 160 x 230 cm
1053 zł

Jako partnerkę do realizacji swojego marzenia wybrali Katarzynę Kraszewską, której pracownia jest znana z kompleksowości i ogromnej precyzji. Katarzyna Kraszewska przygotowała plan restauracji elewacji, zachowując ich oryginalny wygląd. Najwięcej zmian wprowadziła, reorganizując funkcję i rozkład pomieszczeń, dostosowując je do potrzeb domowników. Parter budynku został zaplanowany jako część reprezentacyjna.

Dwupoziomowy apartament na Saskiej Kępie
Fotel Isa Relax, Sits
Nasza propozycja
Fotel Isa Relax, Sits

Na tym poziomie znalazło się miejsce na garderobę (tuż przy wejściu), oficjalną jadalnię, kuchnię, salon, bibliotekę oraz gabinet.

Metamorfoza apartamentu na Saskiej Kępie

Pierwotnie kuchnia była niewielka. Katarzyna Kraszewska przeniosła ją ze strony północnej, do południowej budynku, dając rodzinie przestrzeń do kulinarnych popisów i wspólnych posiłków. Mimo że formalnie zamknięta, nie sprawia wrażenia odseparowanej. To pewnie dlatego, że można z niej wyjść wprost do ogrodu, a będąc w środku przez okna podziwiać starodrzew. Zaaranżowana w kształcie litery L, z centralną wyspą zachwyca szlachetnymi materiałami - dębowymi frontami, kamiennymi blatami (nero assoluto) i marmurowym panelem.

Wyspa kuchenna w mieszkaniu
Lampa wisząca Orla, Ø14 cm, srebrna, Nordal
Nasza propozycja
Lampa wisząca Orla, Ø14 cm, srebrna, Nordal
529 zł

Wyposażenie - meble i oświetlenie - są eklektyczne, ale spójne. Eleganckie, tapicerowane skórą krzesła Lagerform przy stole z toczonymi nogami świetnie przełamuje stylizowany, wykonany według autorskiego projektu architektki kredens, trochę witryna a trochę sideboard.

Z kuchni można przejść do salonu połączonego z biblioteką. Emocji spokojnym szarościom i welwetom dodają czerwone akcenty kolorystyczne i ekspresyjna oraz abstrakcyjna sztuka w wydaniu świetnych młodych artystów. Dwie (dokładnie tak jak w pierwowzorze) klatki schodowe wiodą na piętro budynku.

Główna, od frontu, szczególnie spektakularna, ma efektowną, esowatą linię wykreśloną jeszcze przez architekta bryły. Katarzyna Kraszewska podkreśliła ją kutą według jej koncepcji barierką i kaskadowym oświetleniem.

Wnętrza szykownej willi w paryskim stylu

Na pierwszej kondygnacji sto lat temu urządzono amfiladowe pokoje. Dziś ten model się nie sprawdza, dlatego architektka wydzieliła cztery osobne sypialnie - dwie dla dzieci, dla gospodarzy i gościnną.

Największą perełką domu jest zdecydowanie sypialnia małżeńska. Utrzymana w palecie szarości i granatów ma wiele tekstur.

Granatowa sypialnia
Velvet niebieska poduszka dekoracyjna 45x45
Nasza propozycja
Velvet niebieska poduszka dekoracyjna 45x45
105 zł

Jednak prawdziwą ucztą dla zmysłów jest sąsiadująca z nią prywatna łazienka. Jej wygląd, a poniekąd także estetykę całej inwestycji, zainspirowała mediolańska willa Necchi Campiglio (1932-35) znana z fenomenalnego filmu „Jestem miłością”, której wnętrza autorstwa Pietro Portaluppiego mają klasycyzujący sznyt. I tam i tu, na Saskiej Kępie wannę wykończono marmurem i położono posadzkę zrytmizowaną ciemnymi pasami kamienia.

Łazienka w marmurze
Puf z aksamitu Harlow
Nasza propozycja
Puf z aksamitu Harlow
500 zł

Absolutną harmonię kolorystyczną udało się projektantce osiągnąć między komodą Lagerform z mocnymi kamiennymi uchwytami i abstrakcyjnym obrazem Ivo Nikicia. Projektując tak wymagające wnętrza, można było popaść w manierę.

Katarzyna Kraszewska postanowiła oderwać się nieco od modernistycznej dyscypliny i wprowadzić do pomieszczeń ducha współczesności. Purystom ciężko pewnie wyobrazić sobie funkcjonalizm z lewitującym sufitem czy sztukateriami.

Katarzyna Kraszewska zgrabnie zbalansowała jednak inspiracje epoką, które widać w ryflowaniach, zaobleniach, geometryzacji form z wizją inwestorów i własnym, bardzo smacznym pomysłem.

Łazienka w marmurze
Kinkiet Stone Wall Light, proj. Tom Dixon
Nasza propozycja
Kinkiet Stone Wall Light, proj. Tom Dixon
1182 zł
Płytka gresowa imitująca marmur
Nasza propozycja
Płytka gresowa imitująca marmur
139 zł