Podczas Świąt Bożego Narodzenia salon staje się centralnym punktem każdego domu. To w nim puszy się choinka, a pod nią kuszą pięknie zapakowane prezenty, czekające na wspólne rozpakowywanie. Zanim jednak po wigilijnej wieczerzy rozsiądziemy się na kanapach, pierwszym zadaniem jest obmyślenie, w jakim stylu udekorujemy nasz salon na święta.

Możliwości jest mnóstwo, jednak pamiętajmy, że wybrana stylistyka nie może diametralnie odbiegać od wystroju pomieszczenia, w przeciwnym razie nawet najbardziej wyszukane dekoracje będą nie tyle efektowne, co rażące.

Ozdoby świąteczne z kolekcji Carnival, ALMI DÉCOR, od 6,90 zł Dzwonek z metalu i aksamitu z kolekcji ozdób świątecznych Cherry, ALMI DÉCOR, 39 zł Dekoracja świetlna na okno - kurtyna Melanie z połączonych ze sobą sznureczkiem gwiazdek, w zestawie 25 szt., Sirius, CZERWONA MASZYNA, 159 zł Gładkie żakardowe tkaniny z delikatnym
połyskiem z kolekcji Odisea, dostępne w kolrze
kości słoniowej, stonowanej zieleni i rudym, szerokość 140 cm, DEKORIA, od 56,90 zł/m.b.

Do wystrojenia salonu możemy użyć różnych materiałów - tkanin (zarówno lekkich, jak i cięższych obiciowych), którymi przykryjemy powszednie krzesła i fotele, papierowych lub tkaninowych tapet, z których łatwo wykonać dekoracyjne "pokrowce" na abażury. A także zawieszek, gałązek, figurek i świec, słowem: wszystkiego, co podpowie nam wyobraźnia.

Sentymentalna podróż w rustykalnym stylu

Komu marzy się sentymentalna podróż do krainy dzieciństwa, może przywołać tę atmosferę za pomocą tkanin i dodatków utrzymanych w rustykalnym stylu. W tego rodzaju wnętrzach powinny przede wszystkim dominować zieleń i czerwień oraz tradycyjne wzory. Na miejscu będą też zawieszki z motywami dzwonków czy gwiazd zamocowane do lamp i kinkietów.

Okna natomiast możemy przyozdobić mięsistymi welurowymi naklejkami. Na kawowym stoliku dobrze prezentować się będą czerwono-zielone wianki z owoców tarniny i listków jemioły. Pamiętajmy, by na choince, babcinym zwyczajem, znalazły się nie tylko bombki, ale i coś pysznego - na przykład kolorowe cukierki, zdobione pierniki, złocone orzechy - co najlepiej smakuje podjadane ukradkiem.

Świecznik na tea-lighty Lokomotywa z choinką z kolekcji Nostalgic Light, VILLEROY & BOSCH, ok. 215 zł Puzderko z kolekcji Winter Bakery Decoration, VILLEROY & BOSCH, ok. 75 zł Metalowa donica Poetic, wysokość 17 cm, średnica 15 cm, JYSK, 19,95 zł

Klasyczne wnętrza z odrobiną blichtru

We wnętrzach klasycznych dobrze wyglądają dekoracje utrzymane w tradycyjnych bożonarodzeniowych kolorach - ciemnego wina i złota. W oknach, na oparciach krzeseł i kanapach rozgościć się może czerwona satyna z złotymi wzorami oraz ciemny len ze ozdobiony haftami. Do dekoracji lamp można użyć wianuszków z ciemnoczerwonych piór.

Wspaniałym dodatkiem okażą się tutaj maleńkie lampiony z bożonarodzeniowymi wzorami. Jeśli taka kolorystyka wydaje nam się nieco przyciężka, złote i srebrne akcenty na tkaninach możemy urozmaicić beżami, bielą oraz brązami. Sprawdzą się tu motywy ptaków oraz pierzastych anielskich skrzydeł na zawieszkach, figurkach i naklejkach. Obok nich warto także przystroić pomieszczenie wiankami z brązowych patyczków oraz srebrnych kul lub szyszek. Salon możemy ponadto rozświetlić szklanymi, zdobionymi świecznikami bądź urokliwymi świecami w kształcie aniołków.

 
Małe LED-owe lampki Mirela w kształcie gwiazdek, imitują świeczki, Sirius, CZERWONA MASZYNA, 39 zł/2 szt. Sofa tapicerowana wysokiej jakości hiszpańskim materiałem z kolekcji tkanin tapicersko-dekoracyjnych Comfort, ozdobionym szenilowym wzorem, szerokość 140 cm, DEKORIA, od 32,90 zł/m.b.

Oryginalne dekoracje świąteczne

Jeśli nie mamy ochoty na typowo świąteczne wzornictwo, możemy stworzyć własną tradycję, na przykład dominującego koloru. Wówczas wybieramy neutralną barwę podstawową (biel, szarość, srebro) i z rozwagą dodajemy akcenty w zdecydowanym kolorze - może to być dostojny fiolet, radosna pomarańcz czy przejrzysty błękit.

Patera Eve wykonana z połyskliwego tworzywa, dostępna w kilku kolorach, wymiary 34 x 34 cm, wysokość 7 cm, Koziol, FABRYKA FORM, 100 zł Salon przystrojony świątecznymi dekoracjami
w kolorze białym, srebrnym i złotym z linii
YRSNÖ, IKEA, od 4,99 zł
Narzuta i poduszka w kwiatowy wzór, GreenGate, FIORELLO, od 250 zł i od 95 zł

Wybrane połączenie warto eksponować na tkaninach - zasłonach, bieżnikach, narzutach i dekoracyjnych poduchach. W kolorystyce dodatków lepiej zachować ostrożność i wybierać te, które nadadzą aranżacji lekkości. Mogą to być delikatne wianuszki z białych piór lub gałązek, zawieszki wykonane z przejrzystych sopelków, skrzących kryształków. Przewodnią barwę natomiast w całej okazałości prezentujemy na choince - ubieramy ją w jednobarwne bombki i dekorujemy skrzącymi łańcuchami. Przy tak ubranym drzewku pięknie zaprezentują się kolorowe świece.

Girlanda HYDROS z lampkami LED-owymi rozmieszczonymi co 15 cm, długość 4m, JYSK, 39,95 zł Ozdoba świąteczna Magic Forest do zawieszania,
niekoniecznie na choince, Koziol, FABRYKA FORM,
22 zł 
Wstążki, kubeczki i papiery do pakowania prezentów w świątecznych kolorach i wzorach, GreenGate, FIORELLO, od 20 zł