Podczas Świąt Bożego Narodzenia salon staje się centralnym punktem każdego domu. To w nim puszy się choinka, a pod nią kuszą pięknie zapakowane prezenty, czekające na wspólne rozpakowywanie. Zanim jednak po wigilijnej wieczerzy rozsiądziemy się na kanapach, pierwszym zadaniem jest obmyślenie, w jakim stylu udekorujemy nasz salon na święta.
Możliwości jest mnóstwo, jednak pamiętajmy, że wybrana stylistyka nie może diametralnie odbiegać od wystroju pomieszczenia, w przeciwnym razie nawet najbardziej wyszukane dekoracje będą nie tyle efektowne, co rażące.
Do wystrojenia salonu możemy użyć różnych materiałów - tkanin (zarówno lekkich, jak i cięższych obiciowych), którymi przykryjemy powszednie krzesła i fotele, papierowych lub tkaninowych tapet, z których łatwo wykonać dekoracyjne "pokrowce" na abażury. A także zawieszek, gałązek, figurek i świec, słowem: wszystkiego, co podpowie nam wyobraźnia.
Sentymentalna podróż w rustykalnym stylu
Komu marzy się sentymentalna podróż do krainy dzieciństwa, może przywołać tę atmosferę za pomocą tkanin i dodatków utrzymanych w rustykalnym stylu. W tego rodzaju wnętrzach powinny przede wszystkim dominować zieleń i czerwień oraz tradycyjne wzory. Na miejscu będą też zawieszki z motywami dzwonków czy gwiazd zamocowane do lamp i kinkietów.
Okna natomiast możemy przyozdobić mięsistymi welurowymi naklejkami. Na kawowym stoliku dobrze prezentować się będą czerwono-zielone wianki z owoców tarniny i listków jemioły. Pamiętajmy, by na choince, babcinym zwyczajem, znalazły się nie tylko bombki, ale i coś pysznego - na przykład kolorowe cukierki, zdobione pierniki, złocone orzechy - co najlepiej smakuje podjadane ukradkiem.
Klasyczne wnętrza z odrobiną blichtru
We wnętrzach klasycznych dobrze wyglądają dekoracje utrzymane w tradycyjnych bożonarodzeniowych kolorach - ciemnego wina i złota. W oknach, na oparciach krzeseł i kanapach rozgościć się może czerwona satyna z złotymi wzorami oraz ciemny len ze ozdobiony haftami. Do dekoracji lamp można użyć wianuszków z ciemnoczerwonych piór.
Wspaniałym dodatkiem okażą się tutaj maleńkie lampiony z bożonarodzeniowymi wzorami. Jeśli taka kolorystyka wydaje nam się nieco przyciężka, złote i srebrne akcenty na tkaninach możemy urozmaicić beżami, bielą oraz brązami. Sprawdzą się tu motywy ptaków oraz pierzastych anielskich skrzydeł na zawieszkach, figurkach i naklejkach. Obok nich warto także przystroić pomieszczenie wiankami z brązowych patyczków oraz srebrnych kul lub szyszek. Salon możemy ponadto rozświetlić szklanymi, zdobionymi świecznikami bądź urokliwymi świecami w kształcie aniołków.
Oryginalne dekoracje świąteczne
Jeśli nie mamy ochoty na typowo świąteczne wzornictwo, możemy stworzyć własną tradycję, na przykład dominującego koloru. Wówczas wybieramy neutralną barwę podstawową (biel, szarość, srebro) i z rozwagą dodajemy akcenty w zdecydowanym kolorze - może to być dostojny fiolet, radosna pomarańcz czy przejrzysty błękit.
Wybrane połączenie warto eksponować na tkaninach - zasłonach, bieżnikach, narzutach i dekoracyjnych poduchach. W kolorystyce dodatków lepiej zachować ostrożność i wybierać te, które nadadzą aranżacji lekkości. Mogą to być delikatne wianuszki z białych piór lub gałązek, zawieszki wykonane z przejrzystych sopelków, skrzących kryształków. Przewodnią barwę natomiast w całej okazałości prezentujemy na choince - ubieramy ją w jednobarwne bombki i dekorujemy skrzącymi łańcuchami. Przy tak ubranym drzewku pięknie zaprezentują się kolorowe świece.