Wraz z nadejściem wiosny możemy cieszyć się promieniami słonecznymi, dłuższym dniem. Wiosenne, ciepłe wieczory sprzyjają spędzaniu wolnego czasu przy otwartych oknach. Jednak tę sielankową atmosferę mogą popsuć muchy, meszki, komary. Skuteczną ochronę przed intruzami zapewnią moskitiery, spośród których każdy znajdzie rozwiązanie odpowiednie dla siebie.

Najprostszą barierą przed insektami są siatki. Wykonane są z włókna szklanego - trwałego materiału odpornego na promieniowanie UV, temperaturę oraz deszcz. Charakteryzują się bardzo łatwym montażem. Siatkę po prostu przykleja się do ościeżnicy okna, od strony zewnętrznej. Do mocowania służą rzepy lub taśma klejąca. Minusem takiej moskitiery jest to, że nie posłuży nam ona zbyt długo. Siatka z czasem zaczyna się odklejać, a podczas dużych mrozów może się również zacząć kruszyć.

Rozwiązaniem znacznie wygodniejszym, ale i trwalszym są moskitiery wykonywane na specjalne zamówienie. Szeroki wybór moskitier, od ramkowych, poprzez rolowane, aż do plisowanych, znajdziemy w ofercie firmy ANWIS. Ich atutami są funkcjonalność, trwałość a także, dzięki dużemu wyborowi kolorów profili, estetyka.

Moskitiera dopasowana do okna

Najpopularniejszym rozwiązaniem, sprawdzających się szczególnie w przypadku okien otwieranych w celu zapewnienia cyrkulacji powietrza, są moskitiery ramkowe ANWIS. Wykonuje się je na zamówienie, ponieważ muszą być dostosowane do wymiarów okna. Moskitierę ramkową tworzy ramka wykonana z profili PVC lub aluminiowych, na które naciągnięta jest siatka. Ich montaż do profilu okiennego jest bardzo łatwy, a jednocześnie - co wymaga podkreślenia - bezinwazyjny. Do ram okiennych tego typu moskitiery mocuje się za pomocą uchwytów obrotowych. Równie łatwo daje się je zdjąć, np. w celu umycia. Powinno się je także zdemontować przed zimą. W odróżnieniu od zwykłych siatek, które po okresie użytkowania nie nadają się do ponownego zastosowania, moskitiery ramkowe wystarczy wyczyścić i przechować do kolejnego sezonu.

Moskitiera drzwiowa ANWIS
Moskitiera drzwiowa ANWIS

Moskitiery otwierane i rolowane

Warte polecenia są także moskitiery rolowane ANWIS zarówno w wersji poziomej, jak i pionowej. Wyposażone są w prowadnice oraz mechanizm sprężynowy i do złudzenia przypominają rolety tkaninowe, jednak zamiast tkaniny w kasecie znajduje się siatka przeciw insektom. Po rozwinięciu siatka mocowana jest do listwy hakowej lub zaczepów znajdujących się w prowadnicy. Przy zwolnieniu siatki z uchwytów, spowalniacz moskitiery umożliwia płynne nawijanie siatki w kasecie bez jej uszkodzenia.Jeżeli jednak nie chcemy poświęcać czasu na coroczne montowanie i demontowanie moskitier warto rozważyć inwestycję w rozwiązania, które posłużą nam przez cały rok - moskitiery otwierane lub rolowane ANWIS. Pierwsze z nich wyposażone są w uchwyt do otwierania oraz magnesy, utrzymujące moskitierę w pozycji zamkniętej. Dodatkowe zabezpieczenie przed przedostawaniem się owadów do wnętrza pomieszczeń stanowi uszczelka szczotkowa. Decydując się na montaż moskitiery otwieranej w drzwiach, ze względu na ich większe gabaryty w porównaniu do okna, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby moskitiera miała zwiększoną sztywność. W rozwiązaniach oferowanych przez ANWIS w tym celu stosuje się futrynę wykonaną z zamkniętego profilu aluminiowego.

Rolowane moskitiery pionowe stosowane są do "zwykłych" okien oraz okien dachowych. W przypadku okien dachowych moskitiera montowana jest wewnątrz budynku. Moskitiery rolowane poziome stosuje się w drzwiach balkonowych lub tarasowych. Konstrukcja moskitiery poziomej pozwala rozsuwać ją z prawej na lewą stronę i odwrotnie lub kurtynowo.

Jakie moskitiery do drzwi przesuwnych?

Moskitiera przesuwna ANWIS
Moskitiera przesuwna ANWIS

W przypadku dużych, przeszklonych drzwi przesuwnych warto rozważyć zainstalowanie moskitier przesuwnych ANWIS. Mogą mieć jedno lub dwa skrzydła rozsuwane na boki. Skrzydło moskitiery przesuwa się na prowadnicach górnej i dolnej, jedno- lub dwutorowej. Maksymalne wymiary skrzydła moskitiery to 2000 x 2500 mm. Możliwość wyboru spośród 6 typów moskitier przesuwnych oferowanych przez ANWIS oraz dobór odpowiedniej prowadnicy w zależności od wysokości progu sprawia, że znalezienie optymalnego rozwiązania ze względu na jego funkcjonalność oraz miejsce montażu nie będzie stanowiło problemu.

Specjalnie z myślą o drzwiach tarasowych opracowana została moskitiera plisowana ANWIS, wyposażona w siatkę, która podczas składania układa się w harmonijkę. Moskitiera plisowana ANWIS może mieć szerokość maksymalnie 3,8 i wysokość 2,6 m. Prowadnice aluminiowe, w których porusza się siatka, montuje się u góry i u dołu. Moskitiera może być zsuwana do środka lub na jedną stronę.

Moskitiera plisowana ANWIS
Moskitiera plisowana ANWIS

Moskitiera zintegrowana z roletą

Warto też wspomnieć, choćby ze względu na coraz powszechniej stosowane rolety zewnętrzne, o moskitierze zintegrowanej z roletą. Tego typu rozwiązanie dostępne jest we wszystkich typach rolet zewnętrznych ANWIS (roleta - podtynkowa, elewacyjna, naokienna). W tym przypadku siatka moskitiery znajduje się w jednej kasecie z pancerzem rolety.

źródło i zdjęcia: ANWIS