Obraz strukturalny - co to?

Obraz strukturalny prezentuje odmianę sztuki nowoczesnej. Tradycyjne obrazy wielowymiarowość i głębię uzyskują poprzez zastosowanie różnych tonacji barw oraz użycie wielu warstw farby i właściwych technik malarskich. W przypadku obrazów strukturalnych wielowymiarowość przychodzi sama poprzez formowanie struktur na podobraziu. Żeby bardziej zobrazować zamysł, można przyjrzeć się wykonanemu na ścianie tynkowi strukturalnemu.

Poprzez zastosowane wypukłości i żłobień, uwidacznia się tekstura. Podobnie jest z obrazami strukturalnymi. Każdy obraz to autorski projekt, wykorzystujący indywidualne techniki twórcy, dlatego ten rodzaj rękodzieła jest niezwykle pożądany. Obrazy są po prostu niepowtarzalne, a przez to stanowią wyjątkowe i oryginalne dekoracje. Autora ogranicza tylko jego kreatywność i talent. 

Gotowe obrazy strukturalne można kupić w popularnych sieciówkach i sklepach wnętrzarskich. Do wyboru obrazy 3D z tekstyliów, gipsu, gliny, MDF-u lub drewna. fot. Westwing

Nowoczesne obrazy strukturalne - z czego są wykonane?

Poprzez formowanie na podobraziu wypukłych kompozycji, powstaje wielowymiarowy obraz 3D, który można następnie pomalować. Tak naprawdę nie ma tu żadnych ograniczeń. Co więcej, twórcy obrazów strukturalnych nieustannie poszukują nowych rozwiązań, które pomogą im stworzyć niepowtarzalne dzieło życia. Często wykonywana praca jest spontaniczna i zależna od weny, dlatego dzieło tworzenia z reguły nie poddaje się żadnym planom i wcześniejszym założeniom.

LADNINI to polska marka zajmująca się tworzeniem ponadczasowych, ręcznie wykonywanych płaskorzeźb ściennych w duchu minimalizmu. Tworzący markę architekci Marcin Ładny i Zuza Dzięgielewska zostali wyróżnieni podczas łódzkiego plebiscytu must have.

Czego artyści używają do wykonania obrazu strukturalnego?

Strukturę można uzyskać, wykorzystując gips, beton, glinę, beton, szpachlę, tkaninę nasączoną klejem, masę akrylową, żywicę epoksydową, mikrocement, a nawet płynny metal. Do żłobienia i wykonywania wzorów autorzy używają szpachelek i pac o różnych wielkościach i zakończeniach, szpatułek, gąbek o różnej fakturze, pędzli, dłut oraz wszystkiego, co pozostawi interesujący ślad na materii plastycznej. Powstaje wielowymiarowa kompozycja, którą malują albo pozostawiają w surowej formie. Kompozycja może być prosta, składająca się z samych żłobień albo bardziej złożona, dzięki zastosowaniu autorskich technik i pomysłów. Obraz może przedstawiać również trójwymiarową postać lub inny, dowolny motyw.

Okrągły relief z kolekcji KOSMOS od LANINI wykonywany jest ręcznie ze sklejki pokrytej gipsem bądź farbą strukturalną. Każdy produkt marki posiada Certyfikat Autentyczności.

Do jakich wnętrz pasują obrazy strukturalne?

Obrazy strukturalne z powodzeniem zastępują tradycyjne grafiki. Wnoszą do wnętrza dekoracyjny artystyczny sznyt, przy czym pomimo ogromnej uniwersalności, należy dobrać odpowiednią formę do konkretnej aranżacji wnętrza. Wykonany z gipsu biały obraz strukturalny w drewnianej ramie, uwidaczniający kształty geometryczne lub łuki, pozyskane za pomocą pacy zębatej idealnie wpisze się we wnętrze, urządzone w stylu skandynawskim.

Z kolei czarny obraz strukturalny bez ramy, surowe dzieło wykonane z betonu albo mikrocementu lub obraz strukturalny z metalicznym wykończeniem, dopełnią aranżu nowoczesnego, minimalistycznego oraz loftowego. Obraz strukturalny, wykonany z przyklejonych do podobrazia kryształków i kawałków szkła, doda charakteru wnętrzu w stylu glamour. To nieoczywisty obraz strukturalny, jednak w tej dziedzinie sztuki konwenanse nie obowiązują. Wszystko, co ma interesującą strukturę, jest dozwolone.

Ciekawą alternatywą dla gipsu są obrazy 3D wykonywane ze sklejki. Na zdjęciach prace absolwentki Politechniki Krakowskiej Sary Zawickiej, założycielki Luumi Studio.

Obraz strukturalny z gipsu - artyzm z głębią

Gips jest bardzo wdzięcznym w obróbce materiałem. Jest bardzo plastyczny i można go łatwo nakładać w różnych grubościach za pomocą szpatułki, co pozwala stworzyć bardziej zaawansowane dzieła z wypukłościami. Obraz strukturalny z kwiatami, motylami, drzewami, skrzydłami, falami, teksturą płótna lub zmiętej tkaniny albo nowoczesna abstrakcja. Wszystko to jest możliwe do uzyskania, a co najważniejsze, autorzy często malują obraz farbami akrylowymi lub olejnymi, aby stworzyć barwne dzieło w dowolnej kolorystyce. Używając na zakończenie werniksu, artysta jest pewien, że obraz nie wyblaknie i na długie lata zachowa świeżość barw.

Obraz strukturalny z gliny - naturalna dekoracja

Glina, w przeciwieństwie do gipsu, nie musi być biała. Może mieć naturalny rdzawy kolor, dzięki czemu niepomalowany obraz z gliny idealnie wkomponuje się w we wnętrza rustykalne, urządzone w stylu eko i naturalnym oraz prowansalskim. Glina jest naturalnym materiałem, z którego wykonywana jest ceramika, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby artyści tworzyli z niej obrazy strukturalne.

Dzięki nałożeniu jednolitej warstwy i żłobieniu w niej powstają obrazy od bardzo prostego geometrycznego wzornictwa, po zaawansowane żłobione kompozycje artystyczne. Dla podkreślenia wzoru i dodaniu obrazowi wyrazistości, twórcy często wyżłobione rowki malują czarną farbą. Z gliny tworzone są również klimatyczne obrazy strukturalne ręcznie malowane i wykończone z połyskiem.

Ten relief wykonany jest z prasowanych włókien drzewnych (tzw. MDF) poddanych kilkuetapowej obróbce maszynowej i ręcznej. Następnie lakierowany jest na wybrany kolor, po czym zabezpieczany lakierem w pełni matowym, odpornym na zarysowani. Minimalistyczne obrazy ścienne 3D wykonuje rodzinna, polska manufaktura RELIE.

Obrazy z teksturą - zabawa formą i barwą

Wykonywanie obrazów strukturalnych to dla artysty nie tylko praca, ale również twórcza zabawa teksturą, formą i barwą. Metodą prób, twórcy odkrywają coraz to nowe tekstury i poszukują indywidualnej techniki, która określi ich i wyróżni w oczach widza. Proste obrazy strukturalne można zakupić już za kilkaset złotych, jednak za zaawansowane wzorniczo kompozycje znanych twórców trzeba zapłacić kilka tysięcy i więcej. Koszt zależy również od rozmiaru obrazu, a im większy, tym wyższa będzie jego cena.

Artystka Anna Wywiał wykonuje niestandardowe reliefy z tkaniny jutowej. Ostatnio jej prace mogliśmy podziwiać na warszawskim Targowisku Sztuki. www.annawywialart.com

Obraz strukturalny - jak zrobić samodzielnie?

Efektowny obraz strukturalny do salonu lub holu można zrobić samodzielnie. Niepotrzebny jest do tego talent, a jedynie nieco chęci, czasu i kilka odpowiednich materiałów. Do samodzielnego wykonania obrazu strukturalnego przyda się:

• podobrazie malarskie (płótno naciągnięte na ramę) w dowolnym rozmiarze,

• gotowa biała gładź szpachlowa w wiaderku,

• niewielka szpachelka gładka i paca zębata,

• opcjonalnie farby akrylowe i pędzelki, jeśli chcemy dodać obrazowi koloru.

Na podobraziu rozsmarowujemy gładź szpachlową w taki sposób, aby powstała grubsza jednolita warstwa. Podczas formowania warstwy można szpachelką stworzyć już wstępnie wzory, które staną się bazą do żłobień. Po uzyskaniu jednolitej warstwy, za pomocą szpachelki i pacy zębatej, tworzymy pionowe i poziome pasy w różnej konfiguracji. Można również wykonać szeroką pacą zębatą w niektórych miejscach dekoracyjne żłobione łuki.

Dobrą wiadomością jest fakt, że możemy w trakcie pracy zmieniać tekstury i formować je od nowa, ponieważ masa szpachlowa zaczyna twardnieć dopiero po kilkudziesięciu minutach. Po wyschnięciu obraz strukturalny można dowolnie pomalować farbami akrylowymi lub pozostawić w białej, uniwersalnej kolorystyce. Tak wykonany obraz może ozdobić salon bądź stanowić wyjątkowy prezent dla bliskiej osoby.

Zdjęcie otwierające artykuł: Anna Wywiał

Autor
Sztuka nowoczesna we wnętrzu: z motywem tekstury, z gliny lub gipsu! Czym są reliefy i obrazy strukturalne?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...