Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz - brzmi klasyczne porzekadło. Mimo że ma ono walor głównie metaforyczny, to także w warstwie dosłownej znajduje swoje zastosowanie na co dzień. Wynika to z tego, że do efektownie przygotowanego łóżka o wiele milej wskoczyć, by zażyć nocnego relaksu. Warto więc poświęcić więcej uwagi tej z pozoru prozaicznej czynności, jaką jest poranne porządkowanie sypialni. Przedstawiamy 3 dobre sposoby na ścielenie łóżka z sukcesem, a co istotne - z przyjemnością dla oka.

Czy do pięknie pościelonego łóżka potrzeba specjalnych dekoracji i umiejętności? Odpowiedź brzmi: niekoniecznie! Czasem najprostsze metody przynoszą pożądany efekt. Kluczowy jest przy tym wygląd pościeli, a opcję alternatywną stanowi dekoracyjna narzuta. 

Ścielenie łóżka w duchu klasycznej elegancji

Gdzie szukać klasycznej elegancji, jeśli chodzi o ścielenie łóżka? Warto zainspirować się pokojami hotelowymi. To właśnie one bardzo często kojarzą się zarówno z cenioną w sypialni przytulnością, jak i dobrymi sposobami na szykowny wygląd łóżka. Punktem wyjścia może być biała pościel - ten kolor, najlepiej kojarzący się z nieskazitelną czystością, to jeden ze znaków rozpoznawczych hotelowego wypoczynku. Aby uzyskać efekt szlachetnego szyku, dobrze jest wybrać pościel z połyskującej bawełny satynowej bądź jedwabiu. Idealne towarzystwo stanowi zaś białe prześcieradło z tego samego materiału.

fot. Linenbundle

Następnie można pościelić łóżko tzw. metodą kopertową - nałożyć na prześcieradło kołdrę, podwinąć wszystko pod materac, a na wierzchu ułożyć poduszki. Inny sposób - bardziej swobodny - to narzucenie kołdry luzem i lekkie jej podwinięcie w górnej części, tak by odsłonić prześcieradło. Kluczową rolę odgrywają dodatkowe poduszki. O ile pościel najlepiej, gdy jest biała, o tyle one powinny być w innym kolorze. Do niego zaś warto dobrać narzutę lub ozdobną nakładkę do ułożenia w dolnej części łóżka.

fot. IKEA

Fokus na naturalne wzory

Akcenty dekoracyjne inspirowane naturą cieszą się ogromną popularnością w różnych stylach wnętrzarskich. Drobne wzory kwiatowe (tzw. łączka) wprowadzają do wnętrza bardziej romantyczny charakter, z kolei duże ornamenty, luźniej rozmieszczone i w wyrazistych kolorach, wyglądają bardziej nowocześnie.

fot. Zara Home

Jak pościelić łóżko w oparciu o taki dekor? Tu w zasadzie wystarczy efektowna pościel, która nie wymaga szczególnej dekoratorskiej oprawy. Można natomiast jeden z kolorów (lub dwa z nich) powtórzyć za pomocą dodatkowych ozdobnych poduszek albo mininarzuty - do ułożenia w dolnej części łóżka, czyli podobnie jak w konwencji „hotelowej”.

Pościelone łóżko w stylu skandynawskim

W stylu skandynawskim stawia się na łagodne, stonowane kolory, naturalne akcenty oraz dyscyplinę formalną, która jednak przyjmuje przytulną odsłonę. Wszystko to sprawia, że taka konwencja stylistyczna ma uniwersalne zastosowanie i dlatego cieszy się ogromną popularnością.

fot. Desenio

Jak pościelić łóżko, by do tego dobrze nawiązać? Punktem wyjścia jest oczywiście odpowiednio dobrana pościel. Może być biała i wykonana z bawełny bądź lnu. Ten drugi materiał ma w sobie odrobinę rustykalnej surowości i wyróżnia się charakterystyczną fakturą. Inne godne polecenia barwy to kremy, beże, rozbielone szarości i różne odcienie pastelowe. Pościel nie musi być idealnie złożona - warto ją lekko zawinąć w górnej części.

fot. Linen Company

Istotne są za to dodatkowe elementy, które dodają sypialni przytulności: poduszki dekoracyjne w różnych formach czy koce i narzuty. Te zaś nie muszą być idealnie równo rozłożone - można je swobodnie przerzucić przez łóżko. Dobrym pomysłem są też inne naturalne akcenty, takie jak puszyste futra (w formie pledów lub poduszek ozdobnych).

Autor
3 sposoby na efektowne ścielenie łóżka
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...