Chociaż z pozoru czysta i świeża nasza pościel jest doskonałym środowiskiem dla gromadzenia się bakterii, grzybów i roztoczy. Te niewidoczne gołym okiem mikroby zaostrzają przebieg alergii i wielu chorób dermatologicznych. Możemy jednak zminimalizować ich szkodliwe skutki. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o kołdry, poduszki i poszewki, aby nocny odpoczynek był zdrowy i przyjemny.

Marka WENDRE, jeden z największych europejskich producentów kołder i poduszek, przeprowadziła sondaż na ogólnopolskiej grupie 1000 osób, który wykazał, że 74% respondentów uważa, że kołdrę należy wymieniać co 4 lata lub częściej. Niestety te deklaracje kolidują ze średnim czasem użytkowania tego samego kompletu pościeli, który wynosi około 9 lat! W rzeczywistości takiej wymiany powinno się dokonywać znacznie częściej.

Dlaczego wymiana pościeli jest bardzo ważna?

Jak podaje Journal of Dermatological Science, przeciętny człowiek, każdego dnia traci 500 milionów komórek skóry. Dużą część z nich możemy znaleźć w naszych łóżkach. Podczas snu, pocimy się, naskórek się łuszczy, a włosy wypadają, stając się idealną pożywką dla roztoczy. Te mikroorganizmy wywodzące się z rodziny pajęczaków uwielbiają ciepłe i wilgotne miejsca. Takie warunki panują właśnie w pościeli. Czy mogą mieć one wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia? Odpowiedz na to pytanie jest twierdząca.

Brak regularnej wymiany poszewek, kołdry i poduszek naraża skórę na kontakt z bakteriami, grzybami i wirusami. To z kolei może prowadzić do rozwinięcia się takich schorzeń jak, kontaktowe zapalenie skóry, astma, trądzik lub egzema. Dzieje się tak, ponieważ nagromadzony brud, olejki do twarzy, pot i włosy, znajdujące się na poszewkach, z powrotem przenoszone są na skórę. Co więcej, mogą one przesiąkać przez powłoczkę i gromadzić się na poduszkach, pozostawiając żółte plamy na ich powierzchni. Substancje te zatykają pory, nasilają wykwity u osób o wrażliwej skórze i powodują przebarwienia.

Na poszwach osiadają także roztocza kurzu domowego, które zaostrzają, a nawet wywołują nowe alergie. Nie zapominajmy o kołdrze, w której wnętrzu także można znaleźć mikroskopijne nieczystości. Jej poszycie, wskutek oddziaływania potu z czasem przybiera intensywny żółty kolor, a zapach ulega zmianie. Wypełnienie zaś traci na sprężystości i zbija się w gródki. Trudniej wtedy jest utrzymać komfortową temperaturę ciała. Jeśli chcemy zapewnić sobie zdrowy i komfortowy sen, nie sugerujmy się wyglądem pościeli. To co najgorsze i najniebezpieczniejsze dla naszego organizmu jest niewidoczne gołym okiem, stąd też poduszki powinniśmy wymieniać na nowe co 2 lata, a kołdrę optymalnie co 3-4 lata (max. 5).

Jakie produkty wspomagają walkę z roztoczami?

Chcąc ograniczyć rozwój roztoczy, warto zainwestować w produkty antyalergiczne. Są one wykonane z materiałów odprowadzających wilgoć. Dodatkowo zapewnią organizmowi odpowiednią regulację termiczną w trakcie odpoczynku, przy zachowaniu właściwej wymiany powietrza. Również nie przepuszczają do swojego wnętrza roztoczy, co znacząco redukuje ich namnażanie i pomaga zachować czystość i higienę.

Marka Wendre, która jest ekspertem od zdrowego snu, stworzyła linię ANTIBACTERIAL, której wysoka jakość poświadczona została przez instytut Hohenstein. Poduszki oraz kołdry wytworzone zostały ze specjalnie opracowanego włókna ANTIBACT™ posiadające właściwości przeciwbakteryjne. Dzięki poszyciu z mikrofibry produkty te charakteryzują się wyjątkową trwałością i odpornością na zagniecenia. To na czym śpimy, jest równie ważne, jak to pod czym odpływamy w objęcia Morfeusza.

Osoby zmagające się z różnymi dermatologicznymi chorobami mogą rozważyć powlekanie poduszek antyalergicznych w jedwabne poszewki. Tkanina ta będzie dodatkową barierą ochronną przed bakteriami, wirusami i grzybami. Ze względu na swoje naturalne właściwości nie wchłania kremów, ogranicza pocenie się, wyrównuje koloryt skóry i wspomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu jej nawilżenia. Pamiętajmy jednak, że jedwab wymaga delikatnego czyszczenia.

Materac także wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed szkodliwymi mikrobami. Rozszerzeniem linii ANTIBACTERIAL jest nakładka na materac. Jej poszycie wykonane zostało w 80% z bawełny frotte, a 20% poliestru z membraną poliuretanową i włóknami Sanitized. Z jednej strony poszycie to chroni przed substancjami płynnymi i ogranicza namnażanie roztoczy, z drugiej dobrze izoluje od zimna i jest przyjemne w dotyku. Zabezpieczone w ten sposób łóżko, pomoże na dłużej zachować higienę.

Jak często powinno się prać pościel?

Częstotliwość odświeżania pościeli zależy od wielu indywidualnych czynników: ubrań, w których śpimy, towarzystwa zwierząt domowych w łóżku, tendencji do pocenia się. Zaleca się cotygodniowe pranie poszewek bawełnianych lub lnianych, w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, zaś flanela lub satyna w 40 st C. Częściej, bo nawet do 3 razy w tygodniu powinny wymieniać je osoby ze skłonnościami do trądziku.

W przypadku kołder i poduszek czynność tę powinniśmy wykonywać co 2 do 3 miesięcy. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ tylko w ten sposób możemy zabezpieczyć się przed podrażnieniami skóry i alergiami. Każdy produkt Wendre z linii ANTIBACTERIAL można spokojnie prać w domowej pralce automatycznej w temperaturze 60 st C., bez obawy utraty sprężystości. Istotne jest jednak, aby porządnie je wysuszyć, nim powrócą do codziennego użytku. Jeśli nie posiadasz na to odpowiednich warunków, warto oddać ją do pralni. Zimą, pościel można wietrzyć na mrozie. W ten sposób także pozbędziemy się niechcianych mikroskopijnych gości.

W jaki sposób można przedłużyć czystość pościeli?

Pamiętajmy, że częste pranie kołder, poduszek i poszewek może wpływać na ich stan. Jeśli chcemy przedłużyć ich czystość i żywotność, należy:

  • Dokładnie myć się przed pójściem spać - w ten sposób pozbędziemy się większości martwego naskórka, a w następstwie zmniejszymy ilość roztoczy.
  • Spać w piżamie wykonanej z naturalnych i przewiewnych materiałów - to istotne, ponieważ nasza skóra swobodnie oddycha i nie jest narażona na podrażnienia. Należy wybierać bieliznę nocną wykonaną z bawełny, wiskozy lub jedwabiu.
  • Rozścielać narzutę lub koc na łóżko - materiał ten dodatkowo ochroni przed kurzem i brudem.
  • Ograniczyć wpuszczanie zwierząt do sypialni - obecność czworonogów znacznie zwiększa ilość roztoczy i brudu.

Regularne pranie i wymiana pościeli pozytywnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie. Przysłuży się także urodzie. Nie zapominajmy o tej czynności i wpiszmy ją do naszych domowych obowiązków.

Wendre umieszcza na etykietach kołder i poduszek szczegółowe oznaczenia dotyczące konserwacji każdego ze swoich produktów. Tylko kołdry i poduszki oznakowane logo Wendre są produktami oryginalnymi.

Więcej informacji na: www.wendre.pl