Niewłaściwie przygotowana wylewka i użycie niskiej jakości materiałów

Wylewka betonowa stanowiąca fundament tarasu to trwałe i sprawdzone rozwiązanie gwarantujące stabilność całej konstrukcji. Jednak, aby prawidłowo spełniała swoje zadanie, musi być odpowiednio przygotowana.

  • Pierwszym błędem jest użycie niskiej jakości betonu. To najpopularniejszy materiał w budownictwie, który występuje pod wieloma postaciami. Najtańszy beton bez oznaczeń wyróżnia się niską wytrzymałością na ściskanie. Dodatkowo może być podatny na kruszenie. Najlepszym wyborem do budowy wylewki będzie beton oznaczony jako B-20.
  • Kolejnym błędem jest brak lub zły kierunek spadku. Budowa tarasu musi go uwzględniać. Nachylenie 2% jest w zupełności wystarczające, aby woda swobodnie spływała po posadzce w kierunku przeciwnym do domu.

Brak lub niewłaściwa hydroizolacja betonu

Kolejnym błędem jest pominięcie etapu hydroizolacji betonu. Do tego celu wykorzystuje się gotowe produkty lub te w postaci proszku do rozrobienia z wodą. Aby hydroizolacja spełniała swoją funkcję, musi być odpowiednio nałożona. Betonowe podłoże ma być wolne od zabrudzeń, suche i odtłuszczone. Dodatkowo wszystkie ubytki muszą być uzupełnione. 

Grubość i liczba warstw są uzależnione od konkretnego produktu. Takie informacje znajdują się na opakowaniu lub w dołączonej instrukcji. Niekiedy jest wymagane stosowanie dodatkowych uszczelnień w postaci specjalnych taśm. Zalecenia producenta muszą być bezwzględnie przestrzegane. Zaniedbanie tych czynności może skutkować słabym przyleganiem warstwy hydroizolacyjnej do podłoża lub przerwaniem ochrony przed wodą.

Brak termoizolacji i dylatacji

W przypadku tarasów zintegrowanych z domem (znajdujących się nad garażem lub innym ogrzewanym pomieszczeniem) konieczne jest wykonanie termoizolacji i paroizolacji. Ma to na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu komfortu termicznego pomieszczeń znajdujących się poniżej, a także ochronę konstrukcji przed kondensacją pary wodnej i mostkami termicznymi.

Częstym błędem jest brak dylatacji między wylewką tarasu i budynkiem. Takie zaniechanie może doprowadzić do powstania pęknięć konstrukcji betonowej. Zaleca się zastosowanie szczeliny o szerokości 2 m na całej długości, którą trzeba wypełnić elastycznym materiałem dylatacyjnym.

W serwisie Majsteria można znaleźć profesjonalne firmy specjalizujące się m.in. w budowie tarasów. Platforma działa dwutorowo. Każdy użytkownik może umieścić zlecenie budowy wraz z dokładnym opisem. Następnie na podany adres e-mail fachowcy wysyłają oferty. Alternatywnie można samodzielnie wyszukiwać i kontaktować się z profesjonalistami.

Uszkodzenie desek i używanie nieodpowiednich elementów montażowych

Do częstych błędów podczas budowy tarasów zalicza się również montaż uszkodzonych desek. Zamawiając elementy drewniane, warto zrobić narzut w wysokości 10% lub 15%. Deski mogą uszkodzić się nie tylko podczas transportu, ale również w trakcie niewłaściwego składowania i przenoszenia. Dodatkowo pęknięcia powstają podczas mocowania wkrętów. To kolejny błąd. Przed montażem należy wykonać otwór o średnicy mniejszej niż średnica wkręta.

Błędy dotyczą także samych elementów montażowych. Zwykłe wkręty do zastosowań wewnętrznych szybko rdzewieją, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest używanie elementów łącznych wykonanych ze stali nierdzewnej.

Brak lub niewłaściwa impregnacja drewna

Aby drewniane elementy tarasu zachowały pierwotny wygląd, kształt i właściwości, muszą być regularnie impregnowane przy użyciu specjalnych preparatów. Środki tego typu chronią materiał m.in. przed wilgocią, promieniowaniem UV, grzybami, pleśniami i insektami. Ponadto stanowią skuteczne zabezpieczenie przed uszkodzeniami spowodowanymi nagłymi skokami temperatury. Najczęściej wykorzystuje się lakiery lub oleje do drewna. 

Kluczowa jest pierwsza impregnacja, podczas której elementy drewniane wchłaniają najwięcej preparatu. Częstotliwość stosowania środków ochrony jest uzależniona m.in. od gatunku drewna, ekspozycji na warunki atmosferyczne i rodzaju wykorzystywanego preparatu. Nieregularna impregnacja skutkuje przyspieszoną degradacją materiału.

Wąskie i wysokie schody tarasowe

Schody tarasowe powinny zapewniać wygodne i przede wszystkim bezpieczne użytkowanie. Częstym błędem jest budowanie zbyt wysokich stopni (np. 20 cm wysokości) lub zbyt wąskich. Najlepszym rozwiązaniem są niskie (poniżej 15 cm) i szerokie schody tarasowe. 

Podsumowując, najczęstsze błędy w budowie tarasu to wykorzystanie niskiej jakości materiałów, brak spadów wylewki betonowej, brak hydroizolacji, montaż uszkodzonych desek i używanie nieodpowiednich wkrętów. Unikanie tych błędów pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.