Zagadnienia w artykule:
  • Czym są zadaszenia na balkony? 
  • Jak zadaszyć balkon w bloku?
  • Zadaszenia balkonu bez wiercenia
  • Dach nad balkonem w domu jednorodzinnym

Czym są zadaszenia na balkony? 

Zarówno balkon jak i taras spełniają ważną i istotną rolę w naszym życiu. Niejednokrotnie są dla nas miejscem wypoczynku, medytacji, czy też po prostu miejscem popołudniowej drzemki. Jednak aby jeszcze skuteczniej podkreślić walory tego małego kącika, niezwykle ważne jest zadaszenie balkonu. Cechy te szczególnie chwalą sobie zwłaszcza lokatorzy bloków, którym balkon służy często jako przechowalnia rowerów, magazyn czy też suszarnia bielizny.

Przepisy prawa budowlanego w naszym kraju definiują instalację zadaszenia balkonowego jako budowa nowego obiektu budowlanego. W związku z tym niezbędne jest uzyskanie stosowanego pozwolenia na budowę. Dodatkowa kłopotliwa sytuacja może pojawić się w przypadku montażu zadaszenia w budynku widniejącym w rejestrze zabytków. Niezbędne jest wtedy uzyskanie specjalnego zezwolenia od konserwatora zabytków.

Aby zadaszenie balkonu w bloku, czy też w domu jednorodzinnym spełniało wszystkie zadania, ważne jest aby w chwili jego montażu dokładnie przemyśleć jaki ma to być rodzaj zadaszenia, z jakich materiałów ma być zrobiony oraz na jakie czynniki powinien być on w szczególności odporny.

 

Jak zadaszyć balkon w bloku?

Zadaszenie balkonu w bloku nierzadko związane jest z zastosowaniem kilku istotnych czynników. Przede wszystkim z uzyskaniem stosownego zezwolenia. Po drugie, decydując się na zadaszenie balkonu w bloku, musimy stworzyć go w stylu nieodbiegającym znacząco od ogólnej fasady budynku. Jeszcze ważniejsza wydaje się być kwestia bezpieczeństwa, głównie na wyższych piętrach, gdzie daszek jest mocniej narażony na awarie. Daszki w tych miejscach muszą posiadać trwałą konstrukcję i być mocowane tak, aby nie stwarzały zagrożenia.

 

Zadaszenia balkonu bez wiercenia

Czy to w ogólne, jest możliwe? Decydując się na sposób montażu zadaszenia tarasu, najczęściej stosuje się montaż na ścianie. Jest to oczywiście najpopularniejszy ze sposobów, ponieważ daszek można przytwierdzić nie tylko do ściany, lecz również do kondygnacji znajdującej się powyżej niego. Metoda ta jednak wymaga zastosowania kołków i kotew, oraz oczywiście wiercenia.

Czy więc możliwy jest montaż bez wiercenia? Jasne że tak. Wszystko uzależnione jest od gatunku zastosowanej osłony balkonowej. Wiercenia w ścianie nie wymaga np. montaż markiz. ten sposób zadaszenia balkonu wykorzystuje się najczęściej w blokach, a ich instalacja polega na zastosowaniu konstrukcji umieszczonych pomiędzy podłogą a sufitem balkonu, przy użyciu wsporników rozporowych.

 

Dach nad balkonem w domu jednorodzinnym

Zasadniczo prostszym rozwiązaniem jest instalacja zadaszenia balkonu w domu prywatnym. Prostota ta polega na z większymi uwarunkowaniami stworzenia takiego zadaszenia. Szczególnie dzięki nieokreślonym wymiarom oraz ciężarowi zadaszenia, a także jego rodzajowi. Dom jednorodzinny pozwala bowiem na montaż cięższych konstrukcji, choćby konstrukcji drewnianych. Metoda ta jest rozwiązaniem uniwersalnym, stanowiącym nieodzownie upiększenie domu. Drewno jednak potrzebuje okresowej konserwacji, co powoduje nierzadko element zniechęcający. Prezentuje się jednak wyjątkowo estetycznie.