Strych to pomieszczenie obecne w niemal każdym domu jedno- lub wielorodzinnym. Świetnie sprawdza się jako składzik na graty i niepotrzebne rzeczy, a także pełni funkcje izolacyjne. Dzięki strychowi łatwiej jest utrzymać stałą temperaturę wewnątrz pomieszczeń, zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. By dostać się na strych, używa się zwykle specjalnych schodów strychowych. Również one mogą pełnić funkcje izolacyjne i zabezpieczać nasz dom przed utratą cennego ciepła. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się - jakiego rodzaju schody strychowe możesz zamontować, czym różnią się dostępne modele oraz jakie dodatkowe funkcje mogą pełnić schody na strych.

Schody „schodom” nierówne

Na samym początku warto podkreślić - strych to pomieszczenie o zastosowaniu przede wszystkim praktycznym. Dlatego wybierając schody na strych o wiele większe znaczenie mają względy praktycznie niż estetyczne. Wygląd schodów jest wobec tego sprawą drugorzędną i należy skupić się przede wszystkim na: materiale, z którego schody zostały wykonane, sposobie rozkładania oraz właściwościach izolacyjnych.

Podłoga na strychu jest zazwyczaj wyposażona w dodatkową warstwę izolującą. Zamontowanie schodów wymaga wywiercenia w niej otworu, który zaburzyłby ciągłość izolacji cieplnej. By temu zapobiec, stosuje się schody składane, które „chowają” się w podłodze strychu. Po złożeniu nie zajmują żadnego dodatkowe miejsca oraz pełnią funkcje izolujące.

Najważniejsze modele schodów strychowych

Pierwszym, najczęściej stosowanym modelem schodów strychowych, są schody składane. Schody takie mają 3 lub 4 części, które można składać i rozkładać. Najpopularniejsze są schody wykonane z drewna, których elementy połączone metalowymi zawiasami. Rzadziej, stosuje się schody składane aluminiowe lub wykonane ze specjalnych stopów stali.

Schody rozsuwane to kolejny popularny model schodów strychowych. Są częściowo podobne do schodów składanych, a główną różnicą jest brak metalowych zawiasów. Zamiast składania, poszczególne części rozsuwają się, tworząc wejście na strych. Są szczególnie chętnie stosowane w budynkach z wysokim stropem, w których sufit znajduje się nawet ponad 3 metry nad poziomem podłogi.

Schody nożycowe to trzeci chętnie wybierany rodzaj schodów strychowych. Choć są mniej popularne niż wcześniej wymienione, mają jedną niezastąpioną zaletę. W pewnym zakresie swobody możemy regulować ich długość. Są to więc schody uniwersalne, które możemy stosować zarówno w pomieszczeniach o niskim, jak i wysokim stropie.

Regulacja wysokości ustawienia jest możliwa dzięki zastosowaniu wyłącznie części metalowych, składanych harmonijkowo. Kolejną dodatkową zaletą schodów nożycowych jest fakt, że wymagają mniej wolnej przestrzeni podczas ich i zamykania.

Gdzie kupować schody na strych?

Jeśli szukasz zaufanych dostawców schodów na strych, polecamy zapoznać się z ofertą 4iQ Group, firmy specjalizującej się w dostarczaniu profesjonalnych rozwiązań dla strychu. Wśród oferowanych, znajdziesz zarówno schody stalowe, drewniane, rozkładane, harmonijkowe oraz nożycowe. Oferta dedykowana jest zarówno dla osób poszukujących schodów do niskich stropów, jak i tych wysokich - sięgających nawet 3 metrów.