Obecnie w domach możemy spotkać się z nowoczesnymi systemami okiennymi, pozwalającymi na maksymalizację wpuszczania naturalnego światła oraz minimalizację zajmowanego miejsca przy ich otwieraniu. W przypadku rozwiązań tarasowych czy balkonowych coraz chętniej stosowane są systemy przesuwne. Jednym z popularniejszych wyborów są okna HST - oparte na systemie unoszono - przesuwnym.

Czym jest okno HST? Czy różni się od drzwi przesuwnych?

System unoszono - przesuwny HST umożliwia zastosowanie dużych przeszkleń, które maksymalizują ilość wpuszczanego do pomieszczenia światła, a jednocześnie odkrywają pełny widok na nasz balkon, taras czy ogród. Świetnie sprawdzają się w dużych pomieszczeniach typu salon/pokój dzienny, a dzięki systemowi przesuwnemu, nie zajmują dodatkowej powierzchni podczas otwierania. Drzwi balkonowe rozsuwają się wzdłuż drugiej połówki okna, która jest montowana na stałe.  

Systemy przesuwne HST montowane są w domkach jednorodzinnych, rzadziej typu bliźniak, ale i mieszkaniach z nowego budownictwa, gdzie popularne są balkony i tarasy o dużej powierzchni oraz dostęp do niewielkiego ogródka dla mieszkań parterowych. Zamiast klasycznych systemów rozwiernych do drzwi balkonowych, stosowane są oszczędne w miejsce systemy przesuwne, oferowane w wielu wariantach materiałowych - PCV, aluminium czy drewnie. Zastosowanie różnorodnych materiałów nie tylko pozwala na montaż okien i drzwi wysokiej jakości, ale ich dostosowanie do charakteru wykończenia domu czy mieszkania.

fot. VELUX

Główną zaletą systemu HST nad klasycznymi drzwiami przesuwnymi, jest znacznie większa ilość przeszkleń. To gwarantuje nie tylko więcej wpuszczanego naturalnego światła, ale jest bardzo estetyczne i wpływa na doznania wizualne. Dawniej duże przeszklenia mogły kojarzyć się z biurowcami w amerykańskich filmach, teraz są dostępne dla każdego do warunków domowych.

Kolejną dużą zaletą jest prawie bezprogowy system, gdzie szyna może wystawiać na około 10 mm lub mniej (przy innych systemach może to być nawet 60-70 mm). Cieszą się prostą obsługą i przy starannie wykonanym montażu, dużą bezawaryjnością. Są jednak trochę cięższe niż inne systemy oraz trochę droższe.

Okna HST mają swoje ograniczenia. Ościeżnice mogą mieć maksymalne wymiary do 2700 mm wysokości oraz aż 6500 mm szerokości. Ograniczenie jest więc tylko teoretyczne i niezwykle trudne do przekroczenia w przypadku montażu systemu HST w mieszkaniach czy domkach jednorodzinnych.

Ile kosztuje okno HST?

Okno HST jak i cały system jest niestety nieco droższy od innych rozwiązań. Koszty mogą być większe od 20 do nawet 50%, przy czym zawsze warto kierować się otrzymywanymi korzyściami, możliwościami i funkcjonalnościami względem innych rozwiązań. W końcu w przypadku nieruchomości świetnie sprawdza się maksyma raz, a dobrze. Solidne systemy okienne to swego rodzaju inwestycja na długie lata, więc szukanie oszczędności w tej kwestii nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

Jak wyglądają ceny okna HST? Ich powierzchnia może wynosić nawet do 17 m2, więc trzeba się liczyć z naprawdę sporym wydatkiem. Za okno w okolicach 6-6,5 m2 trzeba zapłacić od około 6 000 PLN plus koszty montażu. A to jeden z niższych przykładów. W zależności od wybranego rozmiaru, materiałów oraz dostawcy, spokojnie możemy ująć w budżecie od 7 do nawet 12 tysięcy PLN, choć możliwe są i droższe rozwiązania.

Podane tu kwoty to jedynie szacunki, a ostateczny koszt zawsze będzie uzależniony od indywidualnej wyceny, zawierającej także usługę montażu.

Czym się różni okno HST od okna HS?

Mimo iż mamy tutaj dwie różne nazwy, to tak naprawdę odnoszą się one do tego samego systemu drzwi przesuwnych z ogromnymi przeszkleniami. Skróty te powstały z języka niemieckiego, określającego nazwę systemu podnoszono-przesuwnego - Hebe-Schiebe (Heben znaczy podnosić), czyli w skrócie HS. W Polsce zaś dodano jeszcze jedną literkę od słowa Tür - drzwi, przez co powstał skrót HST. Dlatego szukając informacji o tych produktach, należy określać je hasłami okna HST, systemy przesuwne HST, drzwi tarasowe HST itd.

fot. OKNOPLAST

Drzwi przesuwne HST

Rozwiązania okienne w postaci systemu przesuwnego HST to wprawdzie nie najtańsze, ale za to bardzo solidne, praktyczne i ciekawe rozwiązanie aranżacyjne. Najlepiej nadaje się do domków jednorodzinnych oraz mieszkań ze sporych rozmiarów balkonami/tarasami, gdzie warto zastosować duże przeszkolone rozwiązania. Okna HST to solidny wybór na długie lata, na który warto wydać nieco więcej środków. W zamian otrzymamy świetny system, z którego na pewno będziemy zadowoleni.

Zdjęcie otwierające artykuł: Velux