Jakie są zalety pokrowców na kanapę?

Pokrowiec na sofę to rozwiązanie, które ma wiele plusów. Pierwszym z nich jest fakt, że to najtańszy sposób na zmianę aranżacji. Odpowiednio dobrany kolor i zmiana kilka dodatków może zapewnić salonowi zupełnie nowy charakter i to bez kompleksowego remontu.

Zakup pokrowca sprawia, że nie trzeba wydawać znacznie większych pieniędzy na zakup nowej sofy, co jest istotne, jeśli na meblu widać już ślady użytkowania. W ten sposób można zaoszczędzić sporo pieniędzy, zyskując upragniony efekt. Kolejną zaletą w tym wypadku jest fakt, że pokrowce można z łatwością ściągać i nakładać. Dzięki temu można nie tylko wymienić wzór i kolor, dostosowując go do wnętrza, ale też zadbać o to, aby zawsze był czysty.

W przeciwieństwie do uciążliwego prania tapicerek piankami, pranie pokrowca jest o wiele wygodniejsze. Dla wielu osób najważniejszą zaletą pokrowców na kanapy jest to, że chronią one powierzchnią kanapy przed zabrudzeniem czy uszkodzeniami mechanicznymi, co wydłuża znacząco ich żywotność.

Jak wybrać odpowiedni pokrowiec na kanapę?

Przed zakupem odpowiedniego pokrowca na kanapę warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które bezpośrednio przełożą się na wybór optymalnego produktu. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego materiału. Im bardziej będzie wytrzymały, tym dłużej posłuży. Jednocześnie dla wielu osób ważne jest to, aby tkanina była odporna na ścieranie czy kurczenie się. Alergicy powinni zadbać o to, aby materiał nie gromadził kurzu, a właściciele czworonogów, aby nie gromadziła sierści i była łatwa w czyszczeniu.

Kolejnym czynnikiem jest odpowiednio dobrany rozmiar. Zbyt duże pokrowce będą wyglądały nieestetycznie, a te za małe mogą szybciej się podrzeć, zaś ich ściąganie będzie wyjątkowo niekomfortowe. Ostatnią rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest kolor oraz wzór. W końcu walory estetyczne w takim miejscu, jakim jest salon, są niezwykle ważne.

Istotne jest to, aby pokrowiec pasował do wystroju wnętrza, a nie stanowił elementu, który wygląda na przypadkowo dobrany. Na szczęście ogromna ilość wzorów i bogata kolorystyka sprawiają, że niemal każdy znajdzie w sklepach coś dla siebie. Jeśli jednak długie poszukiwania zakończą się fiaskiem, zawsze można zdecydować się na pokrowiec szyty na miarę lub uszycie go we własnym zakresie.

Jak uszyć pokrowiec na kanapę?

Pierwszym krokiem będzie wybór odpowiedniego materiału, który spełni nasze oczekiwania i którego kolor będzie pasował do całej aranżacji. Idealnie sprawdzają się w tej roli atłas i żakard, ponieważ mają solidny splot i są wyjątkowo odporne na zniszczenie. Całe przedsięwzięcie będzie wymagało takich narzędzi, jak metr krawiecki, nici i igły, nożyczki, szpilki i maszyna do szycia.

Pierwszym krokiem jest zmierzenie wszystkich elementów kanapy, przyłożenie kupionego materiału do mebla i zaznaczenie miejsc, w których trzeba będzie obciąć materiał. Weź od uwagę około 2 centymetrów dodatkowo z każdej strony, które będą stanowiły podwinięte obszycie. Wycięte fragmenty materiału przyłóż do poszczególnych elementów i pospinaj kawałki materiału szpilkami, aby później nie przesuwały się podczas szycia.

Wszystkie części szyj na lewej stronie, aby prawa prezentowała się estetycznie. Krawędzie znajdujące się przy podłodze lub w dole oparcia podwiń na 2 centymetry i przeszyj, aby brzegi wyglądały ładnie i się nie strzępiły. Nie jest to zadanie trudne dla kogoś, kto ma już doświadczenie w szyciu, a dobrze pobrane wymiary będą gwarancją sukcesu.

Pokrowiec na kanapę narożną

Znalezienie odpowiedniego pokrowca na kanapę narożną często graniczy z cudem. Designerskie meble w kształcie litery "L" lub "C" mają w dzisiejszych czasach niestandardowe wymiary. Kupowanie standardowych pokrowców często kończy się więc tym, że są one zbyt duże i workowate albo zbyt ciasno opinają mebel. W tym wypadku zamawianie pokrowców szytych na miarę lub samodzielne szycie jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Alternatywą może być zakup pokrowca elastycznego, który idealnie dostosowuje się do kształtu mebla.