Zagadnienia w artykule:
  • Maty elektryczne - jak działają?
  • Maty elektryczne na prąd - zalety i wady
  • Czy maty grzewcze można kłaść pod panele?
  • Ile prądu zużywa mata grzewcza?
  • Ile kosztuje ogrzewanie domu matą grzewczą?
  • Czy elektryczna mata grzewcza ogrzeje dom?

Maty elektryczne - jak działają?

Grzewcze maty elektryczne są nowoczesnym rozwiązaniem, przyrównywanym najczęściej do popularnej podłogówki. Oba rozwiązania eliminują widok wiszących na ścianach grzejników, są niewidoczne dla oka, skutecznie ogrzewają wnętrza i kuszą efektem przyjemnie ciepłej podłogi. Zasadnicza różnica polega na tym, że do działania tradycyjnej podłogówki wodnej potrzebny jest piec i ciepła woda płynąca w rurkach montowanych w podłodze, natomiast maty elektryczne działają na prąd i nie wymagają montażu pieca, czy dodatkowych elementów instalacji.

Mata elektryczna składa się z sieci cienkich przewodów (kabli) elektrycznych (grzewczych), umieszczonych na siatce z włókna szklanego. Zasada działania polega na tym, że przewody grzejne zamieniają dostarczany prąd w ciepło, ogrzewające otaczające płaszczyzny. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że mata elektryczna ogrzewając podłogę, staje się niewidocznym, schowanym w podłodze grzejnikiem.

Maty elektryczne na prąd - zalety i wady

Niektóre zalety mat elektrycznych są zbieżne z plusami tradycyjnego ogrzewania podłogowego, jednak po głębszej analizie okazuje się, że elektryczne maty grzewcze zalet mają znacznie więcej.

• Grubość maty elektrycznej to zaledwie 2 mm, więc nie podnosi ona znacząco poziomu podłogi.

• Maty grzewcze można montować bez problemu zarówno w domach, jak i mieszkaniach blokowych oraz kamienicach.

• Maty elektryczne na prąd są niewidoczne i eliminują z pomieszczeń tradycyjne grzejniki ścienne. Działaniem mat grzejnych steruje wyłącznie termoregulator, współpracujący z czujnikiem temperatury, co ogranicza koszty inwestycyjne.

• Maty elektryczne mogą stanowić samodzielne, jak i uzupełniające źródło ogrzewania. To instalacja lekka, dlatego nie obciąża stropu. W powietrzu nie unosi się kurz, gdyż maty elektryczne nie generują dodatkowej cyrkulacji powietrza.

• Wygoda - brak konieczności konserwacji i obsługi instalacji, a sterowanie odbywa się za pomocą intuicyjnego w obsłudze sterownika.

• Maty grzewcze można położyć na starych płytkach. Maty elektryczne są łatwe w montażu. Układa się je na kleju lub wylewce samopoziomującej tuż pod płytkami, lub inną wybraną okładziną.

• Montując maty elektryczne w domu, należy zwrócić uwagę na brak możliwości ich montażu pod stałymi elementami wyposażenia takimi jak wanna, czy meble kuchenne. Przekłada się to również na mniejszą ilość materiału o około 30% w porównaniu do metrażu użytkowego pomieszczeń.

Do najczęściej wymienianych wad elektrycznej podłogówki zaliczany jest stosunkowo duży koszt eksploatacji, jednak dopełnienie instalacji panelami fotowoltaicznymi pozwoli znacznie ten koszt obniżyć.

Czy maty grzewcze można kłaść pod panele?

Obecnie na rynku można znaleźć panele, które doskonale współpracują z matami elektrycznymi, a duetem wręcz doskonałym są elektryczne maty grzewcze i panele winylowe. Panele winylowe mają relatywnie najniższy opór cieplny, co pozwala na równomierne i skuteczne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu.

W przypadku wyboru tradycyjnych paneli laminowanych koniecznie należy zapoznać się ze specyfikacją produktu, ponieważ nie wszystkie panele przystosowane są do montażu na ogrzewanie podłogowe. Wynika to z różnic i zmian temperatur oraz niedostatecznego przewodzenia ciepła. Najczęściej polecanym przez fachowców rozwiązaniem na podłogę przy zastosowaniu grzewczych mat elektrycznych są płytki ceramiczne.

Ile prądu zużywa mata grzewcza?

Na wstępie warto obalić stereotypy i zaznaczyć, że maty elektryczne nie działają przez 24 godziny na dobę. Szacuje się, że czas ich pracy oscyluje wokół 8 godzin dziennie, a w przypadku domu pasywnego, około 6 godzin dziennie i mniej. Czynnikiem kluczowym jest izolacja konkretnego domu lub mieszkania. W dobrze zaizolowanym termicznie budynku maty elektryczne zużyją zdecydowanie mniej prądu niż w starym budownictwie.

Zawsze dobrze jest zainwestować w termostat z zaawansowanymi funkcjami, który w inteligentny sposób będzie regulował poziom temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, co pozwoli jeszcze bardziej zoptymalizować zużycie prądu.

Obliczenie zużycia prądu przez maty grzewcze uzależnione jest od wielu czynników, ale ogólnie przyjmuje się, że w przypadku ogrzania budynku o powierzchni 100 m2 miesięczne zużycie prądu będzie wynosiło w zależności od poziomu termoizolacji budynku od 125 do 150 kWh.

Ile kosztuje ogrzewanie domu matą grzewczą?

Przed szczegółowymi wyliczeniami warto wiedzieć, że inwestycja w elektryczne ogrzewanie podłogowe wyklucza budowę kotłowni, komina, zakup kosztownego kotła i jego osprzętu oraz grzejników. Nie trzeba również specjalnie wykonywać grubej wylewki. Na starcie w kieszeni zostaje spora sumka w postaci nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, z których zaledwie część zostanie przeznaczona na montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Ogrzanie matami elektrycznymi niewielkiego domu o metrażu 100 m2, który jest dobrze zaizolowany termicznie, przy zapotrzebowaniu rocznym 70 kW/m2, pochłonie rocznie około 4600 zł. W przypadku domu o takim samym metrażu, który nie jest wcale zaizolowany termicznie, koszt ogrzewania wyłącznie matami elektrycznymi może wzrosnąć do nawet 10.000 zł rocznie. Powodem jest większe zapotrzebowanie energetyczne budynku, które wynosi w przypadku nieocieplonego domu 150 kW/m2/rok.

Zdecydowanie warto rozważyć połączenie elektrycznego ogrzewania podłogowego z instalacją fotowoltaiczną, co pozwoli znacznie obniżyć koszt ogrzania domu elektryką.

Czy elektryczna mata grzewcza ogrzeje dom?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdzi się pod względem opłacalności inwestycji i eksploatacji jako główne źródło ciepła w niewielkich nowoczesnych domach pasywnych i bardzo dobrze zaizolowanych termicznie. W pozostałych przypadkach można z mat elektrycznych korzystać w okresach przejściowych i potraktować je jako dodatkowe źródła ciepła.

Korzystanie wyłącznie z mat grzewczych w starych, nieocieplonych lub słabo zaizolowanych budynkach, generujących duże straty ciepła, może okazać się niewystarczające, szczególnie w przypadku mroźnych zim z bardzo niskimi temperaturami. Jeśli koszty eksploatacyjne mat elektrycznych wydają się zbyt wysokie, warto rozważyć ich montaż w łazience, kuchni i korytarzu, gdzie efekt przyjemnie ciepłej podłogi i komfort grzewczy są najmilej widziane.  

Autor
Czy maty elektryczne na prąd zrujnują budżet domowy? Sposób działania i ich opłacalność
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...