W tym samym badaniu ankietowani wskazali na największą wadę mieszkania na poddaszu - 14% z nich uznało problemy z utrzymaniem stałej temperatury i kontrolą klimatu, zaś 7% wskazało możliwość wyższych kosztów energii, potencjalne problemy z chłodzeniem i podgrzewaniem znajdujących się tam pomieszczeń.

W budynkach spędzamy ponad 90 proc., dlatego też obawy związane z utratą ciepła w okresie jesienno-zimowym i związanymi z tym zwiększonymi kosztami energii wpływają na nasze decyzje mieszkaniowe. Dawniej okna często były postrzegane jako miejsce strat ciepła. Wynika to z faktu, że pierwsze okna dachowe wprowadzono na rynek 20-30 lat temu, zatem okres swojej świetności mają już za sobą. Zimą wieje od nich chłodem, uszczelki nie mają już dawnej szczelności, a szyby zespolone z czasem tracą swoje właściwości izolacyjne. Obawy te jednak nie muszą być słuszne.

Obecnie na rynku dostępne są rozwiązania, które nie tylko pozwalają nam na utrzymanie ciepła na poddaszu, czy odpowiednią kontrolę klimatu, ale nawet pozwalają nam na wysoki stopień pozyskiwania energii słonecznej. Do takich można zaliczyć szeroką gamę produktów VELUX jak np. energooszczędne okna dachowe z pakietem trzyszybowym.

Termomodernizacja domu - droga do energooszczędności

Jedną z głównych przyczyn podejmowanych decyzji o remoncie lub modernizacji domu jest chęć poprawy energooszczędności domu, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów energii oraz poprawa komfortu życia.

Duże straty ciepła powoduje najczęściej słaba izolacja cieplna budynku, dachów oraz okien. Aby długoterminowo obniżyć koszty eksploatacji budynków, dobrym rozwiązaniem, jest przeprowadzenie termomodernizacji domu, jest to jednak duża inwestycja, którą najczęściej Polacy rozkładają w czasie.

Inny czynnik decyzyjny przy modernizacji domu i wymianie okien to bariera finansowa. Program Czyste Powietrze umożliwia poprawę efektywności energetycznej budynku poprzez wymianę starego urządzenia grzewczego oraz od tego roku także wymianę stolarki. Ważne jest, aby taka modernizacja energetyczna przeprowadzona została w sposób kompleksowy, za zatem nie dotyczyła tylko wymiany źródeł ciepła, ale także również m.in. montażu nowych drzwi i okien. Tylko wtedy można zapewnić sobie w pełni energooszczędność.

Fot. Remont dachu może być doskonałą okazją do wykonania dodatkowych otworów okiennych i wpuszczenia jeszcze więcej światła do pomieszczenia.

Zima na poddaszu - jak uniknąć strat ciepła i zwiększonych rachunków

Przed zimą warto pomyśleć np. o wymianie stolarki okiennej i pożegnać złej jakości i nieenergooszczędne okna, które nie tylko nie pozwalają na doświetlenie pomieszczeń, ale też na korzystanie z benefitów energii słonecznej przenikającej przez szyby.

Co ważne, wymiana okien dachowych nie wymaga równocześnie remontu całego poddasza, a może znacznie poprawić warunki termiczne panujące w naszym domu i przyczynić się do obniżenia rachunków. Choć oczywiście wiele osób decyduje się na nią właśnie przy tej okazji lub też gdy remontuje dach.

Wybierając okna warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane oraz konstrukcję szyby. Im więcej tafli szkła i komór międzyszybowych, tym okno będzie cieplejsze. Istotny jest również poprawny montaż wykonany zgodnie z instrukcją i sztuką dekarską.

Z analiz przeprowadzonych przez firmę VELUX wynika, że wymiana okien dachowych na nowe, trzyszybowe okna dachowe VELUX o współczynniku Uw 1,0 W/m2K wiąże się z oszczędnością energii nawet do 16,67% rocznie. Dzięki takiej inwestycji można też obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1-2 stopnie Celsjusza, zachowując ten sam poziom komfortu termicznego, ponieważ nowe okna będą chroniły przed chłodem i stratami ciepła. Co więcej, w tym przypadku oszczędności energii będą jeszcze wyższe - nawet do 28% rocznie.

Ważna rola osłon okiennych

Nie można zapomnieć, że odpowiedni komfort cieplny mogą zapewnić nie tylko energooszczędne okna, lecz także prawidłowo zamontowane osłony okienne.

Wymiana okien to najlepszy moment, by wyposażyć je także w przesłony zewnętrzne i wewnętrzne. Takie rozwiązanie nie tylko zapewni najlepszą ochronę przed nagrzewaniem wnętrza, ale także poprawi bilans energetyczny okna - mówi Waldemar Czarnocki, Manager ds. Rozwoju Biznesu i Wsparcia Sprzedaży, VELUX Polska.

Na rynku dostępne są rozwiązania całoroczne marki VELUX, które w okresie jesienno-zimowym stanowiąc dodatkową izolację chronią przed chłodem i zapewniają optymalny komfort termiczny na poddaszu. Co więcej - rolety zewnętrzne VELUX chronią przed hałasem podczas deszczu, dodatkowo zabezpieczając okno podczas trudnych warunków pogodowych.

Fot. Roleta zewnętrzna VELUX to rozwiązanie całoroczne, które latem chroni przed upałem, zaś w okresie jesienno-zimowym przed chłodem.

Warto pamiętać, że zdrowy klimat w pomieszczeniach i pełen komfort ich użytkowania jest niezbędny dla naszego dobrego samopoczucia.

Więcej informacji na: www.velux.pl