Zagadnienia w artykule:
  • Projekt koncepcyjny, czyli niezbędna podstawa
  • Projekt wykonawczy - więcej szczegółów
  • Projekt kompleksowy - od pomysłu do realizacji
  • Współpraca z architektem wnętrz - na co zwrócić uwagę?

W szczegółach poszczególne typy projektów wnętrz różnią się oczywiście w zależności od konkretnego architekta bądź biura architektonicznego. Niemniej można wskazać wspólne punkty, co znacznie ułatwia rozeznanie oraz pozwala podjąć optymalną decyzję. 

Projekt koncepcyjny, czyli niezbędna podstawa

Projekt koncepcyjny (inaczej wstępny albo konceptualny) to w praktyce pierwszy etap, który skupia się na stworzeniu ogólnej wizji. Architekt analizuje potrzeby klienta, preferencje stylowe oraz uwarunkowania wnętrz. Na tym etapie zwykle pojawiają się rysunki i schematy, które określają m.in. układ funkcjonalny z podziałami przestrzennymi.

Istotne są też propozycje w zakresie kolorystyki czy rozmieszczenia mebli oraz sprzętów. Projekt wstępny zawiera również zakres planowanych prac dotyczących np. wyburzenia ścian czy innych większych ingerencji w aranżowaną przestrzeń. Dla lepszej wizualizacji projektowi mogą towarzyszyć moodboardy z inspiracjami.

Projekt wykonawczy - więcej szczegółów

Po zaakceptowaniu pierwszej koncepcji (czyli projektu koncepcyjnego) przechodzi się do etapu wykonawczego. W tym momencie architekt wnętrz przekształca swój ogólny pomysł w konkretne plany, rysunki techniczne oraz specyfikacje. Skupia się na detalu, funkcjonalności oraz wszystkich elementach, które są niezbędne do realizacji projektu. Na tym etapie uwzględnia się także wszelkie prawa budowlane i przepisy dotyczące przestrzeni.

Projekt wykonawczy może się oczywiście różnić zależnie od specjalisty, niemniej zwykle zawiera takie elementy, jak:

• szczegółowy schemat funkcjonalny z podziałem na strefy;

• rozmieszczenie ścian (jeśli planowana jest większa ingerencja);

• wybrana kolorystyka;

• materiały wykończeniowe;

• projekt oświetlenia;

• propozycja wyposażenia wnętrza.

Istotne są także rysunki techniczne z detalami, które obejmują domowe instalacje (elektryczne, hydrauliczne, w tym potrzebne przyłącza, a także m.in. wskazania związane z wentylacją). Jeśli we wnętrzu mają się pojawić meble projektowane na wymiar, również szczegóły ich dotyczące powinny znaleźć się w projekcie wykonawczym. Ważnym punktem tego etapu jest też oczywiście kosztorys (prac i wyposażenia).

Projekt kompleksowy - od pomysłu do realizacji

Projekt kompleksowy to w praktyce połączenie koncepcji z wykonawstwem. Obejmuje więc cały proces - od pomysłu po wykonanie. Architekt wnętrz nie tylko tworzy wizję i plany, ale także nadzoruje wszystkie prace budowlane i wykończeniowe. Co ważne, dobiera też ekipę wykonawczą i dba o zgodność z założeniami projektowymi. To o tyle wygodne, że nie musimy się angażować w prace, a zwłaszcza - szukać na własną rękę ekip remontowych czy innych fachowców (tu zaś dobrze sprawdzają się wypracowane kontakty architekta wnętrz).

Ponadto odpada nadzorowanie postępów - o to stale dba architekt wnętrz (często określa się to jako nadzór autorski). Reasumując, projekt kompleksowy to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zlecić cały proces projektowy jednemu zleceniobiorcy i tylko cieszyć się efektem finalnym. Oczywiście - choć to opcja niezwykle wygodna - jest siłą rzeczy najbardziej kosztowna.

Współpraca z architektem wnętrz - na co zwrócić uwagę?

• Istotna jest klarowna komunikacja z architektem wnętrz. Jasno wyrażajmy swoje oczekiwania i preferencje. Im więcej informacji podamy architektowi, tym łatwiej będzie mu zrozumieć nasze potrzeby.

• Ustalmy realistyczne terminy oraz budżet. Architekt wnętrz powinien być w stanie dostosować do naszych możliwości finansowych zarówno sam projekt, jak i harmonogram prac.

• Wybierając architekta wnętrza, zwróćmy uwagę na jego portfolio, doświadczenie, a także opinie, jakimi się cieszy. Zawsze bezpieczną opcją jest powierzenie prac osobie z polecenia. Jednocześnie pamiętajmy, że pracujemy z profesjonalistą - warto mu zaufać.

• Bądźmy otwarci na propozycje i sugestie architekta. Pracujemy bowiem z osobą doświadczoną, która może przedstawić ciekawe rozwiązania i funkcjonalności.

• Podpiszmy umowę, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień. Co powinno się w niej znaleźć? Między innym zakres prac, koszty, terminy, a także prawa i obowiązki obydwu stron.

Autor
Projekt koncepcyjny, wykonawczy czy kompleksowy? Warunki współpracy z architektami wnętrz i ich rodzaje
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...