Roleta dzień noc, nazywana również zebrą lub roletą dwufunkcyjną, stanowi nowoczesną i estetyczną formę osłony okiennej. Dzięki niej możesz ograniczyć dopływ światła dziennego, a jednocześnie uniknąć całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Roleta będzie Cię również chronić przed widokiem z zewnątrz.

Przed zakupem rolety dzień noc warto w pierwszej kolejności dokładnie zmierzyć okno, aby wybrać odpowiedni rozmiar osłony, co pozwoli Ci w pełni wykorzystać jej funkcje.

Kiedy warto wybrać roletę dzień noc montowaną do ściany?

Na rynku znajdziesz dwa typy rolety dzień noc. Pierwszy z nich jest montowany bezpośrednio do ramy okiennej w sposób bezinwazyjny. Oznacza to, że do instalacji osłony nie potrzebujesz wiertarki, ani kołków, ponieważ roleta jest montowana na dołączonych do zestawu haczykach. Same haczyki są przyklejane za pomocą dwustronnej taśmy, którą niestety trudno usunąć podczas zmiany dekoracji okna. Drugim rodzajem rolety dzień noc jest ta montowana do ściany. Montaż jest nieco bardziej czasochłonny, jednak rama okienna pozostaje nienaruszona.

Do instalacji rolety wystarczą uniwersalne kołki rozporowe. Jeśli jednak potrzebujesz mocowania do bardziej wymagających zastosowań, takich jak np. montaż bojlera czy uchwytu do telewizora, lepszym rozwiązaniem będą kotwy chemiczne https://rawlplug.com/pl/pl/c/produkty/kotwy/chemiczne, również dostępne w ofercie Rawlplug.

Wybierz roletę montowaną na ścianie, jeśli:

 • Twoje okno ma nietypowy kształt lub jest osadzone w niestandardowy sposób,
 • okno składa się z wielu skrzydeł, a Ty wolisz je zasłonić jedną dużą roletą,
 • chcesz uniknąć widocznych śladów po haczykach na ramach okien,
 • chcesz zaoszczędzić, montując jedną roletę zamiast kilku na dużym oknie dwuskrzydłowym,
 • zależy Ci na solidnym i trwałym zamocowaniu rolety.

Montaż rolety dzień noc. Co będzie Ci potrzebne?

Do instalacji wolnowiszącej rolety dzień noc będziesz potrzebować:

 • poziomicy i ołówka,
 • wiertarko-wkrętarki do wykonania otworów oraz wiertła w odpowiednim rozmiarze,
 • kołków uniwersalnych dopasowanych do wielkości uchwytów rolety oraz zaczepu na łańcuszek,
 • młotka,
 • rękawiczek ochronnych.

Instalacja rolety dzień noc krok po kroku

Montaż ściennej rolety dzień noc rozpocznij od rozpakowania osłony oraz przygotowania wszystkich akcesoriów i narzędzi potrzebnych do wykonania instalacji. W zestawie znajdziesz m.in. uchwyty, łańcuszek do podnoszenia i opuszczania rolety oraz kołki montażowe. Co istotne, mocowania znajdujące się w zestawie, nie muszą być dopasowane do podłoża, w którym chcesz wiercić. Z tego powodu lepiej wybrać kołki od renomowanego producenta, które zapewnią Ci bezpieczny i trwały montaż. Kołki rozporowe Rawlplug 4ALL możesz stosować we wszystkich rodzajach podłoży (m.in. betonie, cegle otworowej, płycie gipsowo-kartonowej, pustakach oraz kamieniu naturalnym).

Kiedy masz już wszystko gotowe, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

 1. Wyznacz punkty przymocowania rolety i wywierć otwory

Zlokalizuj miejsca, w których mają być zamontowane uchwyty przytrzymujące roletę. Następnie za pomocą poziomicy i ołówka wyznacz punkty, w których będziesz wiercić otwory. Pamiętaj, że typ wiertła musi być dostosowany do rodzaju powierzchni, w której wykonujesz montaż, natomiast średnica wiertła powinna być taka sama, jak wielkość kołka.

 1. Zamontuj uchwyty

Umieść kołki montażowe w wywierconych otworach, a następnie delikatnie dobij je młotkiem. Wykonaj przelotowy montaż uchwytów – przyłóż element mocowany do ściany i zainstaluj go za pomocą wkręta. Aby ułatwić i przyspieszyć pracę, użyj wiertarko-wkrętarki. 

 1. Mocowanie rolety

Uchwyty rolety dzień noc są wyposażone w specjalny mechanizm „na klik”, co ułatwia montaż osłony poprzez proste wpięcie jej na miejsce. W przypadku większości modeli na tym etapie nie musisz już niczego wiercić ani dokręcać.

 1. Założenie rurki dociążającej roletę

W zależności od modelu, rurka zapewniająca obciążenie rolety będzie zainstalowana do materiału lub należy ją samodzielnie osadzić w dolnej części osłony. W tym celu wystarczy jedynie zamontować ograniczniki na zakończeniach rurki oraz umieścić ją pomiędzy warstwami rolety.

 1. Instalacja uchwytu na łańcuszek

Roleta dzień noc jest wyposażona w łańcuszek, który umożliwia regulację wysokości osłony oraz kontrolę przepływu światła. Do łańcuszka dołączony jest uchwyt. Możesz go zamocować na ścianie, aby prowadzenie łańcuszka było prostsze i bardziej płynne. Aby wyznaczyć odpowiednią wysokość uchwytu, napręż łańcuszek na pełną długość, a następnie odmierz 3 cm powyżej tego punktu. W przypadku rolety instalowanej na ścianie, montaż uchwytu na łańcuszek będzie również wymagał wywiercenia otworu. Zwróć więc uwagę, aby dopasować odpowiedni rozmiar kołka.

 1. Sprawdzenie działania

Kiedy wszystko jest już zainstalowane, upewnij się, że roleta działa prawidłowo, a mechanizm jej podnoszenia i opuszczania jest płynny i bezproblemowy.

Pamiętaj też, aby dla pewności zapoznać się z instrukcją dołączoną do zestawu. Mogą się w niej znajdować dodatkowe wskazówki specyficzne dla modelu rolety, który posiadasz.