Decluttering to słowo relatywnie u nas nowe i może być mylące, ale na pewno nie ma nic wspólnego ze sprawdzaniem czystości w domu. Estetyka i funkcjonalność - to słowa klucze w robieniu
porządków. Porządkowanie domu na wiosnę może być stresujące. Powinniśmy przecież wytrzeć z kurzu najgłębsze zakamarki, w szafie zamienić miejscami ubrania zimowe na letnie, uporządkować szuflady. Na samą myśl robi się słabo? Niepotrzebnie. To świetna okazja, by zastosować tak zwany decluttering. W języku polskim nazwę tę tłumaczy się jako odgracanie, odgruzowywanie.
Czym jest decluttering? Sposób na uporządkowanie domu i życia
Decclutering to proces świadomego pozbywania się zbędnych przedmiotów, porządkowania przestrzeni i upraszczania swojego otoczenia. To nie tylko sprzątanie, ale przede wszystkim zmiana stylu życia. U podstaw tego trendu leży sztuka minimalizmu. To sposób na pozbycie się nadmiaru rzeczy i tym samym uporządkowanie przestrzeni. Nie tylko w domu, ale też w życiu - zobaczymy, że sprzątanie dobrze zrobi naszemu samopoczuciu.
Decluttering niesie ze sobą lepsze wykorzystanie przestrzeni i jest sposobem na zorganizowany dom. Przestrzeń staje się funkcjonalna i bardziej przestronna, a my wiemy, gdzie się znajdują potrzebne nam rzeczy. Pozytywem jest też zmniejszenie stresu, ponieważ brak bałaganu i wrażenia ciasnoty polepsza samopoczucie. Co więcej, kilka groszy przybędzie w portfelu, bo rzeczy niepotrzebne można sprzedać. Jest jeszcze jedna dobra wiadomość, mianowicie po przeprowadzeniu gruntownych porządków, zastanowisz się dwa razy, zanim kupisz coś nowego.
Czy decclutering to chwilowa moda, czy trend, który na dobre zagości w mieszkaniach i domach? Na pewno decluttering przynosi wiele korzyści, więc idealnie byłoby, gdyby rozgościł się w polskich domach na dłużej. Jeśli zatem czujesz, że zagraciłeś swoje mieszkanie, to czas działać.
Decluttering - od czego zacząć odgracanie mieszkania?
Od czego zacząć domową metamorfozę i porządkowanie przestrzeni? Na początek warto podzielić odgracanie domu na etapy, a wiosna to dobry czas, który sprzyja porządkom w domu i ogrodzie. Jednak sprzątanie nie musi od razu dotyczyć całego domu, nie da się zrobić wszystkiego naraz, bo jest to zbyt przytłaczające. Masz na to czas, przecież jeszcze się nie wyprowadzasz. Skoro to czytasz, to pierwszy krok, czyli decyzję masz już za sobą. Na początku oceń przestrzeń dookoła i zidentyfikuj obszary, które wymagają odgracenia. Można zaplanować porządki według pomieszczeń.
Jak pozbyć się nadmiaru i odgracić dom samodzielnie? Złote zasady przywracania porządku
Zanim przystąpisz do konkretnych działań, poznaj zasady deccluteringu, czyli przepis na przeorganizowanie i uporządkowanie przestrzeni w domu.
- Bez sentymentów - nie oszukuj się, jeśli coś nie było Ci potrzebne przez ostatni rok, najprawdopodobniej już tego nie użyjesz.
- Postaw na minimalizm - im mniej rzeczy, tym lepiej. Zaopatrz się w pudła i worki, aby wyrzucać niepotrzebne rzeczy. A także pojemniki i organizery, które pomogą schować rzeczy, które pozostały.
- Pomyśl nad optymalizacją przestrzeni w szafach i szafkach. Dodatkowe półki i kosze (także cargo) zapewnią lepszą organizację.
- Zaangażuj rodzinę - dzieci mogą pozbyć się nadmiaru rzeczy ze swoich pokojów, a partner może zająć się garażem.
- Przyzwyczaj się do tego, że utrzymanie porządku w domu pozostanie z Tobą już na zawsze. To nie chwilowy kaprys, a świadoma zmiana stylu życia.
Odgracanie domu krok po kroku - funkcjonalność i ład w zasięgu ręki
Pozbywanie się niepotrzebnych przedmiotów wymaga solidnego przygotowania się do tego zadania. Przyniesienie pudeł to dopiero początek, najważniejszy jest czas, który możesz poświęcić na odgracenie przestrzeni w domu. Wyróbmy w sobie nawyki. Dwadzieścia minut dziennie z powodzeniem wystarczy, żeby się nie przemęczyć, a wprowadzić ład do mieszkania. Najpierw możemy zrobić porządek w szufladach z przyprawami, sztućcami i drobnymi akcesoriami, które zalegają w szafkach. To, co niepotrzebne, pakujmy do worka, by od razu oddać lub wyrzucić. Warto kupić pojemniki i pudełka, w których znajdą się posegregowane rzeczy. Pamiętajmy tylko, że nie chodzi o to, aby upchnąć w szafkach jak najwięcej rzeczy, ale zostawić te, których faktycznie potrzebujemy. Podobnie nie trzeba od razu kupować nowego mebla, najpierw zorganizujmy się w starym.
Decluttering krok po kroku:
- Wybierz pomieszczenie, od którego rozpoczniesz. Z każdym kolejnym będziesz postępować podobnie.
- Wyjmij wszystkie przedmioty (te z komód, szafek, szuflad i szaf również) na środek pomieszczenia i podziel je na trzy kategorie: rzeczy niezbędne, których używasz, rzeczy, które chcesz oddać lub wyrzucić oraz te, co do których masz wątpliwości.
- Zostaw te rzeczy, których naprawdę potrzebujesz. Rzeczy do wyrzucenia lub oddania spakuj w pudła (tym zajmiesz się później).
- Pozostają rzeczy wątpliwe. Zastanów się, czy naprawdę je lubisz i ich potrzebujesz, a potem rozdziel je zgodnie ze swoją decyzją. Pamiętaj - bez sentymentów!
- Zajmij się rzeczami, które pozostawiasz. Użyj organizerów (ułatwią utrzymanie porządku) i poukładaj przedmioty w miejscach, w których ostatecznie zostaną.
- Jeśli okazało się, że stara komoda jest pusta i niepotrzebna, pozbądź się jej - nie będzie Cię kusiło, żeby znowu ją zapełnić. Zyskasz też więcej przestrzeni życiowej.
- Wypracuj nawyki, które pomogą Ci utrzymać porządek. Odkładaj rzeczy na swoje miejsce, regularnie je przeglądaj i pozbywaj się niepotrzebnych przedmiotów, a co najważniejsze - stosuj zasadę "jedno wchodzi, jedno wychodzi". Nie kupuj kolejnych przedmiotów, które spełniają tę samą funkcję.
Jak pozbyć się rzeczy po porządkach w domu? Daj im drugie życie!
Pozostało pewnie sporo pudeł z niepotrzebnymi rzeczami. Te, które nie nadają się już do użytku, wyrzuć, pamiętając o zasadach segregacji śmieci, którym od początku roku podlegają również tekstylia. Niektóre z niepotrzebnych nas już rzeczy, mogą wymagać oddania do PSZOK (Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Rzeczy, które są jeszcze w dobrym stanie, możesz sprzedać na lokalnych portalach sprzedażowych lub oddać organizacjom charytatywnym.
Usługa declutteringu - proces odgracania w rękach profesjonalistów
Odgracanie przestrzeni to proces czasochłonny i wymagający podjęcia trudnych decyzji, więc jeśli uznasz, że nie poradzisz sobie samodzielnie, możesz skorzystać z pomocy, czyli z uporządkowania przestrzeni poprzez profesjonalne usługi declutteringu. Profesjonalista pomoże Ci podjąć odpowiednie decyzje.
Na wstępnym etapie usługi możesz spodziewać się szczegółowej konsultacji w celu rozpoznania twoich oczekiwań. Specjalista wspólnie z Tobą ustali metodę działania. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że fachowiec nie zrobi wszystkiego za Ciebie, a jest raczej fizycznym i mentalnym wsparciem oraz doradcą w dziedzinie zorganizowania przestrzeni, w której żyjesz. Może też zaoferować pomoc w sprzedaży przedmiotów oraz przestawieniu mebli, aby układ pomieszczenia był bardziej funkcjonalny. Może też uporządkować wybrane pomieszczenia, np. kuchnię i spiżarnię. Zaproponuje najwygodniejsze miejsca do przechowywania potrzebnych produktów spożywczych i rzeczy, posegreguje je, ułoży, wykorzysta funkcjonalne pojemniki.
Koszt declutteringu, czyli ile kosztuje uporządkowanie przestrzeni przez firmę?
Cena usługi declutteringu zależna jest od lokalizacji. W mniejszych miejscowościach będzie taniej niż w Warszawie, gdzie 2-godzinna konsultacja to koszt rzędu 600 zł, a kompleksowa usługa declutteringu może kosztować nawet 1000 zł za dzień pracy. Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń i masz problem z decyzyjnością, warto ją zamówić.
Decluttering: podsumowanie
Decluttering to proces, który wymaga czasu i zaangażowania, ale efekty są tego warte. Dzięki niemu odzyskasz przestrzeń, spokój ducha i poczucie kontroli nad swoim życiem. Samodzielnie, czy z firmą - to bez znaczenia. Ważne, żeby stworzyć w swoim domu przestrzeń przyjazną i uporządkowaną. Decluttering to pojęcie, które wiąże się również z ekologią. Odgracając dom, zauważymy, jak wiele kupujemy zbędnych rzeczy, co wpływa negatywnie na środowisko. Kupując mniej, nie będziemy mieć tyle do sprzątania!