Ścianka działowa może być wykonana z drewna, szkła, stali, płyt meblowych, betonu komórkowego, cegły, luksferów lub połączenia różnych materiałów. Na jaką przegrodę się zdecydować? Prezentujemy 11 pomysłów na ścianki działowe w nowoczesnych odsłonach.
Nowoczesna ścianka działowa - kiedy warto ją zrobić?
Zastosowanie ścianki działowej czasem jest nieuchronne, na przykład w kawalerce, gdzie brak jest podziału na poszczególne strefy, a czasem podyktowane chęcią zwiększenia prywatności, koniecznością zakrycia nieestetycznych elementów albo zmianą układu pomieszczeń. Z kolei stawiając ścianę działową w dużym pomieszczeniu, wprowadzamy do wnętrza wrażenie większej przytulności.
Pomysły na przegrodę pokoju. Co zamiast płyt g-k i czy wszystkie sprawdzą się w salonie?
Ażurowe i transparentne przegrody nie zatrzymują światła, dzięki czemu pomieszczenie jest nadal widne, jednak nie zapewniają pełni prywatności. To dekoracyjne rozwiązanie, które pozwala wydzielić na przykład strefę do pracy lub symbolicznie oddzieli kuchnię od salonu.
Pełne, lekkie przegrody natomiast zasłonią wszystko, co znajduje się za nimi i świetnie sprawdzą się na przykład w sypialni, gdzie trzeba schować garderobę. Niektóre rozwiązania dodatkowo umożliwiają mobilność przegród. Wybór konkretnej ścianki działowej zależy zatem od potrzeb, ale także od wielkości mieszkania.
1. Szklana ścianka działowa - aranżacja z dużą ilością światła
Szkło ma wiele odsłon. Na ściankę działową nadaje się szkło hartowane, ozdobne w różnych kolorach, mleczne, transparentne, z opcją nadruku, matowe, albo laminowane. Przedzielone stalowymi szprosami to hit ostatnich sezonów, warto natomiast wspomnieć też o tym, że do łask wracają pustaki szklane, czyli luksfery. Szkło jest eleganckie, nowoczesne i wpisuje się w wiele aranżacji. Pomimo podziału przestrzeni na strefy, transparentne szklane ściany działowe nie ograniczają przepływu światła, natomiast kolorowe poprzez odbicie światła optycznie powiększą wnętrze.
2. Dekoracyjna ścianka działowa z lameli
Wąskie drewniane listwy w różnych kolorach na podkładzie z płyty lub filcu to jeden z ulubionych trendów projektantów wnętrz, którzy chętnie zdobią ściany lamelami. Pojedyncze lamele zamontowane bez podkładu od sufitu do podłogi poziomo lub pionowo, stworzą ażurową ściankę działową i dzięki przepływowi światła nie przytłoczą przestrzeni. Stosując dodatkowo podświetlenie LED, uzyskamy wyjątkowe efekty wizualne. Są trwałe, odporne na uszkodzenia, łatwe w utrzymaniu czystości i podkreślą charakter wnętrza. Ścianka działowa z lameli to doskonały pomysł na przedzielenie kuchni i salonu lub wydzielenie strefy biurowej z zachowaniem odrobiny prywatności.
3. Przesuwne ścianki działowe z drewna i nie tylko - zamiast drzwi
Drewno zapewnia ogrom możliwości aranżacyjnych, a drewniane ściany przesuwne to ponadczasowy rustykalny design, możliwość szybkiego montażu i demontażu oraz otwarte wnętrze na zawołanie. Tak naprawdę to nic innego, jak bardzo szerokie przesuwne drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe zamontowane na górnej szynie, lub wpuszczone w ścianę. Co więcej, ścianka działowa przesuwna może być wykonana również ze szkła, lustra albo płyty MDF. Wykonując ją na zamówienie, możliwe jest osiągnięcie szerokości nawet 4 metrów. Przesuwną ściankę działową można też wykonać z lekkich i atrakcyjnych cenowo materiałów, np. pleksi lub tkanin czy papieru napiętych na ramy. Cięższe, czyli z drewna, płyty meblowej, metalu będą stabilniejsze. Jeśli przesuwna ścianka działowa jest lekka wystarczy mocowanie do szyny podsufitowej z rolkowanym systemem jezdnym. Cięższym ściankom przesuwnym przyda się też szyna dolna. Aby takie panele przesuwne zajmowały mniej miejsca w pozycji złożonej, warto zamontować szynę kilkutorową (dla każdego panelu osobny tor).
4. Ścianka działowa z cegły - idealna do loftu
Murowanie ściany działowej z cegły to trend we wnętrzach loftowych. Niektórzy celowo odsłaniają starą cegłę spod tynku, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbudować ceglaną ścianę działową od podstaw. Może przyjąć formę półścianki lub fragmentu ściany, nie zamykając całkowicie przestrzeni. Jest trwała i z powodzeniem udźwignie spory telewizor albo półki. Duży wybór kolorystyczny cegieł na ściany od brązu poprzez beże na czerni i bieli kończąc stanowi o jej ogromnej uniwersalności aranżacyjnej.
5. Ażurowe przepierzenie z gotowych paneli - szybki montaż
Gotowe cienkie panele ażurowe najczęściej wykonane są z drewna lub tworzywa. Świetnie nadają się na przepierzenia działowe. Będą działały podobnie jak lamele, jednak różnica tkwi w bogatym wzornictwie. Abstrakcja, wzory roślinne lub geometryczne dają spore możliwości do ciekawej aranżacji wnętrza. Można je malować na dowolny kolor.
6. Ścianka działowa IKEA - parawany do małych pomieszczeń
IKEA ma spory asortyment produktów, które z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjną ścianę działową. Dużą popularnością cieszą się mobilne ścianki działowe w formie przenośnych ruchomych parawanów. Wykonane są z drewna, twardego tworzywa, rattanu albo naturalnych tkanin. Ścianki działowe z IKEA to tanie rozwiązanie idealne do małych pomieszczeń typu kawalerka lub pokój młodzieżowy. Zasłonięcie łóżka, czyli strefy sypialnianej przed wzrokiem gości zajmie dosłownie chwilę.
7. Przegroda z płyt meblowych - z miejscem do przechowywania
Wolnostojąca ścianka działowa na kształt regału to rodzaj mobilnej przegrody. Jeśli znudzi się wystrój, można przestawić ją w inne miejsce. To również dobry sposób na dodatkowe miejsce do przechowywania książek, dekoracji i pamiątek. Może przyjąć formę tradycyjnego regału kratownicy lub industrialnej konstrukcji z metalowymi pionowymi lamelami oraz półkami, na których swoje miejsce znajdą rośliny doniczkowe.
8. Lekkie ścianki działowe gotowe - systemy modułowe z Castorama
Systemy lekkich ścian działowych ma w swojej ofercie np. Castorama pod nazwą Alara. Moduły o różnych rozmiarach montuje się w dowolnej konfiguracji, osiągając pełną lub ażurową przegrodę. Relatywnie niewielkie elementy wykonane są z płyty MDF i przystosowane są do malowania na dowolny kolor, a dedykowany system mocowań i profili gwarantuje stabilność konstrukcji. To w pełni demontowalna ścianka działowa, montowana bez ingerencji w konstrukcję ścian.
9. Szkieletowa akustyczna ściana działowa
Wysoka izolacyjność akustyczna zapewniająca ciszę podczas snu lub pracy to czasem priorytet. Ściankę działową o wysokiej izolacyjności akustycznej wykonuje się tak samo, jak zwykłe ścianki działowej z płyty gipsowo-kartonowej. Różnica polega na zastosowaniu materiału zapewniającego izolacyjność akustyczną w wysokim standardzie. Taką ścianę wypełnia się pianką akustyczną o gęstości 140 kg/m3, wełną mineralną albo skalną. Można ją dekoracyjnie wykończyć tapetą, tynkiem strukturalnym lub panelami 3D.
10. Tradycyjna ściana działowa betonu komórkowego lub pustaka
Tradycyjne ścianki działowe z bloczków betonu komórkowego nadal mają wielu zwolenników. Są solidne, trwałe oraz udźwigną duży ciężar. Budowa takiej przegrody wymaga umiejętność i późniejszego otynkowania, więc prace wiążą się ze sporym bałaganem. Zdecydowanie trudniej ją zdemontować niż ma to miejsce w przypadku lekkich przegród.
11. Jaka ścianka działowa do biura? Komfort pracy biurowej
Nowoczesne lekkie ścianki działowe sprawdzą się także w biurze. Najważniejsze, żeby do stanowiska pracy nie docierały hałasy z zewnątrz, świetnie poradzą sobie z tym przegrody i panele akustyczne, wykonane z różnych materiałów. Zastosowane materiały pochłaniają i rozpraszają fale akustyczne, wyciszając stanowisko pracy.
Ścianki działowe: podsumowanie
Ceny przegród, przepierzeń i lekkich ścianek działowych wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Pomimo tego, że ścianka działowa to rozwiązanie, mogące zapewnić dodatkową przestrzeń, warto przemyśleć jej rodzaj, aby maksymalnie wykorzystać potencjał dekoracyjny i użytkowy.