Aamu Song jest Koreanką, Johan Olin jest Finem. Ona jest jak ogień, on jak woda. Maja zupełnie odmienne metody pracy, ale dzielą świat tych samych wartości. Razem tworzą dwuosobowa firmę projektową Company.

Design jest często bardzo poważny i zorientowany na pieniądze. Zastanawiamy się, dlaczego? - mówi Aamu Song, która wraz z Johanem Olinem tworzy designerski duet Company. Element gry i zabawy jest bardzo ważny, ponieważ wyzwala akcję. Jeśli proces projektowania sam w sobie wiąże się z zabawą i stanowi wyzwanie, to widać to w efekcie końcowym. Z takiego założenia wychodzi para projektantów, która wspólnie tworzy design już od ponad trzynastu lat.

Poznali się w studenckiej kafejce na kampusie Helsińskiego Uniwersytetu Sztuki i Designu w 1998 roku, kiedy Aamu Song przyjechała z rodzinnej Korei Południowej do Finlandii. On studiował projektowanie graficzne, ona projektowanie produktu. Najpierw zaczęli razem uczęszczać na lekcje fińskiego tanga, wspólne projektowanie przyszło później.

- Byłem pod wrażeniem tego, co robiła Aamu Song. Ją zaś prawdopodobnie wszystko to, co fińskie, mocno fascynowało - wspomina Johan Olin. Zaczęli realizować wspólne projekty na różnego rodzaju konkursy z zakresu designu. W końcu doszli do przekonania, że chcą razem pracować już na stałe. Swoje studio założyli w 2000 roku w Helsinkach i nazwali Company, czyli po prostu Firma.

Układanka drewniane przytulanie   Układanka fińskie zwierzęta
Drewniane przytulanie - prosta układanka z drewna posiada głębszą symbolikę. Krzewi ideę jedności w wielości, a także bliskości międzyludzkiej. Jest przy tym zabawką dla najmłodszych.   Układanka fińskie zwierzęta. Projektanci szukają inspiracji w fi ńskim krajobrazie i naturze, dlatego stałym motywem w ich twórczości jest miejscowa fauna.

Jednym z celów, jakie przed sobą postawili, było rozbudzanie dziecka uśpionego w każdym dorosłym. Zabawa i ironiczne komentarze stały się środkiem, ale nie celem samym w sobie. Uważali, że sam żart w projektowaniu prowadzi w ślepy zaułek, dlatego stawiali przed sobą także bardzo poważne zadania. Chcieli projektować rzeczy, które jeszcze nie zostały wymyślone i które coś znaczą.

- Wiele z naszych projektów próbuje leczyć samotność, łączy ludzi ze sobą - zwraca uwagę Johan. Większość przedmiotów jest tworzona na bazie tradycyjnych technik i regionalnych wyrobów, co stało się znakiem rozpoznawczym projektów Company. Fascynacja rzemiosłem artystycznym zaczęła się od wakacyjnej wycieczki, podczas której zamieszkali w mökki, czyli letniej, wiejskiej chacie. Jak wspominają, wszystko w niej było bardzo dobrze zaprojektowane, od ogrzewania, przez rozplanowanie przestrzeni, po wieszaki i klamki w drzwiach. To właśnie wtedy z całą mocą uświadomili sobie, że Finlandia posiada wspaniałe, tradycyjne produkty.

A jeśli są produkty, muszą być też producenci i rzemieślnicy, którzy je tworzą. Rozpoczęli poszukiwania. W różnych regionach Finlandii znaleźli rzemieślników, których zaprosili do współpracy. Całe przedsięwzięcie nazwali Sekrety Finlandii. Przy wykorzystaniu metod stosowanych przez lokalnych producentów, zaczęli realizować własne, autorskie projekty. W ten sposób od 2007 roku do dziś powstają przedmioty zabawne, raz innowacyjne, ale zawsze oryginalne i tradycyjnie wykonane, np. drewniane łóżko o wysokim zagłówku z podłokietnikiem, filcowe buty do tańczenia, skórzany plecak z kapturem czy stołek-grzyb.

Buty do rodzinnego tańca   czerwone filcowe buty
Nic tak nie zbliża rodziców i dzieci, jak wspólne zabawy. Z tą myślą projektanci stworzyli nietypowe filcowe buty.
Na "dorosłe" obuwie nałożyli parę dziecięcych bucików. Dzięki temu duzi i mali mogą wspólnie tańczyć bez bólu stóp.

Na analogicznej zasadzie Aamu Song i Johan Olin zainicjowali projekt Sekrety Rosji. Przez kilka miesięcy wędrowali po rosyjskich drogach i bezdrożach, odwiedzali wsie i miasta. Podczas wędrówek poznawali zapomniane techniki i lokalne materiały. Nawiązali współpracę z sześcioma rosyjskimi producentami, z którymi zaprojektowali przedmioty nawiązujące do ludowych tradycji, m.in. filiżanki Babushka i Dedushka, stołek Matryoshka czy Zimowy serwis do kawy.

Oba projekty - fiński i rosyjski - wciąż się rozrastają, owocując nowymi przedmiotami. Teraz projektanci gdziekolwiek wyjeżdżają - do Wietnamu, Korei, Belgii, czy sąsiedniej Norwegii, starają się zgłębiać miejscowe tradycje rzemieślnicze, jednocześnie na swój unikalny sposób bawiąc się designem.