Jest wielu dobrych projektantów, jednak tych najlepszych można policzyć na palcach jednej ręki. Philippe Nigro zdecydowanie zalicza się do tej drugiej grupy. Meble jego autorstwa są klasą samą w sobie. W roku 2014 Nigro nie miał sobie równych i został wybrany projektantem roku.

Philippe Nigro. Kolorowe stoliki kawowe
Zastrzyk energii
Projektant rzadko używa koloru tak intensywnego i w tak dużych dawkach. Gładkie powierzchnie czystych barw działają ożywczo.

W czasach, kiedy designerzy podejmują się niemal każdego zlecenia, od zaprojektowania stołu przez identyfikację wizualną po blaty kuchenne i opakowania, Philippe Nigro pozostaje wierny meblom. Jest to świadomy wybór, przy którym konsekwentnie obstaje od początku swej działalności projektowej rozpoczętej 15 lat temu. Projektant szczególnie upodobał sobie wszelkiego rodzaju siedziska - kanapy, fotele, krzesła i ich różne odmiany. Nie stroni jednak od regałów, stołów, a także oświetlenia i innych sprzętów, które mają praktyczne zastosowanie w naszych domach.

Nieustannie poszukuje nowych form dla znanych rodzajów mebli, aby za ich pośrednictwem uczynić codzienne życie choć odrobinę lepszym, prostszym i zwyczajnie ładniejszym. Raczej nie trzeba dodawać, że udaje mu się to znakomicie. Podczas paryskiej imprezy Maison et Objet, która odbyła się we wrześniu 2014 roku, zdobył prestiżowy tytuł projektanta roku, współpracuje z najbardziej pływowymi markami na rynku, a kolejne dobijają się do jego drzwi. Wszystko to zdołał osiągnąć przed czterdziestką, wzbudzając zazdrość niejednego kolegi po fachu.

Philippe Nigro urodził się w 1975 roku w Nicei. Jest absolwentem paryskiej École Boulle oraz La Martinière Lyon. Tuż po ukończeniu edukacji przeniósł się do Włoch, gdzie - jak zauważał wielokrotnie w wywiadach - jest więcej marek, które stawiają na współpracę z projektantami. W Mediolanie przez ponad dekadę projektował razem ze swoim mistrzem - Michelem De Lucchim, jednocześnie realizując zlecenia dla firm rozsianych niemal po całym świecie.

- Współpraca z różnymi markami i projektantami jest zawsze zaletą i stymuluje kreatywność - mówi Nigro. Wszyscy jego dotychczasowi zleceniodawcy podkreślają zaangażowanie, profesjonalizm i pracowitość Francuza.

Philippe Nigro. Kryształowa lampa stworzona dla firmy Baccarat
Na bogato
Kryształowa lampa stworzona dla firmy Baccarat to dość ostentacyjny projekt jak na Nigro. - Z mojego doświadczenia wynika, że idea projektowania w określonym z góry stylu jest ograniczająca. Projekt tworzy swój własny styl, a nie odwrotnie - tłumaczy designer.

Kiedy przygotowywał się do zaprojektowania kolekcji mebli dla marki Hermès, spędził długie godziny przeczesując liczące już sto lat archiwum firmy. Z kolei szykując się do zaprojektowania systemu sof modułowych Confluences produkowanego przez Ligne Roset, przeprowadził dogłębne badania nad ludzką anatomią i typami sylwetek. Dzięki temu kanapa stała się jednym z najlepiej sprzedających się modeli w portfolio firmy. - Dobry design jest uczciwą odpowiedzią na prawdziwe potrzeby i pomaga zrozumieć co naprawdę powinniśmy rozwijać i dlaczego, tak aby nie tworzyć bezowocnych i efemerycznych projektów. Jest to sposób dokonywania istotnego wkładu w poprawę codziennego życia - uzasadnia swoje działania Nigro.

Wśród najczęściej wymienianych zalet Philippe'a Nigro jest także skromność. Nad salony przedkłada ciszę pracowni, a o swoich planach i osiągnięciach mówi z powściągliwością. W wywiadach nie kokietuje, skupiając się na konkretach. Opowiadanie o sobie na łamach prasy uznaje zresztą za bezwartościowe. - Jakie to ma znaczenie czy lubię niebieski czy zielony? - odpowiedział zapytany przez dziennikarza jednego z francuskich pism.

Philippe Nigro. Meble zaprojektowane dla domu mody Hermès Philippe Nigro. Kolekcja siedzisk Canisse
Modna rodzina
Dom mody Hermès zwrócił się do Nigro z propozycją zaprojektowania kolekcji mebli uzupełniających do wnętrz. Tak powstała elegancka linia sprzętów, która doskonale wpisuje się w estetykę i wartości francuskiego magnata modowego.
Struktury organiczne
Zaskakujący design i tworzywo sztuczne to znaki rozpoznawcze kolekcji siedzisk Canisse. Choć seria powstała z myślą o użytku zewnętrznym, to święci także triumfy we wnętrzach.
Philippe Nigro. Projekt sofy Floating dla polskiej marki Comforty
Francuski projekt dla polskiej marki
Philippe Nigro wziął udział w konkursie zorganizowanym przez polską markę Comforty. Tak powstał innowacyjny projekt sofy Floating. Zgodnie z nazwą, wygląda jakby się unosiła w powietrzu.

Z równą skromnością i pokorą spogląda na swoje meble. Kiedy zaprojektował kolekcję Les Nécessaires dla modowej marki Hermès powiedział, że meble z tej kolekcji nie powstały jako bohaterowie wnętrza.

W zamian - jak uzasadnia - zostały pomyślane do wypełnienia pustki pomiędzy sofami, stołami stworzonymi wcześniej przez takie gwiazdy designu jak Jean-Michel Frank, Enzo Mari i Antonio Citterio.

- To są małe przedmioty, posiadające małe funkcje, które są bardzo dyskretne - mówi projektant. A jednak, dzięki swej eleganckiej formie i innowacyjności trudno ich nie zauważyć. Każdy z elementów to prawdziwa gwiazda w swej kategorii. Mają wdzięk, szyk i styl.

W tym roku Philippe Nigro będzie obchodził 40 urodziny. Ze swoim dorobkiem mógłby już spokojnie przejść na wcześniejszą emeryturę. Na szczęście głód projektowania wciąż go nie opuszcza. I dobrze, bo takich mebli jak jego, nigdy dość.