Dlaczego spośród tysięcy, jeśli nie milionów lamp produkowanych na całym świecie należy wybrać właśnie Tolomeo? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: bo jest funkcjonalna, ma ciekawe wzornictwo i będzie nam służyła przez długie lata.

Tak wiele i tak niewiele zarazem. Bo przecież jej design nie jest na pierwszy rzut oka spektakularny. Ot, ciężka baza, wysięgniki i stosunkowo niewielki klosz. A jednak wszystko razem tworzy perfekcyjną maszynę do świecenia. Właśnie - maszynę. Konotacje przemysłowe są w tym projekcie bardzo widoczne. Wszystkie elementy łączące i napinające pozostawiono nieosłonięte, dzięki czemu lampa ma techniczny wygląd, świetnie sprawdzający się we wnętrzach loftowych. Powstanie lampy Tolomeo, jak wielu innych przedmiotów na świecie, związane jest z tym, że jej twórca nie mógł znaleźć modelu spełniającego jego oczekiwania. Tym twórcą był architekt, Michele De Lucchi, który w latach 80. XX wieku musiał oświetlać czymś stół do pracy. Tak, to były czasy, kiedy projekty powstawały na tradycyjnych deskach kreślarskich, zwanych rajzbretami. Dziś, w dobie komputerów, przedmiot ten jest zupełnym anachronizmem, jednak jeszcze trzydzieści lat temu rzędy rajzbretów wypełniały biura architektoniczne. Problemem było jednak ich właściwe oświetlenie. I właśnie taką lampę postanowił stworzyć De Lucchi. Z pomocą przyszedł mu inny twórca - Giancarlo Fassina. Ich projekt, Tolomeo, zaskakuje prostotą i precyzją w jednym. Konstrukcja pozwala obracać kloszem o 360 stopni, a ramię - skierować światło w dowolnym kierunku. Poza tym to, co inne lampy ukrywały, tu pozostawiono na widoku. Napinające linki i łączniki stały się elementami dekoracyjnymi. W dodatku projekt okazał się na tyle uniwersalny, że przetrwał trzydziestolecie zmieniających się mód i trendów. Już nie oświetla wielkich płacht rajzbretów, tylko malutkie ekrany smartfonów. Tak samo skutecznie.

 

Michele De Lucchi

Ur. 1951 włoski architekt i projektant. Ukończył studia architektoniczne we Florencji. W latach 80. XX wieku związany ze studiem projektowym Memphis, znanym z bezkompromisowego podejścia do designu. De Lucchi znany jest także z projektowania urządzeń technicznych. Wielokrotnie nagradzany, jest laureatem Compasso d’Oro, najważniejszego włoskiego odznaczenia w dziedzinie designu. Pierwszy raz otrzymał je za projekt lampy Tolomeo.

 

Autor
Prosta historia
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...