Sebastian Pietkiewicz odczarowuje szkło kryształowe. Dzięki niemu zyskuje ono nowoczesny kształt i zaskakuje nietypowymi połączeniami.

Sebastian Pietkiewicz znany jest przede wszystkim jako projektant szkła, w dodatku tego najbardziej wyrafinowanego i luksusowego - kryształowego. Jednak z wykształcenia jest ceramikiem. I to właśnie umiejętności wyniesione z pracowni ceramicznej, a konkretnie znajomość budowania form, zaprowadziły go do pracy w hucie. Pierwszą była Huta Szkła Kryształowego Sudety w Szczytnej, później Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej i Huta Szkła Gospodarczego Zawiercie w Zawierciu. Od 2013 roku Pietkiewicz jest głównym projektantem w Hucie Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach. Z sukcesem odmładza jej ofertę, wprowadzając do produkcji kolekcje licznie wyróżniane w plebiscycie Must Have na najlepiej zaprojektowane polskie produkty.

Widzę formę Widzę formę Widzę formę
Renovum to kolekcja, która na nowo odkrywa dawniej modne i popularne wzory, towarzyszące na co dzień minionym pokoleniom. Old Vessels to praca oddająca hołd dziadkom projektanta. Wykorzystał do niej stare, emaliowane, wysłużone garnki, przez lata przechowywane w piwnicy. Te przedmioty codziennego użytku połączył z luksusowym szkłem kryształowym.

Nie inaczej było w tym roku. Kieliszki Łatki i pojemniki z serii Blanca (projekt realizowany wspólnie z żoną Elżbietą Trzewiczek-Pietkiewicz) otrzymały godło Must Have. Sebastian Pietkiewicz przyznaje, że praca projektanta szkła jest trudna i fascynująca zarazem. Jak sam mówi: - Trzeba zginać kark przed technologią, tu nie da się pójść na skróty, odpuścić sobie, pozwolić na bylejakość. Cały proces musi być precyzyjnie zaplanowany i zrealizowany. Tego nauczył się od swojego mistrza, Stefana Sadowskiego, z którym spotkał się w Szczytnej. Sadowski był znakomitym projektantem i dzielił się z Pietkiewiczem całą swoją wiedzą. To on wprowadził go w tajniki szklanej materii, która okazała się na tyle fascynująca, by stać się i pasją, i zawodem.

SEBASTIAN PIETKIEWICZ

W 2001 roku uzyskał dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych
we Wrocławiu. Ukończył także Podyplomowe Studium Przestrzeni Scenicznej na Wydziale
Architektury Wnętrz ASP we Wrocławiu. Od 2013 roku jest głównym projektantem w Hucie
Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach.

Widzę formę