Kiedy patrzymy na prace Klausa Haapaniemiego wracamy do dzieciństwa i czujemy się jak w bajce. Zachwycającej kolorami, urzekającej historią, ale przede wszystkim - dobrze zaprojektowanej.

Twórczość Klausa Haapaniemiego

Magia. Tak najkrócej można określić twórczość Klausa Haapaniemiego. Tak też nazywa się jeden z jego najsłynniejszych projektów, w fińskim oryginale: taika. Tę kolekcję naczyń i akcesoriów stworzył dla swojej rodzimej marki Iittala. Zachwycające talerze, kubki, filiżanki czy dzbanki wyglądają, jakby przybyły do nas z krainy pięknej, ludowej baśni. Śliczne zwierzęta osadzone w fantazyjnych motywach roślinnych zauroczyły nie tylko dzieci.

Klaus Haapaniemi (ur. 1970)
W 2010 roku założył w Londynie wraz z Mią Wallenius studio Klaus Haapaniemi & Co. Projektuje luksusowe kolekcje ręcznie drukowanych tkanin, poduszek i dywanów. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów Haapaniemiego jest seria naczyń Taika dla fińskiej Iittali.

Nie tylko naczynia! Meble i tekstylia Haapaniemiego

Dorośli także dali się uwieść sile fińskich legend i tradycji, z których czerpał Haapaniemi, pracując nad tą niezwykłą kolekcją. Jedną z najbardziej znanych jego fanek jest islandzka piosenkarka Björk, która kocha unikatowe rzeczy. Artystka poprosiła projektanta o stworzenie mebli i tekstyliów do swojego letniego domu. Dzięki temu powstała oryginalna kolekcja Black Lake inspirowana skałami wulkanicznymi i podwodnym światem.

Dywan z serii Polar Byzantine dla MoooiCarpets powstał jako ilustracja opowieści stworzonej przez fińską artystkę i pisarkę Rosę Liksom.

Fińskie wzory zgodne z tradycją

Wszystko w klimatach północnego, nieco tajemniczego folkloru, który tak kocha Haapaniemi. Projektant, który od 2010 roku prowadzi swoje studio w Londynie, skupia się głównie na wymyślaniu wzorów na tekstylia. Od tego zresztą zaczynał, tworząc nadruki na ubrania dla takich znanych marek jak Diesel, Dolce & Gabbana, Levi’s czy Marimekko. Na swoim koncie ma także dywany, meble i ilustracje książkowe. Wszystkie o rodowodzie z tego samego urokliwego świata, w którym rządzą fantazja, kolor i tradycja.

Seria dywanów Polar Byzantine zaprojektowana dla Moooi Carpets przedstawia opowieść o fantastycznym arktycznym świecie.
Autor
W krainie fantazji - fińskie naczynia Klausa Haapaniemiego
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...