Kolorowy, fantastyczny, zanurzony w dziecięcej wyobraźni z jednej strony, z drugiej zaś w tradycji, dawnej kulturze oraz historii. Taki jest język form tworzonych przez Elenę Salmistraro - projektantkę i artystkę.

Najbardziej znane prace Eleny Salmistraro

Swoje projekty definiuje w taki sposób: „Moje kreacje są wynikiem połączenia sztuki i designu; charakteryzują się najwyższą dbałością o szczegóły, żmudnym poszukiwaniem harmonii kształtów i poetyckiego stylu. Jednym z moich priorytetów jest poszukiwanie wyrazistego języka przedmiotów, który może zafascynować odbiorców i wywołać w nich emocje”.

Romboidalne lustro Bonnet (Houtique) ma bardzo rzeźbiarską formę. Jego oprawa została wykonana z minerałów i żywicy o wysokiej wytrzymałości.

I to udaje się projektantce znakomicie. Jej najbardziej znane prace to ceramiczne wazy i figury, zaprojektowane dla marki Bossa, stanowiące połączenie rzeźby i rzemiosła. Na cykl Primates składają się kolorowe wazy przedstawiające małpie twarze. Ręcznie wykonane, zdobione 24-karatowym złotem i platyną nawiązują do starożytnej ceramiki, ale także przywołują sztukę prymitywną ludów afrykańskich.

Primates to stworzona dla włoskiej marki Bosa seria ceramicznych waz nawiązujących do afrykańskich masek.

Kolekcja ku czci włoskich designerów

Natomiast kolekcja Most Illustrious to oryginalny hołd oddany włoskim mistrzom designu, takim jak Alessandro Mendini czy Achille Castiglioni. Salmistraro przedstawiła ich w postaci zabawnych figurek, nawiązujących do ich ikonicznych projektów. 

ELENA SALMISTRARO
Projektantka i artystka, mieszka oraz pracuje w Mediolanie. W 2008 roku ukończyła tutejszą politechnikę, a rok później wraz z architektem Angelo Stolim założyła własną pracownię. Współpracowała m.in. z takimi firmami jak Apple, Ikea, Vitra, Moooi, Alessi, Lavazza, Nike, Bosa, Seletti oraz prestiżowymi galeriami sztuki.

Elena Salmistraro projektuje też meble. Są ozdobne, kobiece w charakterze, a do tego opowiadają niezwykłe historie. Kolekcja Bisanzio odnosi się do przepychu bizantyjskiego imperium, a nazwy poszczególnych mebli przywołują konkretne postaci i historie. Stoliki Maniace i Calafato przypominają na przykład czasy dominacji bizantyjskiej na Sycylii, a toaletka Teodora znalazła dostojna patronkę w osobie słynnej cesarzowej.

Ozdobna toaletka Teodora (Bisanzio) składa się z trzech luster nawiązujących do wachlarza, a swoją nazwę wzięła od imienia słynnej bizantyjskiej cesarzowej.

W kolekcji Lisetta Elena Salmistraro upamiętniła zaś Elisę Caponi, która wraz z mężem Luigim Maurizi popularyzowała techniki tkackie. Bo chociaż projekty Eleny Salmistraro wyglądają na lekkie, żartobliwe i spontaniczne, to ich powstanie poprzedza długa praca.

Zaprojektowany przez Elenę Salmistraro dla Bottega Intreccio seria Lisetta podkreśla wagę prawdziwego rzemiosła.

Jak podkreśla projektantka: „Inspiracja jest procesem prób, studiów i doświadczeń. Wykorzystuję rysunek, aby opowiedzieć o tym, co mnie otacza, a następnie przekształcam swoje wizje, przechodząc od prostych ilustracji do trójwymiarowych obiektów”. I tak, od fantazji, poprzez sztukę, powstają te piękne przedmioty, za którymi stoją wciągające opowieści.

Autor
Kolorowe projekty Eleny Salmistraro! Wykonuje je dla światowych marek
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...